ASUS B150M Pro Gaming pin tamiri

Bütçe
100-150

nitalemened

Decapat
2016'da topladığım bilgisayarımın eve gittiğimde bozuk olduğunu ögrendiğim andan itibaren yaklaşık 5 kez garantiye göndermiştim. Her gidip geldiğinde parçalara zarar veriyorlardı, lakin donanımın çalışmasına zarar verecek şekilde değillerdi. Son gönderişimde (2018) anakart pinlerini yamultup göndermişlerdi, fakat sorunun işlemciden dolayı olduğunu sonunda anlayıp değiştirmişlerdi ve hasbelkader o pinlerle çalışmaya devam ediyordu. Bu durumu 2019'da bilgisayarı temizlerken fark etmiştim ama pek umurumda olmamıştı, ta ki geçen aya kadar. 2020'nin Eylül ayından beri temizlemediğim için (Isınma sorunu yoktu ama muhtemelen pinler dümdüz yukarıya baktığı için oldu.) temizlemek adına işlemciyi çıkardım ve pinler işlemciye yapışmıştı. Sonra ne oldu dersiniz? Tabii ki görüntü gelmedi ve Windows başlamadı.

İşlemci ve anakart haricinde tüm parçaları denedik ve parçalarda sorun yoktu, pin muhabbeti yüzünden de problemin işlemciden ziyade anakart ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Her neyse, konuyu açma sebebime gelecek olursam, yeni bir anakart almak istesem sıfır ve güvenilir olanını bulamayacağım (Bence*) çünkü anakartım 1151 V1 versiyon. Ya bir bilgisayarcıdan kapalı kutuda ya da ikinci el bulmam gerekecek ve öteki kötü yanı da yeni anakart almak şu anda maddi anlamda fazlasıyla boyumu aşıyor. Pin tamiri yapan yerler ya da kişiler var mı? 100-150 (bence yine pahalı ama yeni anakart almaktan daha makul) gibi bir fiyata yapabilecek, bu sene içinde tekrar sorun çıkarmayacak şekilde düzelttirebilir miyim? Isıtarak pin kısmını çıkardıklarında yaptıktan sonra pin soketinin zamanla kendisini saldığını duydum, var mı böyle bir şey? Bilgisayarım olduğu için telefon almaya ihtiyaç duymuyordum, bilgisayar elimden gidince telefona kaldım ve onun da bataryası öldü. Kısaca ortada kaldım.

Lafı döndürüp dolandırıp gereksiz detaylar verdim, biliyorum ama aciliyetini anlayıp daha çok kişi ulaşabilir diye bu minvalde yazdım. Yardımcı olmaya çalışacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

Anakart: ASUS B150M Pro Gaming.

Dosya Ekleri

• 7A7F705A-4810-4211-935B-C52F2C35111E.jpeg
    7A7F705A-4810-4211-935B-C52F2C35111E.jpeg
    288,3 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:

Geri
Yukarı