Elektronik ASUS (2022) ROG Zephyrus G15 R7 6800HS + RTX 3060 512/16 GB - 27.998 TL

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşlar çok saçma bir durumla karşılaşıyorum. Ölçeği %150 öneriyoe Windows ama çok büyük geldi bana ve %125'te kullanıyordum. 150'den başka bir değer seçer seçmez screen tearing oluyor. Bu sıkıntı oyunlarda yaşanmıyor. Çözümü yok mudur çok can sıkıcı.
onu linuxta bile çözemediler.

Arkadaşlar çok saçma bir durumla karşılaşıyorum. Ölçeği %150 öneriyoe Windows ama çok büyük geldi bana ve %125'te kullanıyordum. 150'den başka bir değer seçer seçmez screen tearing oluyor. Bu sıkıntı oyunlarda yaşanmıyor. Çözümü yok mudur çok can sıkıcı.

Restart atıp tekrar gir. Daha sonra spesifik olarak bir programda yapacaksan programın exe dosyasına ( kısayol değil) sağ tık yap uyumluluk kısmına gir. Yüksek DPI ayarlarına tıkla. Yüksek DPI ölçeklendirme davranışını geçersin kıla tıkla 2K ekrandaki haliyle çalışmaya başlayacak. Bunu ben birçok uygulamada kullanıyorum AutoCAD vb uygulamalarda mecburi olarak

Restart atıp tekrar gir. Daha sonra spesifik olarak bir programda yapacaksan programın exe dosyasına ( kısayol değil) sağ tık yap uyumluluk kısmına gir. Yüksek DPI ayarlarına tıkla. Yüksek DPI ölçeklendirme davranışını geçersin kıla tıkla 2K ekrandaki haliyle çalışmaya başlayacak. Bunu ben birçok uygulamada kullanıyorum AutoCAD vb uygulamalarda mecburi olarak.

Çok teşekkürler hocam. Bu sabah Windows 10'a temiz kurumla geçtim Windows 11'de sorunlar bitmeyince. Şu anlık her şey düzeldi bir daha yaşarsam kullanacağım çok teşekkürler.

Hocam tam okuyamadım mesajları ancak BIOS'ta Security kısmında “secure boot control” açıksa kapatıp dener misiniz? Arkadaşımın G14'ünde açıktı kapattık bu tarz sorunları düzeldi. Bir de ek olarak BIOS'ta F9 yapıp sonra F10 ile BIOS'tan çıkıp dener misiniz?

Bir süre kullandım böyle maalesef hayır çözülmedi açıkçası sorun :(

@Teccno hocam rahatszlık veriyorum kusura bakmayın. W10 kurduktan sonra silent modda Turbo boost kapalı olmasına rağmen 60-65 derecelerde geziyor cihaz işletim sistemi ile alakalı olabilir mi? W11'de de kitlenme sorunu yapıyordu şu an şimdilik W10'da böyle bir sorun mevcut değil. Cihaz sanki biraz daha fazla ısınıyormuş gibi geldi bana. Ayrıca geçenlerde OCCT testi yaptım fakat maalesef GPU watt sorunu çözülememiş, 100W'tan yukarı çıkamadı cihaz GPU olarak, CPU ise 45W.

@balikeat hocam sizde böyle bir sorun oldu mu? Ayrıca bilgisayarı alalı muhtemelen 6 ayı geçmiş olabilir THH başvurma şansım var mı iade için? Gerçekten artık bu sorunlar stres yapmaya başladı, ASUS globale mesaj atıyorum sorunları detaylı bir şekilde açıklayıp 25 tane link atıyorum farklı insanların da yaşadığı sorunlarla alakalı adamlar bana diyor ki format atın. Resmen dalga geçiyorlar, işlerimin yoğunluğu bittikten sonra ASUS global'e göndereceğim cihazı.

Zaten ASUS servislerinin rezilliğinden hiç bahsetmiyorum, normalde boşta 3GB bellek tüketmesi gerekirken ASUS servisleri yüzünden tam tamına 6GB bellek tüketimi mevcut.

Eki Görüntüle 1704975

Direkt cihaz var mı ben mousedan kaldırdım.
Bahsettiğiniz sorunu ben W11'de yaşıyordum hatta cihaz çoğu zaman kitleniyordu. W10'da şu anlık böyle bir sıkıntım yok fakat olursa servise gönderip TPM kapattıracağım. Gerçi THH'ye başvurma şansım varsa gidip iade de edeceğim ama 6 ayı geçti sanırım bilgisayarı alalı.

Son düzenleme:
@Teccno hocam rahatszlık veriyorum kusura bakmayın. W10 kurduktan sonra silent modda Turbo boost kapalı olmasına rağmen 60-65 derecelerde geziyor cihaz işletim sistemi ile alakalı olabilir mi? W11'de de kitlenme sorunu yapıyordu şu an şimdilik W10'da böyle bir sorun mevcut değil. Cihaz sanki biraz daha fazla ısınıyormuş gibi geldi bana. Ayrıca geçenlerde OCCT testi yaptım fakat maalesef GPU watt sorunu çözülememiş, 100W'tan yukarı çıkamadı cihaz GPU olarak, CPU ise 45W.
Çözüm videosunu yakında çekeceğim, hepsi boktan asus appleri yüzünden oluyor. Takipte kalın.

- GPU wattı 100W ı geçmiyor ve pil azalıyor.
+ Dengelide 80W ı geçmiyor ama pil azalmıyor.
+ Sessiz modda 60W ı geçmiyor pil azalmıyor.

Oyun içinde normal. 45W görüyorsanız yine iyi benim 30W da kalıyor işlemci :D Bugün Forza Horizon 5 Videosunu atıcam.

Çözüm videosunu yakında çekeceğim, hepsi boktan asus appleri yüzünden oluyor. Takipte kalın.

Oyun içinde normal. 45W görüyorsanız yine iyi benim 30W da kalıyor işlemci :D Bugün Forza Horizon 5 Videosunu atıcam.
bende 35 w yazıyor max

muxu kapattım sorunlarımın %90ı çözüldü

Son düzenleme:
@balikeat hocam sizde böyle bir sorun oldu mu? Ayrıca bilgisayarı alalı muhtemelen 6 ayı geçmiş olabilir THH başvurma şansım var mı iade için? Gerçekten artık bu sorunlar stres yapmaya başladı, ASUS globale mesaj atıyorum sorunları detaylı bir şekilde açıklayıp 25 tane link atıyorum farklı insanların da yaşadığı sorunlarla alakalı adamlar bana diyor ki format atın. Resmen dalga geçiyorlar, işlerimin yoğunluğu bittikten sonra ASUS global'e göndereceğim cihazı.
Daha önce düşük müydü, fazla mıydı dikkat etmedim ama bende CPU-GPU wattları oyun içinde normal seviyelerde hocam. Oyun içindeyken baktınız mı hiç? THH'den sonuç çıkması için servisin zamanında tamir edememesi veya belli bir süre içinde ikinci defa bozulması gerekiyor galiba. Ortada tam anlamıyla resmiyete dökülecek, rapor yazılacak bir arıza olmadığı için sonuç alamayabilirsin. Aslında arıza ortada da, Asus servise rapor yazdırmanız bayağı zor. Kaç ay geçerse geçsin Garanti süresi içinde arızalı diye rapor yazdırabilirseniz raporla aldığınız yere başvurup para iadesi alabilirsiniz.
Ben sıcaklık anlamında fark göremedim. W11 kullanırken de Boşta 6800H saçmalıyordu. Laptopu aldığıma lanet ediyorum bazen. Ben ikinci PC olarak seyahatte yanımda götürmek için aldığım için çok dert etmiyorum ama günlük kullanıyor olsam 3-5 bin artık neyse zararına satıp kurtulurdum. Fazla kullanmamama rağmen mide bulantısı yaptı bende, cihazdan soğudum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı