ASUS DSL-AC68U modeme bağlandıktan dakikalar sonra bağlantı kopuyor

Burak Tanış

Kilopat
Daha fazla  
Herkese Merhabalar,

ASUS DSL-AC68U ve Türknet VDSL kullanıcısıyım. Çatı dubleks evde oturuyorum, evde en az 5-6 kişi internet kullanacağından sorun yaşamamak için aldığım dönemin en iyilerinden olan AC68U seçtim. Fakat yıllardır verim alamadım, sürekli bağlantı hızındaki düşüklükler, kopmalar artık canıma tak ettiği için araştırmaya karar verdim. Piyasa değeri AC68U’nun 4’de birini kullanan komşularım benden çok daha stabil ve hızlı internete sahipler. Paramızla yıllardır rezil oluyoruz.

Ne yaptım ne ettiysem çözemedim. Buraya sorunlarımı detaylı şekilde yazmaya karar verdim belki bir çare bulan olur.

PC’mi ilk açtığımda internet sorunsuzken, ilk 3-5 dakika sonrası internet kopuyor ve 10dk kadar sürüyor kendine gelmesi. Bu her açtığımda böyle.

İnternet bağlantısı performansı Wifi veya kablolu olması durumunda aynı, bahsettiğim sorunlar iki şekilde de var. Ama Wi-Fi'nin nispeten düşük olduğu odalarda oldukça kararsız performans alıyorum. Bu arada modemin Wi-Fi kapsamasından hiç memnun değilim. Modemin bulunduğu 1 yan oda hariç evde kullanılabilir bir bağlantı hızı alamıyorum

Yazılım güncelleştirmelerimi yapıyorum.

Başka forumlardaki bilgili arkadaşların yorumlarından yola çıkarak ayarları ile kendimce oynamaya başladım, bu işlerden anlamadığım için kendimce farklı ayarlar deniyorum. Değiştirip test ettiğim ayarlar:

-ADSL Settings altındaki RX Gain ve ESNP (VDSL kullanıcısı olarak neden bu ayarı deniyorum bilmiyorum, bana performansı etkiliyor gibi geliyor nedense).

-VDSL Settings altındaki RX Gain ve ESNP.

Yukarıda görülen 4 farklı ayar tam 48 adet ayar kombinasyonu yapıyor ve ben hepsini denedim. Dikkatimi çeken husus, denemelerimin birçoğunda bağlandıktan sonra 2-3 dakika civarında bağlantının kopuyor olması. İlk 3 dakika canavar gibi, bağlantı hızlı. Sonrasında kopup, tekrar bağlanma döngüsüne giriyor.

Current Downstream SNR margin 10,3-10,7’lerde geziyor. SNR’yi 12’ye ayarlasam da yine aynı sonuçları alıyorum.

Sürekli yüksek CRC hataları görünüyor sistem günlüğünde. Son 5 günde toplam 540bin CRC (downstream) hatası almışım.

Speedtest sonucum Download: 15,42; Upload: 5,67.

Bazı internet sitelerine girdiğimde, bazen “Bilgisayarımın yerel tarih ve saat ayarlarının sorun teşkil ettiği” (tam mesajı hatırlamıyorum) mealinde hata alıyorum ve site ağır yükleniyor.

Şimdi yazdığım konu ile alakalı olabilir, modemimin System Log’larında görünen tarih ve saat bilgisi yanlıştı 2 ay önce baktığımda. Yabancı forumlarda araştırdığım kadarıyla bu durum bilinen bir şeymiş ama herhangi bir soruna yol açmayacağı düşünülüyor. Şimdi baktığımda tarih ve saat doğru görünüyor kendi kendine düzelmiş. Sistem günlüğünü de ekte gönderiyorum.

Netflix kullanıyorum, bağlantım netflix açısından sorunsuz, yüksek çözünürlükte kesintisiz izleyebiliyorum akıllı televizyonda. Ama mobilde ve PC’de çile çekiyoruz.

Benim sorunum nedir? Ne yapmam lazım? Değerli önerilerinizi rica ediyorum.

Dosya Ekleri

• syslog.txt
    398,7 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı