ASUS B450M K anakartta Power Switch sorunu

krmdgn

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarımda Power butonuna bastığımda açılmıyordu daha sonra anakartımda kırmızı işaretli pinlerle açmayı denedim ancak yine açılmadı. Yeşil dikdörtgenle işaretlediğim pinlere tornavida ile dokunduğumda bilgisayar açılıyor ve sorunsuz çalışıyor harici bir Power Switch kablosu aldım onunla da kırmızı işaretli yerden tetikleme yapmıyor ayrıca reset pinlerini denedim o da çalışmıyor. Sorun anakartta mıdır? Çözümü nasıl olabilir? Bilenler yardımcı olabilirse sevinirim.

Kasa modeli: Corsair Spec Delta.
Anakart: ASUS B450M K

Sorunum devam ediyor yardımcı olabilecek biri yok mu?

yardımcı olabilecek yok mu ?

Yardım edebilecek yok mu?

Dosya Ekleri

• power pini.PNG
    power pini.PNG
    700,4 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
@krmdgn kasadan gelen kablo uzerinde hasar olabilir mi? Kontrol edebilir misiniz? Zahmetli olacak ancak anakartin arkasinda PWR SW kismina denk gelen kisimlarin da kontrol edilmesi lazim hasar olusmus mu diye.

PSU salterini kapatip 10 saniye aralikla kirmiziyla isaretlenen yere dokundurun tornavida, birkac defa yapin bunu. Salteri acip tekrar deneyin.

@krmdgn kasadan gelen kablo uzerinde hasar olabilir mi? Kontrol edebilir misiniz? Zahmetli olacak ancak anakartin arkasinda PWR SW kismina denk gelen kisimlarin da kontrol edilmesi lazim hasar olusmus mu diye.

PSU salterini kapatip 10 saniye aralikla kirmiziyla isaretlenen yere dokundurun tornavida, birkac defa yapin bunu. Salteri acip tekrar deneyin.

Harici bir kablo ile denedim ancak yine olmadı. Anakartı komple çıkardım arkasına baktım bir sorun gözükmüyor tertemiz duruyor. Diğer dediklerinizi de yaptım maalesef olmuyor.

Harici bir kablo ile denedim ancak yine olmadı. Anakartı komple çıkardım arkasına baktım bir sorun gözükmüyor tertemiz duruyor. Diğer dediklerinizi de yaptım maalesef olmuyor.
O zaman yapmaniz gereken baska bir anakartta sistemdeki Power SW kablosunu test etmek ya da anakarti baska kasaya takip test etmek. Ikisinden birisi arizali, bulmanin yolu da bu sekilde.

O zaman yapmaniz gereken baska bir anakartta sistemdeki Power SW kablosunu test etmek ya da anakarti baska kasaya takip test etmek. Ikisinden birisi arizali, bulmanin yolu da bu sekilde.

Peki ikisinden biri arızalı olsa özellikle Power PC'yi açıp nasıl sorunsuz kullanabilirim ki?
Sanki o yeşil işaretli bölgeyle kırmızı pinlerin bağlantı yolunda problem var gibi o da nasıl olur durduk yere anlamadım.

Peki ikisinden biri arızalı olsa özellikle Power PC'yi açıp nasıl sorunsuz kullanabilirim ki?
Sanki o yeşil işaretli bölgeyle kırmızı pinlerin bağlantı yolunda problem var gibi o da nasıl olur durduk yere anlamadım.
Bana da oyle geliyor. O hatta kopukluk var muhtemelen. Power SW kablosu hasarliysa guc acma-USB kisminin oldugu boardi bilgisayarcida cikarttirip kontrol ettireceksiniz. Anakart pinleri arizaliysa garanti varsa gonderin. Yoksa yine bilgisayarciya goturup kontrol ettireceksiniz. Hicbir sekilde tamir olmayacaksa degistireceksiniz hangi parca hasarliysa.

Bana da oyle geliyor. O hatta kopukluk var muhtemelen. Power SW kablosu hasarliysa guc acma-USB kisminin oldugu boardi bilgisayarcida cikarttirip kontrol ettireceksiniz. Anakart pinleri arizaliysa garanti varsa gonderin. Yoksa yine bilgisayarciya goturup kontrol ettireceksiniz. Hiçbir sekilde tamir olmayacaksa degistireceksiniz hangi parca hasarliysa.

Anladım hocam cevapların için teşekkürler bakalım neler olacak.

Geri
Yukarı