ASUS Dual RTX 3060 VS. Dual RX 6600 XT

Samed Babadağ

Kilopat
Daha fazla  
Model
Güncel Fiyat
Dönem İçi En Düşük Fiyat
  • Asus Dual RTX 3060 12GB 192 Bit
10.280 TL9.264 TL
  • Asus Dual RX 6600XT 8GB 128 Bit
7.918 TL7.441 TL

Hangisini almalıyım önümde düşündüğüm iki model var. İleriye dönük olması çok çok önemli. Yeni yazılımsal teknolojilerden mahrum kalmak istemem.

Kendi fikrim iki kart arasında şu yönde:

AMDNvidia
+Daha ucuz-Daha Pahalı
+FSR+FSR, DLSS
+Bellek hızı daha yüksek-Bellek hızı daha düşük
+Çekirdek hızı daha yüksek-Çekirdek Hızı daha düşük
-VRAM az+VRAM daha fazla
-RT performansı kötü+RT Performansı İyi
-Video kayıt ile ilgili bir şey (tam olarak bilmiyorum)+Video kayıt ile ilgili bir şey (tam olarak bilmiyorum)
-Watmann v.b hatalar +Yazılımsal veya Donanımsal hata az

Bunları göze aldığım halde nedense AMD almak istiyorum daha uygun olduğundan mı yoksa yavaş yavaş sempati beslememden mi bilemedim ama yine de kararımı vermedim başka fikirlere ihtiyacım var.

Son düzenleme:
Fiyat için 6600XT alınır ama Zotac 3060 da 8k civarı oluyor o da tercih edilebilir. 6000 Serisinde wattman hataları çok nadir yada hiç olmuyor eskisi gibi değil düzeltildi. Artı olarak RSR de var ve çok iyi performans veriyor. Asus 3060 alacağın fiyata en tepe 6600XT alırsın. Bence 6600XT alınmalı.

12GB VRAM sizce yalancı bir artı mı? Sonuçta teknoloji son 5 senedir çok hızlı gelişiyor. Ve ileriki zamanlarda daha da hızlı gelişecek. Bu kartlar 5 sene sonra Yüksek ayarlarda oynatamayacak seviyeye muhtemelen gelecek ve bellek kapasitesinin fazla ya da az olması hiç bir zaman bu iki kart arasında artıya eksiye neden olmayacak. Siz ne dersiniz? Bu iki kart için 12GB ile 8GB arasında ileri zamanlarda kayda değer bir fark olur mu?
@kino @Chessboy @mavigezegen

İleriye dönüklük açısından 12GB biraz daha iyi olabilir ama isterse 24GB olsun kartın gücü belli olduktan sonra VRAM ne kadar fazla olursa olsun etki etmez. Bir kart 100FPS alıp 8GB VRAM kullanıyorsa ayarları daha da arttırıp 10GB kullansın diyerek hiçbir şey elde edemezsin.

@Samed Babadağ kas gücü uçmadıkça VRAM'in bonusu bir yere kadardır. Şu anda da yakın gelecekte de 1080P için 8 GB VRAM'i geçecek oyun pek olmayacaktır. RTX 3060 Ti, 3070, 3070 Ti gibi kartların bile 8 GB VRAM'e sahip olduğunu düşünürsek sağlamasını yapabilirsin.

12 GB 2K için bir bonus lakin 1080P için değil. 6600 XT'nin fazladan kas gücü ve OC potansiyeli bundan daha avantajlı durumda.

@Samed Babadağ FSR 2.0 gelmesi ve güzel OC+UV yapılabilmesi düşük fiyat ile birleşince güzel bir seçenek haline getiriyor bu kartı. NVIDIA kanadında oyun odaklı bir seçenek için fiyatların güzel bir düşmesi gerekecek. Bakalım önümüzdeki süreç ne gösterir ama AMD fiyatları daha da düşerken NVIDIA'nın yaprak kıpırdatmaması kötü.

Yeni konular

Geri
Yukarı