ASUS Dual Evo RTX 2060 sıcaklığı yükselip düşüyor

AnyFor

Hectopat
Daha fazla  
ASUS Dual Evo RTX 2060 ekran kartı kullanıyorum. MSI Afterburner programına baktığımda 53 54 derecelerde iken bir anda fazla yükselip düşüyor. Sebebini bilen var mı?

Uzun süre kullanımda 78 derecelere dayanıyor.
Dediğim gibi Dual serisi normalde de ROG serisine göre daha sıcak çalışır. Zaten Dual serisinin daha uygun fiyatlı olması bundandır. Endişelenecek bir durum yok.
78'lere çıktığında MSI Afterburner programından ekran kartındaki fanların hızını artırabilirsiniz. Oyundan çıktığınızda yeniden otomatiğe alabilirsiniz.

Kasanızın dışarıdan yeterince soğuk hava aldığına, yeterince fanı olduğuna emin olun. Ön tarafı mesh yapıda bir kasa ekran kartının ve işlemcinin daha düşük sıcaklarda çalışmasına katkı sağlar.

RX 5500 XT 4 GB ASUS Evo var bende. GTA 5 ve PUBG'de bile 70 dereceyi gecmiyor. Kasada fan diye bir şey yok bu arada. Senin farkli bir sikintin olabilir format atmayi deneyebilirsin.

Dediğim gibi Dual serisi normalde de ROG serisine göre daha sıcak çalışır. Zaten Dual serisinin daha uygun fiyatlı olması bundandır. Endişelenecek bir durum yok.
78'lere çıktığında MSI Afterburner programından ekran kartındaki fanların hızını artırabilirsiniz. Oyundan çıktığınızda yeniden otomatiğe alabilirsiniz.

Kasanızın dışarıdan yeterince soğuk hava aldığına, yeterince fanı olduğuna emin olun. Ön tarafı mesh yapıda bir kasa ekran kartının ve işlemcinin daha düşük sıcaklarda çalışmasına katkı sağlar.
Nasıl yapabilirim. Yardımcı olur musun.

@osmannr 5500XT ve RTX 2060 kıyaslanamayacak şekilde güç farkı olan kartlardır. O yüzden iki kartın sıcaklık değerlerini birbirinden farklı olması normaldir.
Nasıl yapabilirim? Yardımcı olur musun?
Kırmızıyla işaretlenmiş kısmı değiştiririp onaya basarsanız fan ayarları değişecektir.

Adsız.png

@osmannr 5500XT ve RTX 2060 kıyaslanamayacak şekilde güç farkı olan kartlardır. O yüzden iki kartın sıcaklık değerlerini birbirinden farklı olması normaldir.

Kırmızıyla işaretlenmiş kısmı değiştiririp onaya basarsanız fan ayarları değişecektir.

Eki Görüntüle 742287

Autoya basınca otomatik olmuş oluyor galiba. Peki ani dalgalanmalar ile alakalı bilgin var mı?

Dual seri dedin ya ondan dolayi yoksa zaten performans farki olur. Butun Dual'ler ayni diye bir şey yok versiyon farki vs var yani uretim donemi falan yani. Teknoloji sans isi biraz. Bence vurus ya da baska bir şey etkiliyor karti o yuzden format dedim.
Autoya basınca otomatik olmuş oluyor galiba. Peki ani dalgalanmalar ile alakalı bilgin var mı?

Auto galiba bende hiç şey yapmadim 0.db olayi var ya hani kendi kendine fan acip kapatiyor o yuzden de isiniyor olabilir.

Dual seri dedin ya ondan dolayi yoksa zaten performans farki olur. Butun Dual'ler ayni diye bir şey yok versiyon farki vs var yani uretim donemi falan yani. Teknoloji sans isi biraz. Bence vurus ya da baska bir şey etkiliyor karti o yuzden format dedim.
Evet Dual serileri üst seviye kartlara göre daha fazla ısınır. Mesela ROG serisi neden Dual serisinden daha pahalı? Çünkü üzerindeki soğutma sistemi daha iyi. Dolayısıyla misal 5500XT Dual 70 derecede çalışırken ROG serisi 62-65 derecede çalışır. (Sıcaklıkları örnek olsun diye yazdım.)

Aynı şey MSI ve Gigabyte'ta da var. MSI Gaming X serisi üst seviye iken Armor serisi giriş seviyesidir ve daha çok ısınır. Gigabyte Gaming OC üst seviye iken Windforce serisi giriş seviyesidir.

0 DB meselesi de şöyle; ekran kartı 60 dereceye ulaşmadan fanları devreye girmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı