ASUS bilgisayarı yeniden başlatınca "An operating system was not found" hatası

kelshake

Hectopat
Merhaba.
Bilgisayarımda 250 GB bir SSD vardı bir de 1TB hard diskim vardı. Windows bu SSD'nin içine kuruluydu ve ben yeni bir SSD aldım ve hard diskimin içindeki tüm dosyaları SSD'nin içine klonladım. Bunu yaptıktan sonra bilgisayarı Windows menüsünden "yeniden başlat" tuşuna basarak yeniden başlattığımda bilgisayar açılırken eski SSD'm BIOS'ta gözükmüyor ve "An operating system was not found" hatası alıyorum. Bilgisayarı normal kapatıp açınca bir sorunla karşılaşmıyorum.
Bilgisayarımda normalde 2 SSD bir HDD gözükmesi gerekirken yeniden başlattığımda BIOS ekranında Samsung SSD'm gözükmüyor:

1677939125592.png

1677939149858.png

1677939159051.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Format yarıda kesildiyse veya bir sorun oluşmuşsa bu hatayı verebilir. ISO'ya md5 doğrulaması yapıp doğru şekilde format atmayı dene. Dizüstü bilgisayarda HDD kabloları kolay kolay yerinden oynamaz eğer ki bilgisayarı yerden yere çarpmadıysanız veya formattan sonra bilgisayarın içini açmadıysanız.

Formattan önce şunları dene:
Çözüm 1) Laptopa bağlı USB'leri çıkart.
Harddisk boot priority ayarına gir. Harddiski varsayılan olarak seç.

Çözüm 2)

Boot seçeneğini (UEFI olan) Legacy olarak değiştir dene. Zaten Legacy ise UEFI olarak değiştir.

Ve varsayılan olarak Legacy geliyorsa, iso dosyasını yazdırırken disk bölüm düzenini GPT değil, MBR olarak ayarla.
Denenebilir

Video çektim. Yeniden başlatınca böyle oluyor, düğmeden kapatıp tekrar açıyorum.
Normal kapatıp açmada bir sıkıntı yok.

Deneyeceğim.

Denedim bir şey değişmedi. Sanırım PC'yi yeniden açınca bilgisayar SSD'yi direkt görmüyor.

Son düzenleme:
Tamam eski haline getir bilgisayarın boot ayarlarını

Herhangi bir Windows 10 USB var mı? Böylece disklerin GPT mi MBR mi olduğunu öğreniriz

Bilgisayarı normal kapatıp açınca BIOS boot menüsünde gözüküyor SSD onun resmini eklemeyi unutmuşum.
IMG-20230304-WA0023.jpeg

Tamam eski haline getir bilgisayarın boot ayarlarını

Herhangi bir Windows 10 USB var mı? Böylece disklerin GPT mi MBR mi olduğunu öğreniriz
Disklerin GPT olduğunu biliyorum fakat ne demek olduğunu bilmiyorum.

MBR:
MBR, disk bölümlerini yönetmek için kullanılan, nispeten eski ancak günümüzde halen pek çok kullanıcı tarafından kullanılan bir bölümleme sistemidir. Depolama alanında organize edilen disk bölümlerine dair bilgiler de bu sistem tarafından tutulur. MBR ayrıca işletim sistemi için disk bölümlerini taramaya yarayan kodu barındırır.

GPT:
UEFI standardına sahip olan bu sistem, diskin bölümlerini düzenleyen en güncel sistemdir. Yani UEFI tabanlı bir sisteminiz varsa MBR yerine GPT kullanmanız gerekmekte. MBR’nin aksine, GPT’de teorik olarak sınırsız bölüm oluşturulabilir. Yani MBR sayesinde bir diskte en fazla 4 adet birincil bölüm olabilirken GPT ile böyle bir sınırınız yoktur. Diski istediğiniz kadar bölümlere (E, F, G vb.) ayırabilirsiniz.

Hepsi GPT emin misin? Yanlış iş yapmayalım :D

Son düzenleme:
MBR:
MBR, disk bölümlerini yönetmek için kullanılan, nispeten eski ancak günümüzde halen pek çok kullanıcı tarafından kullanılan bir bölümleme sistemidir. Depolama alanında organize edilen disk bölümlerine dair bilgiler de bu sistem tarafından tutulur. MBR ayrıca işletim sistemi için disk bölümlerini taramaya yarayan kodu barındırır.

GPT:
UEFI standardına sahip olan bu sistem, diskin bölümlerini düzenleyen en güncel sistemdir. Yani UEFI tabanlı bir sisteminiz varsa MBR yerine GPT kullanmanız gerekmekte. MBR’nin aksine, GPT’de teorik olarak sınırsız bölüm oluşturulabilir. Yani MBR sayesinde bir diskte en fazla 4 adet birincil bölüm olabilirken GPT ile böyle bir sınırınız yoktur. Diski istediğiniz kadar bölümlere (E, F, G vb.) ayırabilirsiniz.

Hepsi GPT emin misin? Yanlış iş yapmayalım :D

Hocam baktım şimdi,

Windowsun yüklü olduğu SSD GPT'ymiş, Yeni SSD MBR miş. Disk yönetiminde SSD'yi GPT olarak ayarlamıştım fakat HDD'yi üstüne klonlayınca MBR olmuş sanırsam 😁

Yani sonuç olarak:
Windows'un yüklü olduğu SSD: GPT
Yeni SSD: MBR

Hocam bu attığınız linkteki çözümü yapmayı denedim fakat son adımlara doğru
Erişim Engellendi hatası alıyorum.
1677943496744.png

Erişim izni almak için Güvenlik sekmesine gidin diyor fakat disk olduğu için güvenlik sekmesi yok nasıl yapacağımı çözemedim
1677943548377.png
1677943556342.png
1677943564387.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı