Çözüldü ASUS Crosshair V Formula-Z Anakartta "FF" Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

LE7ELS*

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle tüm foruma selamlar...

Bu sorundan muzdarip arkadaslar burada 2 adet konu açmış maalesef o yöntemleri denememe rağmen işe yaramadı...
Akşam kapatmadan önce PC'mde hiçbir sıkıntı, sorun vs. bulunmazken bugün akşam üzeri eve geldiğimde bilgisayarın ekranına görüntü gelmediğini fark ettim. Daha önce de başıma aynı sorun gelmişti anakartın arkasındaki bulunan "CLR CMOS" tuşuyla BIOS Reset işlemini kolayca yapmıştım ve sorunum çözülmüştü. Fakat bu defa tuşa basıyorum basılı tuttuğum süre boyunca tüm bileşenlerin elektriğini kesiyor bıraktığımda normale dönüyor açma düğmesine bastığımda BIOS resetlenmemiş (resetlense dahi ekran gelmemiş) şekilde PC çalışmaya devam ediyor.

*Anakartın 2 Hanelik LED Kısmında sadece "FF" error kodu yer alıyor.

Denediğim Yöntemler;

-BIOS pilini çıkartıp bekleyip takmak,
-BIOS pilini takmadan PC'yi çalıştırmak,
-CLR CMOS tuşuna basmak/basılı tutmak,
-ASUS USB Flashback Yöntemi (Elimde eski bir SanDisk flash bellek vardı bunu tekrar deneyeceğim.)
-RAM'leri silgi ile temizleyip çıkarıp takmak.

*Diğer arkadaşın başlığında "MEM_OK" tuşundan bahsetmişsiniz aradım, bulamadım.

PC Bileşenlerim;
  • ANAKART: ASUS Crosshair V Formula-Z
  • İŞLEMCİ: AMD FX 8350
  • PSU: Cooler Master THUNDER 600W
  • RAM: Corsair Vengeance 8x2 16 GB
  • EKRAN KARTI: ASUS GTX760 DirectCU II O.C. GDDR5 2 GB 256Bit
Yardımcı olursanız sevinirim...

7yJP5P.jpg

Çözüm
Merhaba arkadaşlar konuyu hortlatmış olacağım ama bu sorundan bende müzdaribim.
İşlemci, RAM, ekran kartı'nı başka bilgisayarda test ettim çalışıyor. Çözüm buldunuz mu acaba?

Evet dostum sorunu hallettim. PC'yi bıraktığımda inanılmaz yağmur yağıyordu bir şimşekle birlikte aşırı voltaj gelmiş olacak ki PSU'm gitmiş ben fark etmeden. Defalarca açtım bilgisayarı kafasına göre bazen açılıyordu bazen açılmıyordu. Neyse ki bir şey olmadı. Fark edince Amazon'dan Corsair'in 80+ bronz bir PSU'sunu almıstım 0 gibi oldu, sorunum çözüldü. 👍👍
Geçmiş olsun. Korkutmak gibi olmasın ama yanık kokusu almıyorsundur umarım herhangi bir donanımda sorun var gibi görünüyor.

Mouse, klavye, kulaklık, DVD yani çıkarabildigin bütün kabloları çıkar sadece ana bileşenler kalsın (anakart, CPU, RAM) gibi. Bütün kabloları da tek tek çıkar tak sonrasında tek tek bileşenleri dene. Örnegin bütün RAM'leri çıkartıp çalışcak kadarını takıp farklı farklı slotlarda deneyin, CPU sogutucunu kontrol edin.

Biosunuzu güncelliyebilirsenizde güncelleyin lütfen aksi taktirde uyumsuzluklar meydana gelip tekrar bir çöküş yaşayabilirsiniz.

Sırasıyla BIOS'u güncelledikten sonra RAM ve CPU sogutucu gerekirse farklı bir sogutucuda kullanmayı deneyin.

Bütün bileşenler saglıklı bir şekilde çalıştıgına eminseniz. En son çare ise BIOS çipini değiştirmektir diye düşünüyorum.

BIOS çipi değiştirmek.

@BilgisayarKurdu daha iyi bilir bu işleri buradaysa ilgilenecektir mutlaka.

FF kodu İngilizce Found Fault kelimesinin kısaltılmasıdır. Sorun bir veya birden çok sebepten kaynaklanabilir. Dual BIOS'u olan anakartlarda bu sorun kolaylıkla aşılırken tek BIOS'a sahip anakartlarda gerekirse tüm kabloları donanımları söküp tekrar takmak gerekebilir. Son çare garantisi devam ediyorsa yollamaktır.

Şimdi bu ASUS bu kadar hata kodu vermiş de hangisini neden vermiş bunu açıklamamış doğru düzgün :)
Tonla hata kodu geziyor ortalıkta ancak hatanın sebebi ve çözümüne dair net bir kaynak maalesef paylaşılmamış. "Reserved for future AMI eror codes" isimli bir hataya tekabul ediyor, kendi kitapçığından baktım. Recep Abi de burada paylaşmış sonradan gördüğüm kadarıyla ; ASUS Q-Code LED Kodları

GO_BUTTON diye adlandırılan kısımdaki düğmeye bas bakalım çalıştırdıktan hemen sonra. MEM_OK ile bağlantılı olan tuş bu. Bellek dizilimin doğru, slotlar doğru.
Olmazsa bellekleri tak, düzgünce bir şekilde tekrar tak, olmadı tek tek dene. A2'ye takacaksın tek takarsan, soldan ikinci.
Adsız.jpg

Olmazsa yurt dışı forumlarında biraz araştırmam gerekecek bu hata kodunu. Ama öncesinde görüntü gelir ve problem yaşamazsan pek bir önemi kalmıyor açıkçası :)

@BilgisayarKurdu @Silinen üye @CJack60
Öncelikle hepinize ilgilendiğiniz için çok teşekkürler.

Geçmiş olsun. Korkutmak gibi olmasın ama yanık kokusu almıyorsundur umarım herhangi bir donanımda sorun var gibi görünüyor.

Mouse, klavye, kulaklık, dvd yani çıkarabildigin bütün kabloları çıkar sadece ana bileşenler kalsın (anakart, CPU, RAM) gibi.. Bütün kablolarıda tek tek çıkar tak sonrasında tek tek bileşenleri dene. Örnegin bütün RAM leri çıkartıp çalışcak kadarını takıp farklı farklı slotlarda deneyin, CPU sogutucunu kontrol edin.

Biosunuzu güncelliyebilirsenizde güncelleyin lütfen aksi taktirde uyumsuzluklar meydana gelip tekrar bir çöküş yaşayabilirsiniz.

Sırasıyla biosu güncelledikten sonra RAM ve CPU sogutucu gerekirse farklı bir sogutucuda kullanmayı deneyin.

Bütün bileşenler saglıklı bir şekilde çalıştıgına eminseniz. En son çare ise bios çipini değiştirmektir diye düşünüyorum.

Bios çipi değiştirmek.

@BilgisayarKurdu daha iyi bilir bu işleri buradaysa ilgilenecektir mutlaka.
En azından yanık kokusu gelse içim rahatlayacak artık huzurum kaçtı. :) Donanımlarda birdenbire birşeyler olduğunu sanmıyorum. Ama yarın deneyeceğim dediklerinizi.

FF kodu İngilizce Found Fault kelimesinin kısaltılmasıdır. Sorun bir veya birden çok sebepten kaynaklanabilir. Dual BIOS'u olan anakartlarda bu sorun kolaylıkla aşılırken tek BIOS'a sahip anakartlarda gerekirse tüm kabloları donanımları söküp tekrar takmak gerekebilir. Son çare garantisi devam ediyorsa yollamaktır.
Maalesef garantisi devam etmiyor :(

Şimdi bu ASUS bu kadar hata kodu vermiş de hangisini neden vermiş bunu açıklamamış doğru düzgün :)
Tonla hata kodu geziyor ortalıkta ancak hatanın sebebi ve çözümüne dair net bir kaynak maalesef paylaşılmamış. "Reserved for future AMI eror codes" isimli bir hataya tekabul ediyor, kendi kitapçığından baktım. Recep Abi de burada paylaşmış sonradan gördüğüm kadarıyla ; ASUS Q-Code LED Kodları

GO_BUTTON diye adlandırılan kısımdaki düğmeye bas bakalım çalıştırdıktan hemen sonra. MEM_OK ile bağlantılı olan tuş bu. Bellek dizilimin doğru, slotlar doğru.
Olmazsa bellekleri tak, düzgünce bir şekilde tekrar tak, olmadı tek tek dene. A2'ye takacaksın tek takarsan, soldan ikinci.
Eki Görüntüle 268837

Olmazsa yurt dışı forumlarında biraz araştırmam gerekecek bu hata kodunu. Ama öncesinde görüntü gelir ve problem yaşamazsan pek bir önemi kalmıyor açıkçası :)
"ASUS GO_BUTTON" a tıkladığımda hiçbir tepki alamadım maalesef :(

İşlemci, RAM, Ekran Kartı'nı başka bilgisayarda test ettim çalışıyor. Çözüm buldunuz mu acaba?

İşlemci, RAM, ekran kartı'nı başka bilgisayarda test ettim çalışıyor. Çözüm buldunuz mu acaba?

Evet dostum sorunu hallettim. PC'yi bıraktığımda inanılmaz yağmur yağıyordu bir şimşekle birlikte aşırı voltaj gelmiş olacak ki PSU'm gitmiş ben fark etmeden. Defalarca açtım bilgisayarı kafasına göre bazen açılıyordu bazen açılmıyordu. Neyse ki bir şey olmadı. Fark edince Amazon'dan Corsair'in 80+ bronz bir PSU'sunu almıstım 0 gibi oldu, sorunum çözüldü. 👍👍

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı