Başarılı Kurulum ASUS B75M-A, i7-3770K, Armor RX580 8 GB | macOS Monterey 12.3

Herkese merhaba, uzun zaman önce bir macOS işletim sisteminin bir PC'ye kurulabildiğini gördüğümde çok heyecanlanmıştım. O zamanlar orta halli olan sistemime farklı sürümlerde macOS işletim sistemi kurmayı başardım. Bu başarılı kurulumlarıma buradan ulaşabilirsiniz. Tabii ki o zamanlar @Recep Baltaş'ın Hackintosh videolarını izleyerek yaptığım bu kurulumlardan sonra uzun bir süre macOS işletim sistemi kullanmadım. Ta ki YouTube üzerinde yine Recep Baltaş'ın Monterey kurulum videosunu görene kadar.

İşin ilginç tarafı 2016 yılında Hackintosh denemesi yaptığım bilgisayarımdan sadece anakart aynıydı. Sistemimde farklı olarak i3-3240 olan işlemin yerine i7-3770K, HD4850 GPU yerine MSI Armor RX580 8 GB GPU ve 4 GB RAM yerine 8 GB RAM bulunmakta. Günümüz koşulları için artık ömrünün sonuna yaklaşan bu sistemde akademik çalışmalarımı, alanımda kullandığım yazılımlarımı geliştirdim. Tabii arada oyunsuz kalmadım. macOS Monterey için pek bir umudum yoktu çünkü bu kadar eski bir sistemde çalışır mıydı, çalışsa ne kadar performanslı olurdu emin değildim.

İlk olarak Technopat'ın yayınladığı kurulum imajını indirdim ve tabii ki içerisinde 3. Nesil bir işlemci ve bu donanıma uygun bir EFI klasörü bulunmuyordu. Sonra internette birkaç araştırma yaptıktan sonra hazıra kondum bir EFI dosyası buldum ve denedim. Sonuç berbattı çünkü kurulum yaklaşık 2 saat sürdü. Daha sonra sosyalde bu konu ile ilgili bir başlık açtım. Fakat yardım bekleyemeden nasıl yapılıyormuş bu config.plist dedim. Bol kahve ile geçen bir gecede kendi EFI dosyamı Dortania'nın OpenCore Install Guide -- Ivy Bridge GUI'de'ını okuyarak oluşturdum.

Bu denememde kurulum çok ama çok kısa sürdü hiçbir donma, yavaşlama problemi yaşamadım. EFI bölümünü içeren diski Mount edip kurulum yaptığım diski önyüklenebilir (bootable) hale getirdim. Bugün kurulumumun 1. günü birçok program kurulumu gerçekleştirdim. Spyder üzerinde Machine Learning algoritmalarımı çalıştırdım. Şu an oldukça keyifli bir şekilde Monterey kullanıyorum. Bu yüzden Technopat ailesine teşekkür ederim.

EFI doyası:
EFI file
Önemli Not!
Bu tamamen
makaleyi okuyarak 7th Gen Anakartlar (IE. B75, Q75, Z75, H77, Q77, Z77) ve Ivy Bridge işlemci ailesi için oluşturduğum bir yapılandırmadır. İlk deneyimim olduğundan bazı noktaları kaçırmış olabilirim. B
unu dikkate alarak kullanınız.

Sistem Bilgileri:​
DualBoot: Windows 10 - Ubuntu 20.04.
Anakart: ASUS B75M-A.
İşlemci: Intel i7-3770K.
RAM1: Corsair Vengeance 4 GB DDR3 1600MHz.
RAM2: Kingston HyperX 4 GB DDR3 1600 MHz.
Lan: Realtek® 8111F-vb-CG, 1 X Gigabit LAN Kontrolcüsü.
Ses: Realtek® ALC887-VD 8-Kanal High Definition Audio CODEC.
Ekran Kart: MSI Armor 8 GB RX580.
SSD1: Samsung 750 EVO 256 GB SSD.
SSD2: SanDisk Plus 240 GB SSD.
SSD3: Gigabyte 240 GB SSD.

Screen Shot 2022-10-14 at 14.01.53.png

Screen Shot 2022-10-14 at 14.43.41.png

Screen Shot 2022-10-14 at 14.34.31.png

Geri
Yukarı