ASUS FX505-DT düşük CPU-GPU kullanımı

Orheyn

Decapat
Önceden Casper Nirvana S500 MX230 ekran kartlı i5 10210 işlemcili bir bilgisayarım vardı. Onu satıp FX505-DT aldım ancak düşük düzey oyunlarda daha düşük FPS alıyorum. Örneğin LOL'de Casper bilgisayarda 120FPS alırken şu anki ASUS bilgisayardımda 80-90 arasında takılıyor ve hatta 50-60A drop yediği bile oluyor nadiren. MSI Afterburner programından baktım, %20-25 CPU, %25-30 GPU kullanımı oluyor ve asla artmıyor bu kullanım. RAM 6-6.5GB arasında dolanıyor. Yüksek grafikli oyunları açtım, Witcher 3'te mesela ekran kartı %100 kullanılıyor yani bir sıkıntısı yok ama ne yaptıysam şu LOL'deki FPS sorunumu yenemedim. Seneye bu bilgisayara 120Hz bir monitör almayı düşünüyorum monitörle kullanacağım ancak 120FPS alamayacaksam da almayacağım. Laptop ekranımın 60Hz olmasıyla bir alakası olabilir mi acaba bu düşük GPU kullanımının? Bilgisayarda Ryzen 3550H işlemci 8 GB RAM ve GTX1650 ekran kartı var.
UP

Son düzenleme:
Bende almayı düşünüyorum da değer mi sence beğendin mi seninkide bu attığım linkdekinden galiba Asus FX505DT-BQ051 Dizüstü Bilgisayar (Laptop) Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor
Bence bu fiyat bandında alabileceginin en iyisi. Sevdim baya, bir de bu fps sıkıntısını çözsem mükemmel olacak.
Vsync açık olabilir mi? Veya bir türlü FPS limitleyici?
Oyun icinde fps sabitleme kapalı onun harici ben bir şey yapmadım pc kendi sabitliyorsa sabitliyodur. Vsync nerden açılıp kapanıyor onu bilmiyorum.
Bence bu fiyat bandında alabileceginin en iyisi. Sevdim baya, bir de bu fps sıkıntısını çözsem mükemmel olacak.

Oyun icinde fps sabitleme kapalı onun harici ben bir şey yapmadım pc kendi sabitliyorsa sabitliyodur. Vsync de kapalı.

Son düzenleme:
Şu an bende de GTX 960M var LOL'de benim kide %20-30 arası kullanıyor ekran kartını 100 FPS civarı Ultra'da bende çözemiyorum yıllardır bu şekilde yapacak bir şey yok.

Hocam kolay gelsin yeniyim nasıl yazılır edilir pek bilmiyorum forumda, size bir soru sormak istiyorum. ASUS TUF Gaming FX 505 DT laptop aldı arkadaşım R7 3750 h işlemci, GTX 1650 ekran kartı ve 16 GB RAM var LOL oyununda NVIDIA gerekli ayarlarını yapmamıza rağmen 100 FPS civarında geziyor nedeni nedir daha yüksek alması gerek miyor mu ekran kartını çok az kullanıyor PC.

Hocam kolay gelsin yeniyim nasıl yazılır edilir pek bilmiyorum forumda, size bir soru sormak istiyorum. ASUS TUF Gaming FX 505 DT laptop aldı arkadaşım R7 3750 h işlemci, GTX 1650 ekran kartı ve 16 GB RAM var LOL oyununda NVIDIA gerekli ayarlarını yapmamıza rağmen 100 FPS civarında geziyor nedeni nedir daha yüksek alması gerek miyor mu ekran kartını çok az kullanıyor PC.

Hocam açıkçası önce RAM'den kaynaklı olduğunu düşündüm çünkü 7gba yakın RAM kullanımı vardı. Daha sonra RAM kullanımı düşük birkaç oyun buldum denedim. 4 GB RAM kullanımı varken de ekran kartını %100 kullanmadı bilgisayar üstelik darboğaz yoktu yani işlemci kullanımı da çok düşüktü. Sonradan televizyonuma bağladım bilgisayarı. Televizyon galiba 20Hz yani 20FPS veriyordu en fazla ve FPS'in LOL'de daha da düştüğünü ayrı ekran kartı ve işlemci kullanımının da düştüğünü fark ettim. Bilgisayar otomatik olarak ekrana yansıtabildiği FPS miktarının belirli bir miktarından fazlasını vermiyor GPU'yu kasarak kendini yıpratmıyor ben bu sonuca ulaştım. Tabii ki arkadaşınıza da bana geldiği gibi mantıklı bir sebep olarak gelecek ama yine de insan bir istediğimde 200 250FPS'i göreyim diyor, tatmin etmiyor. Arada bir drop yiyorum LOL'de de. 40 50FPS'leri gördüğüm oluyor kısa süreli arkadaşınızda oluyor mu bilmiyorum. Bu bilgisayarın bir özelliği değil diye düşünüyorum. Oyundaki optimizasyon sorunu olduğunu düşünüyorum çünkü ETS 2 MP oynadığımda bir şehirde 200 kişilik trafik olduğu oluyor. O durumda otomatik olarak ekran kartının kullanımının artarak FPS'i yükseltmesi gerekiyor ancak fark ettim ki GPU kullanımı o halde bile %40 kullanımda ve bilgisayarım 10FPS almıyordu garip bir şekilde :D . Chatten millet yazıyordu(büyük ihtimalle doğru söylüyolar) yok efendim 2060 ekran kartım var 13FPS alıyorum yok efendım 1060 ekran kartım var 11FPS alıyorum falan. Çok uzun ve karışık oldu bu dediklerimi özetleyecek olursak:
1) çok çok büyük ihtimalle LOL'deki optimizasyon sıkıntısından kaynaklı bir sorun ve bu olay ayarlardan ayarlanabilir bir şey değil. Aynı şekilde ETS 2'de yaşadığım olay da optimizasyondan kaynaklı.
2) 20Hz bir televizyona bağladığımda FPS ve GPU kullanımı düşüyor.
3) Bunlar gördüklerimden çıkarttığım veriler. Emin olmak istiyorsak 144Hz bir monitör bulup ona bağlayarak kaç FPS aldığını görmek kesin olarak o şekilde anlayabiliriz durumu ama bizim aldığımız bilgisayardan kaynaklı değil gibi duruyor. Benim ulaşabilirliğim şu an yok öyle bir monitöre. Coronadan sonra olacak, bitene kadar bulamazsak bir şeyler buraya tekrardan yazacağım. Sizin ulaşımınız varsa ve test ederseniz beni de haberdar ederseniz sevinirim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı