Çözüldü ASUS Dual OC GTX 1060 6GB 83 derece

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Jonathan North

Megapat
Makaleler
1
Yer
Istanbul
Herkese selam, elimde ASUS Dual OC GTX 1060 6GB beyaz renkli birinci nesil alüminyum ısı boru destekli dual soğutmaya sahip bir ekran kartı var. Neredeyse 4 yıldan beridir de tam stress altında 80-83 derece aralığında performans kaybı yaşamadan stabil bir şekilde kullanıyorum ve artık bu durum beni yavaştan rahatsız etmeye başladı. Aslında normal şartlarda kış aylarında 77-78 dereceleri görürken bugün odamın her yerine soğuk rüzgar dolmasına rağmen sıcaklıklar 81-82'lere kadar geldi. Teknik olarak ürünün garanti süresi de 2 yıl olduğu için ücretsiz bir şekilde yetkili servisten termal macun değişimi vs de talep edemiyoum. Ben de bu kart için termal macun mu yeniletmeliyim, kasaya ek fan mı almalı ya da takılı olan kasa fanlarını mı değiştirmeliyim gibi sorular aklıma takılmış durumda. Bu noktadaki önerileriniz nelerdir? Durumu somutlar nitelikte açıklayabilmek açısından aşağıya bugün oynamış olduğum Days Gone oyunundan birkaç ekran görüntüsü paylaşıyorum. Hepsini sırasıyla ortalama 10'ar dakika arayla 1080P very-high presette kaydettim. @kino , @BerkayZ87 , @Umut 77 , @AntenOS , @EREN SATAR, @Strider0628 .

Sistem:

İşlemci: i5-7500.
GPU: ASUS Dual OC GTX 1060 6GB.
RAM: 16 GB DDR4 (2x8) 2400 MHz.
PSU: High Power ECO 600W +85 Bronze.
Kasa: Dark N10 Pro (Önde 2 adet 120mm, egzoz fanı olarak da 1 adet 120mm fan bulunmakta)

days gone.jpg
days gone2.jpg
days gone3.jpg
days gone4.jpg
days gone5.jpg

Son düzenleme:
Çözüm
Biraz geç dönüş yapıyorum ama sıkıntı çözüldü arkadaşlar, bu noktada iki ayrı termal macun kullandım. Biri sizin öneriniz üzerine Cooler-Master MasterGel Pro, diğeri ise ülkemizde tıpkı EVGA ve Palit gibi çok tanınmadık bir marka olan GD'nin 30gr GD900 modeli ile ayrı ayrı deneme yaparak aşağı yukarı benzer sonuçlar aldım. Bu arada termal stress testini işlemci + anakartımı sattığım için kuzenimin i7-7700 + B250 Bazooka tabanlı sisteminde gerçekleştirdim. Şu an için yine benzer koşullarda manuel OC yaparak ortalama tam yükte %45-50 fan hızlarında oyunlarda 76-77 derece civarında takılıyor, Furmark testinde ise ilk 4 dakika sonrası 15dk boyunca sıcaklık değerleri 77 derecede sabitlendi, kasa içinse sanırım ekstra fan vs almama gerek yok gibi şu an. Konuya geri dönüş yapıp katkıda bulunan herkese teşekkür ederim, iyi sosyaller :)

12TL daha ucuz.

MX4'ün resmi distribütörü Tekno biyotikdi yanlışım yok ise.

MX4'ün resmi distribütörü tekno biyotikdi yanlışım yok ise.

Evet resmi distribütör hatta sahte MX4 nasıl anlaşılır diye videoları var
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Biraz geç dönüş yapıyorum ama sıkıntı çözüldü arkadaşlar, bu noktada iki ayrı termal macun kullandım. Biri sizin öneriniz üzerine Cooler-Master MasterGel Pro, diğeri ise ülkemizde tıpkı EVGA ve Palit gibi çok tanınmadık bir marka olan GD'nin 30gr GD900 modeli ile ayrı ayrı deneme yaparak aşağı yukarı benzer sonuçlar aldım. Bu arada termal stress testini işlemci + anakartımı sattığım için kuzenimin i7-7700 + B250 Bazooka tabanlı sisteminde gerçekleştirdim. Şu an için yine benzer koşullarda manuel OC yaparak ortalama tam yükte %45-50 fan hızlarında oyunlarda 76-77 derece civarında takılıyor, Furmark testinde ise ilk 4 dakika sonrası 15dk boyunca sıcaklık değerleri 77 derecede sabitlendi, kasa içinse sanırım ekstra fan vs almama gerek yok gibi şu an. Konuya geri dönüş yapıp katkıda bulunan herkese teşekkür ederim, iyi sosyaller :)

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı