Çözüldü Asus B450 anakarta fanlar aparat ile nasıl bağlanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ganos

Centipat
Daha fazla  
Kasada 4 tane bu fandan var ve hepsi güç kaynağına takılı tam enerji çalışıyor. Bilgisayar boşta iken de 30 dereceyi geçmese bile full performans çalışıyor ve ses çıkartıyor. Anakart Asus b450 tuf gaming plus 2 , 3 tane 4 pinli fan girişi var. Bu fanlarda da 4 kablo var araba molex to 4 pin anakart aparatı alsam anakarttan hız kontrolü yapabilir miyim diye düşününce fanlardaki 2 kablonun LED rengi ile ilgili olabileceğini fanın aslında 2 kablo olabileceğini düşünmeye başladım. Sizin görüşünüz nedir ? Bu fan anakarta aşağıdaki aparat ile bağlanır mı, bağlanırsa hız kontrolü sağlanır mı?

IMG_20220429_150933.jpg

IMG_20220429_151020.jpg

IMG_20220429_151036.jpg
AVimg_28635.jpg

Çözüm
Evet hocam. Bunlar maalesef bu tip fanlar. İleride bütçenize göre güzel fanlar alıp takabilirsiniz. Dediğim gibi anakartınız güzel. Sıkıntı olmaz.
Hocam, bunlar Molex fan. Attığınız aparatlar da zaten Molex olmayanlar için kullanılıyor. İmkan olunca set olarak yeni fanlar alabilirsiniz. Daha önce bir konuda deneyen görmüştüm. Başarılı olamamıştı. Bir tane denemek için alabilirsiniz.

Hocam, bunlar Molex fan. Attığınız aparatlar da zaten Molex olmayanlar için kullanılıyor. İmkan olunca set olarak yeni fanlar alabilirsiniz. Daha önce bir konuda deneyen görmüştüm. Başarılı olamamıştı. Bir tane denemek için alabilirsiniz.
Hocam bir ihtimal fandaki molex ucunu gösterdiğim aparattaki molex ucuna , diğer 4 pinli ucu da anakarta bağlarım diye düşünmüştüm ama olmayacak galiba. O 4 pinli giriş de anakart fan yerlerine takılır mı emin değilim.

Bu olmazsa yeni set fan alacağım , led olması önemli değil eğer fiyat avantajı olursa düz 4 pinli pwm fan seti alacağım.

Evet hocam. Bu girişler Floppy'ye de benziyor. Ayırt etmek zor. İade edilebilecek bir olsa sıkıntı olmaz. Anakartınız güzel. Set olarak da uygun fanlar alabilirsiniz.

Evet hocam. Bu girişler Floppy'ye de benziyor. Ayırt etmek zor. İade edilebilecek bir olsa sıkıntı olmaz. Anakartınız güzel. Set olarak da uygun fanlar alabilirsiniz.

Aynen onlar Floppy kablosuymuş, aşağıda arkadaş takmış çalışmamış. Bendeki fana tekrar baktım da fan motorundan 2 kablo çıkıyor, PWM olanlarda 4 tane çıkıyor, yani bendeki fanlar anakarttan kontrol edilemez gibi duruyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet hocam. Bunlar maalesef bu tip fanlar. İleride bütçenize göre güzel fanlar alıp takabilirsiniz. Dediğim gibi anakartınız güzel. Sıkıntı olmaz.

Çözüm

Geri
Yukarı