İnceleme ASUS A15 2022 Ryzen 7 6800H RTX 3050

Selam arkadaşlar. Cihazım ASUS A15 Ryzen 7 6800h, RTX 3050(95W), 16 GB Single DDR5 4800MHz RAM, 512SSD. Öncelikle ASUS TUF serisinde ısınma probleminin çözüldüğünü resmen duyuruyorum. Detaylı incelemeyi sonrasında yapacağım ancak şu an sadece sıcaklık değerlerini paylaşacağım. Fotoğraf Turbo modda 1 saat sonunda çekildi. Sessiz moda alırsanız 20FPS'lik ortalama bir düşüş oluyor 75 GPU 75-80CPU sıcaklıklara çıkıyor.
IMG_20220908_145818.jpg

Performans düşmedikten sonra 80-85 normal bence.

FPS'i.

Yabancı kaynaklarda denene göre: Overheating dediğimiz mevzu masaüstü işlemcileri ve laptop işlemcileri için ortak mevzudur. 90 derece ve üzeri overheat duruma düşürür ve işlemcide bulunan transistörlerin birbirine olan manyetik etkilerinin artmasına sebep olur. Uzun süre kullanımdan sonra verimlilik ve güç yönetiminde sorunlar çıkmaya başlar. Bozulmalar ise işlem birimlerini etkileyen transistör yığınlarının bozulmasıyla başlar. Çok yüksek sıcaklıkların etkileri anlık olmasa da yavaş yavaş görülür. NVIDIA ekran kartları için bu sınır 87 derecedir. AMD ise eski ürünlerinde 95 derece yazmasına rağmen yine de 90 derece üzerinde bu sorunları baş gösterir.

Yani kullanım ömrü düşüyor sınırda çalıştığı sürece.

Yabancı kaynaklarda denene göre: Overheating dediğimiz mevzu masaüstü işlemcileri ve laptop işlemcileri için ortak mevzudur. 90 derece ve üzeri overheat duruma düşürür ve işlemcide bulunan transistörlerin birbirine olan manyetik etkilerinin artmasına sebep olur. Uzun süre kullanımdan sonra verimlilik ve güç yönetiminde sorunlar çıkmaya başlar. Bozulmalar ise işlem birimlerini etkileyen transistör yığınlarının bozulmasıyla başlar. Çok yüksek sıcaklıkların etkileri anlık olmasa da yavaş yavaş görülür. NVIDIA ekran kartları için bu sınır 87 derecedir. AMD ise eski ürünlerinde 95 derece yazmasına rağmen yine de 90 derece üzerinde bu sorunları baş gösterir.

Yani kullanım ömrü düşüyor sınırda çalıştığı sürece.
Nvidianın RTX 3050 için belirttiği sıcaklık 90 derece. Saatlerce 85 derecede sorun çıkabilir belki ama dakikalık artışın sorun çıkartacağını zannetmiyorum. Ayrıca dediğim gibi sınırlandırmazsan böyle. FPS'i sabitleyince sorun kalmıyor.

NVIDIA'nın RTX 3050 için belirttiği sıcaklık 90 derece. Saatlerce 85 derecede sorun çıkabilir belki ama dakikalık artışın sorun çıkartacağını zannetmiyorum. Ayrıca dediğim gibi sınırlandırmazsan böyle. FPS'i sabitleyince sorun kalmıyor.

Hocam FPS oyunları oynayacağım için sabitlemem. GTA 5 Valorant MC BF1.

Neyse hocam ben roga karar verdim hepinize teşekkür ederim.

@er2grul hocam bence sende roga yönel.

Son düzenleme:
Selam arkadaşlar. Cihazım ASUS A15 Ryzen 7 6800H, RTX 3050(95W), 16 GB Single DDR5 4800MHz RAM, 512SSD. Öncelikle ASUS TUF serisinde ısınma probleminin çözüldüğünü resmen duyuruyorum. Detaylı incelemeyi sonrasında yapacağım ancak şu an sadece sıcaklık değerlerini paylaşacağım. Fotoğraf Turbo modda 1 saat sonunda çekildi. Sessiz moda alırsanız 20FPS'lik ortalama bir düşüş oluyor 75 GPU 75-80CPU sıcaklıklara çıkıyor.Eki Görüntüle 1511650

Hocam aynı cihazı kullanıyorum ama sıcaklıklar daha düşük. Özellikle GPU fazla. Her modda ve neredeyse ağır oyunların hepsinde denemeler yaptım. CPU normal ama GPU haddinden fazla ısınmış normal gelmedi bana. Cihazın yükseltmeden kullanıyorsun sanırım. Yükseltmeyi dene. Cihaz yapısından kaynaklı yere çok yapışık duruyor default durumda.

Yeni konular

Geri
Yukarı