ASUS Dual RX6600 fandan gelen sürtünme sesi

Sorun fan mı yoksa cw mi olduğunu tespit etmemiz lazım önce, cw olduğundan emin misin daha önce cw sesi duydun mu? CW ise serviste bir şey yapmazlar fakat doğrudan Fan'dan gelen bir ses varsa ona işlem yapılır. O yüzden test etmen gereken şey, fan hızı arttıkça ses artıyor mu?
Artıyorsa eğer fanı sabitle örnek veriyorum %30 RPM üzerine çıkmasın ve ağır bir tane oyuna gir. Fan sabitken gelen ses sabitse CW falan değildir. CW'nin Fan ile hiçbir alakası yok. Fan sabit olmasına rağmen ses artıyorsa o zaman Cw'dir. CW de elektrik cızırtısı gibi ses verir sürtünme değil

Hocam işten çıkıp eve gidince söylediğiniz şeyi deneyeceğim.

Hocam biliyorum ama bu zamana kadar yapmamıştı yapması çok rahatsız edici ve sinir bozucu.
Evet rahatsız edici, o konuda yapacak bir şey yok. Sonradan da ortaya çıkabilmekte durum. Google'da aratırsan birçok kişinin yaşadığını görebilirsin zaten. Oyun esnasında kulaklık takılıyken fark edebileceğini sanmıyorum. Eğer aşırı şiddetliyse ASUS'u arayabilirsin.

Ek olarak üstte denildiği gibi de önce bu sesin fandan mı geldiğini yoksa coil whine mı olduğunu tespit et. Az ikilemde kalmış gibisin çünkü. Benim tahminim ekran kartı yüke bindiğinde fan çalışmaya başlıyor, sonra da coil whine sesi gelmeye başlıyor. Çünkü coil whine sesinin duyulabilecek seviyeye gelmesi ekran kartı yüke bindiğinde gerçekleşir. Ama sen yine de bir kontrol edip emin ol sesin kaynağı ne diye.

Evet rahatsız edici, o konuda yapacak bir şey yok. Sonradan da ortaya çıkabilmekte durum. Google'da aratırsan birçok kişinin yaşadığını görebilirsin zaten. Oyun esnasında kulaklık takılıyken fark edebileceğini sanmıyorum. Eğer aşırı şiddetliyse ASUS'u arayabilirsin.

Ek olarak üstte denildiği gibi de önce bu sesin fandan mı geldiğini yoksa coil whine mı olduğunu tespit et. Az ikilemde kalmış gibisin çünkü. Benim tahminim ekran kartı yüke bindiğinde fan çalışmaya başlıyor, sonra da coil whine sesi gelmeye başlıyor. Çünkü coil whine sesinin duyulabilecek seviyeye gelmesi ekran kartı yüke bindiğinde gerçekleşir. Ama sen yine de bir kontrol edip emin ol sesin kaynağı ne diye.

Hocam bu karttan önce bende ASUS R9 380 vardı 5 yıla yakın kullandım hiçbir problem yaşamadım bu kartta yaşayınca şaşırdım açıkçası.

Bilgisayarı kapatıp ekran kartının fanını elinle döndürür müsün? Döndürürken anormal bir ses veya bir yere takılıp tekrar rahat dönmesi gibi bir durum var mı?
Bilgisayar temizliği ne durumda?

Geri
Yukarı