Çözüldü ASUS Cerbesus 1050 Ti 82 derece

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mchwair

Decapat
Daha fazla  
1638733241142.png

Termal bakımı yapalı 1 ay oluyor. Bu değerler normal mi?

ASUS cerbesus GTX 1050 Ti 4 GB O.C Edition.
AMD Ryzen 7 1700X.
8x8 16 GB Corsair 3200 MHz RAM.
ASUS ROG STRIX B350 -f Gaming anakart.

Çözüm
Biliyorum hocam. MSI karttan Sapphire geçince afalladım biraz. İlk defa bu marka kullanıyorum. Hafta içi yeni kasa ile sıcaklık değerine bakacağım keza büyük ihtimalle 6 7 derece daha serin çalışacak kart. Evet fanları çok beğendim büyükler ve kart hafif gözüm RGB aramadı değil. :)

Bunu da denersin eski sürücüde yapıyordu ama ne olur ne olmaz;

@Mchwair ekran kartı çipinin üzerindeki macunu güzelce temizle, soğutucu tarafını da aynı şekilde unutma kalıntı olmasın. Sonra çipin üzerine şu kadar bir nokta bırak, soğutucu bloğu yerleştir vidala o kendisi yayılır.

marketing_applying.jpg
Yükteyken 75 derece başarılı bile sayılır, bendeki manuel OC'lu ASUS Dual 1060 6g, CM MasterGel Pro macuna rağmen 77-80 derecelerde takılıyor hala, zaten eskiden 82-84 arası takılıyordu çok da bir şey fark etmedi yani, çok takıntılı olanı hasta eder bu tarzdaki seriler.

Peki yüksek sıcaklıkta çalışan bir kart yüksek ısıdan dolayı zarar görmez mi ya da ömründen yemez mi hocam? Serin çalışan kartın performansı her zaman iyidir bildiğim kadarıyla. Şu an kullandığım Sapphire RX 6600 XT Gaming 8 GB kartım 73 dereceyi gördüğü zaman saat hızını düşürüyor ara ara.

Bunun farkını MSI Gaming X kartımdan Sapphire marka karta geçince fark ettim soğutma değerlerini.

Kasanda intake fan bile yok şu anda. Aynı kartı ben de kullanıyorum Sapphire'ın bu tasarım kartları 5000 serisinden çok daha hafif. Soğutma bloğundan kısılmış ama fan boyutu ve dönüş hızı artırılmış. Eskisinde soğutma bloğu büyük ve ağırdı ama fanlar ufak ve yavaş dönüyordu. Kasaya soğuk hava girmezse bu tasarım olumsuz etkilenir.

Benimki şu anda en ağır oyunlarda maksimum 69-70 derece görüyor.

Kasanda intake fan bile yok şu anda. Aynı kartı ben de kullanıyorum Sapphire'ın bu tasarım kartları 5000 serisinden çok daha hafif. Soğutma bloğundan kısılmış ama fan boyutu ve dönüş hızı artırılmış. Eskisinde soğutma bloğu büyük ve ağırdı ama fanlar ufak ve yavaş dönüyordu. Kasaya soğuk hava girmezse bu tasarım olumsuz etkilenir.

Benimki şu anda en ağır oyunlarda maksimum 69-70 derece görüyor.

Biliyorum hocam. MSI karttan Sapphire geçince afalladım biraz. İlk defa bu marka kullanıyorum. Hafta içi yeni kasa ile sıcaklık değerine bakacağım keza büyük ihtimalle 6 7 derece daha serin çalışacak kart. Evet fanları çok beğendim büyükler ve kart hafif gözüm RGB aramadı değil. :)

Peki fan hızını 4200 RPM de kullansam bir sakınca olur mu sesten falan rahatsız olmam.

Fan millerindeki bilyalarda aşınma yapar eninde sonunda. Muhtemelen siz teknik bir hata yaptınız, yani ya macun kalitesizdi veya içinde tanecik vardı ve bir şekilde soğutucu blok tam temas etmiyor. Tavsiyem kartı yeniden söküp tekrar macun yenileyerek toplamanız.

Fan millerindeki bilyalarda aşınma yapar eninde sonunda. Muhtemelen siz teknik bir hata yaptınız, yani ya macun kalitesizdi veya içinde tanecik vardı ve bir şekilde soğutucu blok tam temas etmiyor. Tavsiyem kartı yeniden söküp tekrar macun yenileyerek toplamanız.

Buna ek Google'a ekran kartı nasıl macun sürülür aratarak daha sağlıklı bir işlem yapılmış olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı