Astrofotoğrafçılık İçin Kamera Önerisi

SarmazS

Hectopat
Daha fazla  
Ben 15 yaşında tam bir uzay hayranı biriyim ve gece gökyüzüne baktığımızda görünen manzaraları fotoğraflamak istiyorum. Yazın az çok bir umutla hep telefon ile çekim yaptım çok iyi olmasalarda telefon kamerasına göre iyi görünüyorlar. Ben bu işi biraz daha ilerletip daha net ve güzel fotoğraflar çekmek için para biriktirip başlangıç olarak bir fotoğraf makinesi almayı planlıyorum fakat nasıl bir kamera almam gerektiği konusunda karar veremedim. Sizden ricam fiyatı çok pahalı olmayan fakat en azından telefon kamerasından daha iyi fotoğraf çekebilmem için kamera önerisi [emoji4]

Ektede LGG5 ile çektiklerim bulunmakta.
FB_IMG_1512982360040.jpg
FB_IMG_1512982525142.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
@İbrahim Zdemir Daha mantıklı bir tavsiyede bulunacaktır ama giriş seviyesi bir makine bu Canon D1300 olabilir mesela yanına da kit lens yerine zoom lensle güzel bir sonuç alabilirsin. Tabii bunun bedeli 2300TL civarı oluyor, çok dersen ikinci el çözümleri de bulunuyor. Başlangıç seviyesi bir kameranın sensör ve lensinin diyafram açıklığından kaynaklı olarak özellikle geceleri telefon kamerasından her türlü daha temiz fotoğraflar çekeceğine eminim :)

DSLR bir makine yerine özellikle "Zoom" özellikleriyle özelleştirilmiş makinelerde bulunuyor. Örnek olarak Nikon CoolPix B700 güncel olarak piyasa da bulabileceğin en iyi zoom özellikli makinedir. Ayrıca eski modellerini de ikinci el olarak uygun fiyatlara bulman mümkün.

Son düzenleme:
@SarmazS teşekkürler. @UmuTzn Zoom bir makine önermiş, fakat zoom makineler ile bu iş olmaz.

Zira zoom makinelerin sensörleri, DSLR kameralara göre çok küçüktür. Ki zoom olmalarının nedeni de budur, görüntüyü kırparak verirler.

Biz gece çekim yapacağımız için büyük sensörlü makineye ihtiyacımız var. Dolayısıyla DSLR makinelere bakmamız lazım.

Bütçeni söylersen sıfır yada 2. el konusunda bir öneride bulunabilirim. :)

Son düzenleme:
@SarmazS teşekkürler. @UmuTzn Zoom bir makine önermiş, fakat zoom makineler ile bu iş olmaz.

Zira zoom makinelerin sensörleri, DSLR kameralara göre çok küçüktür. Ki zoom olmalarının nedeni de budur, görüntüyü kırparak verirler.

Biz gece çekim yapacağımız için büyük sensörlü makineye ihtiyacımız var. Dolayısıyla DSLR makinelere bakmamız lazım.

Aynen orası öylede bütçe gerçekten sorunca ikinci el olarak 500 600TL'ye Zoom özelliği yüksek model almak mümkün. Malum 15-55 kit lensin yapabilecekleri sınırlı ve "Zoom" lens almak ek maliyet olacaktır. Sonuca bakarsak haklısın :)

Aynen orası öylede bütçe gerçekten sorunca ikinci el olarak 500 600TL'ye Zoom özelliği yüksek model almak mümkün. Malum 15-55 kit lensin yapabilecekleri sınırlı ve "Zoom" lens almak ek maliyet olacaktır. Sonuca bakarsak haklısın :)
18 - 55 lensi hafife almayın. Hele ki astro fotoğrafçılıkta. :)

@UmuTzn astro fotoğrafçılıkta ihtiyacı olan geniş açı.

Bütçem 1000 lira diyebiliriz 2.el önerileri daha iyi olabilir :)

Hiç denemediğim bir şey olduğu için bişey diyemem :) O zaman geniş açı sabit lensler oldukça iş görecektir bu mantığa göre :)

Biraz uzun zaman oldu fakat kamera alma işim kesinlik kazandı hazirana kadar alacağım bütçem maximum 1.500 TL sıfır ikinci el farketmez çoğunlukla astrofotoğrafçılık yapacağım kamera önerilerinizi bekliyorum [emoji4]

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı