ASUS BIOS'ta Secure Boot açılmıyor

EmirArat

Hectopat
BIOS modu UEFI'de olmasına rağmen Secure Boot'u açma butonuna ulaşamıyorum. Okuduğum çözümlerden hiçbiri sorunumu çözmedi. Ne yapmam gerek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu nereden yapabilirim?
Sizin BIOS'ta sanırım bu özellik yok. BIOS sıfırlama yapın. Restore defaults'a basın yani. Sonra Secure Boot control açmayı deneyin. Açılmıyorsa Bios güncellemesi yapmayı deneyin. Anakartlara Win 11 uyumluluğu için BIOS güncellemesi gelmişti. Secure Boot hala açılmaz ise çıkan sorunu bana atın sekmeyi değil.

Sizin BIOS'ta sanırım bu özellik yok. BIOS sıfırlama yapın. Restore defaults'a basın yani. Sonra Secure Boot control açmayı deneyin. Açılmıyorsa Bios güncellemesi yapmayı deneyin. Anakartlara Win 11 uyumluluğu için BIOS güncellemesi gelmişti. Secure Boot hala açılmaz ise çıkan sorunu bana atın sekmeyi değil.
BIOS'um Defaultta. Secure Boot Control açınca da Secure Boot Butonu açılmıyor. BIOS'um güncel. Ne yapmam gerek?

Arkadaşlar sorunumu 2 aydır çözemiyorum. Yaygın, çözümü basit, tamamen bilgi eksikliğimden kaynaklı bir hata olduğunu tahmin ediyorum. Bu yüzden sorunun net çözümünü bilen kişiler olduğuna inanarak konu açıyorum. Önceki açtığım konulara BIOS'umun güncel olduğunu belirtmeme rağmen gelip BIOS güncelleyin yazanlar oldu ve açtığım 2 konu da çözümsüz kaldı. Bu aynı konuyu 3. açışım. Bu sebeple sizden rica ediyorum net bilginiz yoksa cevap yazmayınız.

ASUS TUF Gaming A15 kullanıyorum. Windows 11 yüklü. Valorant açtığımda hata aldım ve oyuna giremedim. Araştırınca anladım ki Windows 11 kullanırken Secure Boot açık olmadan Valorant'a girilemiyor. BIOS'a girip Secure Boot'u açmayı denedim ama açma tuşuna ulaşamadım. Tuş değiştirmeye kapalı halde disable görünüyor. Buna yönelik internette bulduğum tek bilgi BIOS'un legacy moddan UEFI moduna geçirilmesi gerektiği oldu. Ama sistem bilgisi ekranından baktığımda BIOS modum zaten UEFI'de görünüyor. Çözümünü bilen birisi var mı?
---BIOS'um ve güncellenebilecek her şey en son sürümde :)

uefi modu acık.png

Benim Acer'da Secure Boot Factory Reset yapınca açık konuma getiriyor. Eğer Erase veya disabled yaparsam kapalı kalıyor, her ne kadar BIOS sıfırlasan da Secure Boot ayarlarına reset atmıyor. Ben çok ayarı denedim nasıl oluyor diye, Erase yapıp BIOS ayarları sıfırlayıp Secure Boot Enabled gözükse de Windows'da kapalı oluyor veya Windows diski silip, BIOS sıfırlayıp BIOS'da Secure Boot'u Custom'dan Standart'a çevirdiği halde Windows'da kapalı görünüyordu, kısaca Secure Boot fabrika ayarlarına sıfırlamak gerekli Windows'da açık konuma gelmesi için

Benim Acer'da Secure Boot Factory Reset yapınca açık konuma getiriyor. Eğer Erase veya disabled yaparsam kapalı kalıyor, her ne kadar BIOS sıfırlasan da Secure Boot ayarlarına reset atmıyor. Ben çok ayarı denedim nasıl oluyor diye, Erase yapıp BIOS ayarları sıfırlayıp Secure Boot Enabled gözükse de Windows'da kapalı oluyor veya Windows diski silip, BIOS sıfırlayıp BIOS'da Secure Boot'u Custom'dan Standart'a çevirdiği halde Windows'da kapalı görünüyordu, kısaca Secure Boot fabrika ayarlarına sıfırlamak gerekli Windows'da açık konuma gelmesi için
Restore Default'dan mı bahsediyorsun? Onu yapınca bir şey değişmiyor çünkü değiştirilmiş bir ayarım yok.

Geri
Yukarı