Çözüldü ASUS Aura Sync ile 13 fan nasıl kontrol edilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MorixTw

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, bir sistem diziyorum TUF Gaming GT502 model bir kasa kullanacağım bu kasanın içinde sıvı soğutma dahil ASUS TUF Gaming TF120 model fandan 13 adet olacak bu fanların yanında toplamda 3 adet Controller gelecek. Anakartın üstünde 3 tane 3 pinli ARGB soketi var ama aklıma şöyle bir soru takıldı, bu gelen controllerlar anakarta bağlantı sağlanıyor mu? Bayağı baktım ama bununla alakalı bilgi veren kimse yok.

Controller da 4 çıkış var 3 toplamda 11 adet 3 pinli RGB kablomuz çıkıyor. Sıvı soğutma da 3 kablo tek 1 pinden çıktığından Controller tamamen doluyor ama bu 3 Controller Aura Sync ile kontrol edebilecek miyim?

Kısacası resimde eklediğim Controllerı kullanan arkadaşlar bu cihaz anakarta bağlanıyor mu? Tek derdim bu, bunu bir türlü çözemedim.

Dosya Ekleri

• indir (1).png
    indir (1).png
    365,5 KB · Görüntüleme: 452
Çözüm
Hocam yani ben galiba sorumu tam izzah edemedim hani 3 pinli çıkış var kartımda ama bu cihaz destekliyor mu o 3 PIN'i ve oraya bağlıyıp kullanabilir miyim sorduğum soru buydu pek bir şeye denk gelemedim çünkü.

Hani almışken tek seferde toplayıp sıkıntı yaşamak istemiyorum.

Fan kontrolcüsünün sağ veya sol tarafında anakarta 3pin bağlantı yeri var, destekliyor.
Yapacağın olay şu; fanların güç kablolarını 3 fanı 1 çıkışa olacak şekilde anakarta bağlarsın 4 çıkışa 12 fan bağladın, 5. fan çıkışın yoksa birine 4 tane bağlarsın. Fanlara gücü verdin kaldı ARGB, kutusundan gerekli kablolar çıkarsa 3 kontrolcüyü birbirine kolayca bağlayıp tek ARGB çıkışından bütün fanlara sinyal gönderebilirsin. Ama gerekli kablo yoksa 2 kontrolcüyü birbirine bağlarsın 3. kontrolcüye 2to1 ARGB splitter kablo takarsın 3 kontrolcü birbirine bağlanır boşta kalan son 1 ucu da anakarta bağlarsın olay tamam. Ama cihazlar eline ulaşınca uçlarına bakmak gerek ona göre kablo vs. alınır. Diğer yol ise fanların güç kablolarına yaptığın gibi ARGB kablolarını 3 fana 1 kablo olacak şekilde 3to1 ARGB kablo alıp tek kontrolcüyle 12 fanı kullanabilirsin. Kalan 1 fanı da anakartın başka bir ARGB çıkışına bağlarsın. Yani ya kontrolcüleri birbirine bağlayacaksın ya da fanların ARGB kablolarını seçim sana kalmış. Şahsen fanların ARGB kablolarını birleştirmeni öneririm. 3 kontrolcü kasada yer kaplayacağına tek kontrolcüyle işi çözersin. Kontrolcünün 3 çıkışına 3'er fan son çıkışa 4 fan bağlarsın bütün fanları tek kontrolcüden yönetirsin.

Hocam direk şöyle kasada 13 fan var bunlardan 3 tanesi sıvı soğutmanın 10 tanesini kendim alacağım bunlar direk 3 erli set bunlardan 3 kontrolcü zaten çıkacak hani ek olarak almayacağım bir şey hani onları tek bir yere bağlamama gerek yok 3 pinim var bunları direk o pinlere bağlayabilir miyim sıkıntım o

Ki zaten hepsini tek kontrolcüden kontrol etmek istemiyorumda kasada 3 erli şekilde yan yana bağlayacağım için 3 farklı grup şekline olması daha iyi olur benim için

Hocam direk şöyle kasada 13 fan var bunlardan 3 tanesi sıvı soğutmanın 10 tanesini kendim alacağım bunlar direk 3 erli set bunlardan 3 kontrolcü zaten çıkacak hani ek olarak almayacağım bir şey hani onları tek bir yere bağlamama gerek yok 3 pinim var bunları direk o pinlere bağlayabilir miyim sıkıntım o

Ki zaten hepsini tek kontrolcüden kontrol etmek istemiyorumda kasada 3 erli şekilde yan yana bağlayacağım için 3 farklı grup şekline olması daha iyi olur benim için
anakartında 3 adet 3pin argb çıkışı varsa bağlarsın. 4 pin rgb çıkışlarına bağlayamazsın.

Anakartında 3 adet 3pin ARGB çıkışı varsa bağlarsın. 4 pin RGB çıkışlarına bağlayamazsın.

Hocam yani ben galiba sorumu tam izzah edemedim hani 3 pinli çıkış var kartımda ama bu cihaz destekliyor mu o 3 PIN'i ve oraya bağlıyıp kullanabilir miyim sorduğum soru buydu pek bir şeye denk gelemedim çünkü

Anakartında 3 adet 3pin ARGB çıkışı varsa bağlarsın. 4 pin RGB çıkışlarına bağlayamazsın.

Hani almışken tek seferde toplayıp sıkıntı yaşamak istemiyorum

Hocam yani ben galiba sorumu tam izzah edemedim hani 3 pinli çıkış var kartımda ama bu cihaz destekliyor mu o 3 PIN'i ve oraya bağlıyıp kullanabilir miyim sorduğum soru buydu pek bir şeye denk gelemedim çünkü.

Hani almışken tek seferde toplayıp sıkıntı yaşamak istemiyorum.

Fan kontrolcüsünün sağ veya sol tarafında anakarta 3pin bağlantı yeri var, destekliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben haf 700 Evo kasamda kontrulcu yerine fanları direk dark hero anakartin 3 pin girişine taktım ve 17x 120 mm Argb fanı kontrol ediyordum.

Dosya Ekleri

• IMG20230607002342.jpg
    IMG20230607002342.jpg
    221,7 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG20230607002447.jpg
    IMG20230607002447.jpg
    250,2 KB · Görüntüleme: 15
Ben HAF 700 EVO kasamda kontrulcu yerine fanları direk Dark Hero anakartin 3 pin girişine taktım ve 17X 120 mm ARGB fanı kontrol ediyordum.

Ya şöyleki kasadadaki tüm fanları Aura Sync ile kullanmak istiyorum ama şöyleki sizin sisteminizdeki gibi fanlar 3 erli şekilde guruplamak istiyorum altaki 3'lü beraber yandaki 3'lü beraber anakart arkasındaki 3'lü beraber üsteki 3'lü de beraber şeklinde ve bunları Aura Sync de gurupları kontrol etmek istiyorum arkadaşlar ek aparatlarla tüm fanları tek Switch'e bağlama önerisinde bulunmuş ama sisteme o kadar para vereceğim ve tam istediğim gibi olmasını istiyorum ASUS TUF Gaming B650-Plus modeli 3 tane 3 PIN'i var ve 3 kontrolcüm olacağından hepsini istediğim gibi bağlayabilirim aklımda tek takılan konu alacağım ASUS TUF Gaming TF120 fanların içinden çıkan kontrolcü anakart uyumlu mu bunu da arkadaşların yardımı sayesinde öğrendim fanların kullanım kılavuzlarının PDF'ini bulunca orada da bağlantı yapıldığını gördüm cevabınız için teşekkürler

Ya şöyleki kasadadaki tüm fanları Aura Sync ile kullanmak istiyorum ama şöyleki sizin sisteminizdeki gibi fanlar 3 erli şekilde guruplamak istiyorum altaki 3'lü beraber yandaki 3'lü beraber anakart arkasındaki 3'lü beraber üsteki 3'lü de beraber şeklinde ve bunları Aura Sync de gurupları kontrol etmek istiyorum arkadaşlar ek aparatlarla tüm fanları tek Switch'e bağlama önerisinde bulunmuş ama sisteme o kadar para vereceğim ve tam istediğim gibi olmasını istiyorum ASUS TUF Gaming B650-Plus modeli 3 tane 3 PIN'i var ve 3 kontrolcüm olacağından hepsini istediğim gibi bağlayabilirim aklımda tek takılan konu alacağım ASUS TUF Gaming TF120 fanların içinden çıkan kontrolcü anakart uyumlu mu bunu da arkadaşların yardımı sayesinde öğrendim fanların kullanım kılavuzlarının PDF'ini bulunca orada da bağlantı yapıldığını gördüm cevabınız için teşekkürler

Merhabalar, sorunuza yardımcı olur mu bilmiyorum ama yine de yazmak istedim, kontrolcüleri ana karta bağlayın, eğer kontrolcü ile değil de aura sync yazılımı ile fan ışıklarını kontrol etmek isterseniz belirttiğiniz kontrolcü üzerinde mod butonu var ve bu butona 3 saniye basılı tutarak artık aura sync yazılımı ile kontrol edebilirsiniz, birden fazla kontrolcünüz varsa diğerleri için de aynı işlemi yapabilirsiniz. Umarım cevabım faydalı olur.

Geri
Yukarı