Asus A68HM-K RAM Görmeme Sorunu

Deafman

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarımda anlam veremediğim ve birçok yeri araştırıp çözüm bulamadığım bir sorun var. Asus A68HM-K anakartı ve Gskıll 4x2 1600 MHZ CL9 RAM sahibiyim fakat bilgisayarım 8 GB RAM'i 4 GB olarak görüyor. Windows 10 PRO 64 bit lisanslı sürüm kullanıyorum.

1)Memtest ile RAM'leri taradım fakat sıkıntı çıkmadı.
2)RAM'lerin yerini değiştirdim fakat düzelmedi.
3)RAM ve slotları tek tek denedim hiçbir sıkıntı çıkmadı. Ama dual kullanınca yine 4 olarak gördü.
4)BIOS güncelledim 1 saat düzeldi sonra eskiye döndü.
5)Format attım fakat değişen bir şey olmadı.
6)Msconfig ayarlarını değiştirdim düzelmedi.
7)BIOS resetledim değişmedi.

Resimi yükledim sorunu ordan da görebilirsiniz. Sorun neyden kaynaklı olabilir?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    4,4 KB · Görüntüleme: 125
Son düzenleyen: Moderatör:
AIDA64 Extreme yazılımından HTML raporu oluşturup paylaşın.

AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi

Bu sorun ne zamandır var? Temiz kurulum yapmayı denediniz mi? Bellek modüllerinizi tek tek mi test ettiniz yoksa ikisi de anakarta takılıyken mi test ettiniz? Tek tek test etmeniz sizi en doğru sonuca ulaştırır. RAM slotlarını fırçayla iyice temizleyin. RAM pinlerini de temizlemenizde fayda var. Deneme imkanınız varsa da iki farklı RAM ile deneyin neyde sıkıntı olduğu zaten belli olur.

Hocam bu sorun son 2 aydır mevcut fakat bazen düzeliyor bazen düzelmiyordu. Son 1 haftadır böyle değişen birşey yok. Fakat tek sıkıntı bu değil sistemim sürekli kitleniyor ve reset atmadan düzelmiyor.Araştırdığım kadarıyla Win 10 1709 sürümünü kullanan birçok kişi bu sorunu yaşıyormuş ama benim ki artık çok arttı.Bugün 5 sefer arka arkaya bilgisayarı açmaya çalıştım bios ekranını geçtikten sonra kitlenip durdu. İndir Report htm
Raporum burda inceleyip yardımcı olursanız çok sevinirim.Benim şüphelerim anakart üzerinde 4 kere servise yolladım her defasında başka mazeretle bana onarımını yaptık deyip yolladılar ama sıkıntılar devam ediyor.

Onarım raporlarını atmadıysanız görsellerini paylaşır mısınız? Ayrıca belirttiğim gibi Memtest86 ile bellek modüllerinizi ayrı ayrı olarak test ettiniz mi?

İndir 20180204 170846 jpg
İndir 20180204 170858 jpg
http://dosya.co/xq45ap0kpod2/20180204_170908.jpg.html
http://dosya.co/dsv6xr1hour7/20180204_171111.jpg.html

Resim yükle seçeneğinde bir sıkıntı olduğu için böyle attım resimleri. Hayır hocam hiçbir probleme rastlamadı program. Az önce biosa girmeye çalıştım yine kitlendi bilgisayar. Bilgisayarın servis dahilinde işlemcisi ve ekran kartı değişti fakat aynı arıza devam edince geriye HDD,RAM, anakart ve power kaldı. Ve hala bilgisayar 8gb ramin 4 gb'lık kısmını görmüyor ve kullanılabilir 2,94 gb olarak gösteriyor.

Güney köprüsü değişimi yapılmış bir anakarttan hayır gelmez öncelikle bunu belirteyim. Cihazı kaç kere aynı sıkıntıdan teknik servise gönderdiniz? Cihaz aynı sıkıntıdan 3 kereden fazla teknik servise giderse değişim yada iade yapmaları sizin yasal hakkınız.

Ayrıca keşke işlemci ve RAM ile birlikte gönderseydiniz.

Eğer sıkıntının anakarttan kaynaklı olduğuna emin olsam başka bir anakart alırım ama anakarttan kaynaklı değilse elimde kalacak ekstradan masraf etmiş olacağım. Cihazı 3 kere görüntü alamadığım için gönderdim fakat RAM için sadece 1 kere gitti ama değişim veya iade istememe rağmen onarıp yolladılar her defasında.

Eğer sıkıntının anakarttan kaynaklı olduğuna emin olsam başka bir anakart alırım ama anakarttan kaynaklı değilse elimde kalacak ekstradan masraf etmiş olacağım.
Yarın Asus'u arayıp ürünün 3 kere aynı problemden teknik servise gittiğini ve yasal olarak iade/değişim hakkınızın olduğunu belirtin. Ürünü tekrar isterlerse mutlaka işlemci ve RAM ile birlikte gönderin. Memtest86'da hata çıkmamış ise RAM'lerde problem yok demektir. Zaten RAM'leriniz kit ve anakartınız ile tam uyumludur.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı