ASUS B-550C'li sistem açılığında BIOS sıfırlanıyor

Teknopat Fanı

Centipat
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Yeni bir kasa satın alındı. 1 ay olacak ve hep farkındaydım bu durumun. Fakat Windows 11 sorunları diyerekten güncelleme bekledim. Ama düzelmiyor. Bende konu açmaya karar verdim. Elektrik gittiğinde veya kasayı 6-8 saatliğine kapalı tuttuğumuzda ve kasa elektrik hiç almıyorsa tekrardan elektriğe bağlayıp kasayı açtığımda BIOS'a giriyor ve sıfırlanmış halde.

Tek değiştirdiğim discrate TPM >> Firmware TPM açık, RAM frekans ayarı ve AMD sam açık yapıyorum ve Secure Boot + Windows UEFI modda çalışıyor. (save yaparak çıkıyorum ve hatasız çalışıyor) bilgisayarı 1 günlüğüne tamamen kapattığımda her şey tekrar başa dönüyor.

Biraz araştırma yaptım eski sistemlerde bileşen sıkıntısı çekiliyormuş ve launch CSM ayarını açınca düzelir gibisinden bir şeyler söylüyorlar. Fakat bilgisayarım eski değil ve Windows 11 kullanmaktayım. Sizce bu sorunun sebebi ne olabilir ve normal midir?

( Kısa not özetlemesi )
- Sistemin yavaşlamasını istemediğimden ve Valorant'ta Secure Boot olmadan hata vereceğinden; CSM aç + Secure Boot kapat gibisinden yönergelere uymak istemedim.

- Anakart pili sorunsuz çalışıyor.

== Sistem parçaları ==
Anakart: ASUS B-550C / CSM.
Işletim sistemi: Windows 11.
Işlemci: Ryzen 5500.
Ekran kartı: ASUS 6650 XT OC.

Son düzenleyen: Moderatör:

RAM'den dolayı sıfırlıyor olabilir. Ekran görüntüsü atar mısın?

Tamamdır hocam, 1 saat içerisinde eve döndüğümde göndereceğim. Yanıtınız için teşekkür ederim.

RAM modeli: Goodram 8+8 ırdm Pro 3600MHz Single kit.

Size bir sorum olacak beni yanlış anlamayın lütfen zentimings VirusTotal'de tarandığında virüslü olarak görünüyor dediğim gibi yanlış anlamayın ben her şeyi araştırıp sorgulayan birisiyim. Bu program benzeri varsa farklı program önerebilir misiniz?

Son düzenleme:
Tamamdır hocam, 1 saat içerisinde eve döndüğümde göndereceğim. Yanıtınız için teşekkür ederim.

RAM modeli: Goodram 8+8 ırdm Pro 3600MHz Single kit.

Size bir sorum olacak beni yanlış anlamayın lütfen zentimings VirusTotal'de tarandığında virüslü olarak görünüyor dediğim gibi yanlış anlamayın ben her şeyi araştırıp sorgulayan birisiyim.

Yanlış alarmdır. Ya da anakart, işlemci, BIOS sürümü, bellek frekans ve zamanlamalarını okuduğundan öyle gözüküyordur. Ben 7-8 aydır kullanıyorum, bir problem yok.

RAM'den dolayı sıfırlıyor olabilir. Ekran görüntüsü atar mısın?
ZenTimings'i indirdim ve sonrasında valorant AntiCheat Servisi Bir şey blokladı onun da ekran görüntüsünü atacağım bir sorun olur mu sizce?

Hocam gönderdim rica etsem müsait bir zamanda analize devam edebilir miyiz? Yardımınız için teşekkürler beklemedeyim

Dosya Ekleri

• ZenTimings_Screenshot_28220665.263879.png
    ZenTimings_Screenshot_28220665.263879.png
    33 KB · Görüntüleme: 9
  • val.png
    val.png
    14,7 KB · Görüntüleme: 10
ZenTimings'i indirdim ve sonrasında valorant AntiCheat Servisi Bir şey blokladı onun da ekran görüntüsünü atacağım bir sorun olur mu sizce?

Hocam gönderdim rica etsem müsait bir zamanda analize devam edebilir miyiz? Yardımınız için teşekkürler beklemedeyim

RAM ayarlarında bir sorun göremedim. Emin olmak istersen şu testi yapabilirsin.

RAM ayarlarında bir sorun göremedim. Emin olmak istersen şu testi yapabilirsin.

Kasayı ilk açıp sistemi kurar kurmaz bu testi yaptım, 1 gün açık bırakıp her şey olumluydu. Sizce başka öneriniz var mı acaba?

NOT : 2024 yılına girmeye yakınız ve konu hala çözülemedi.
bilen varsa lütfen yardım edebilirse sevinirim

Geri
Yukarı