ASUS FX553 GTX 1050 Ti laptopa bağlanan monitör ile 144 Hz alınır mı?

razor411

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Elimde ASUS FX553ve laptop mevcut GPU GTX 1050 Ti.
ASUS TUF Gaming VG249Q1A 23.8” 1ms 165Hz (HDMI+display) FreeSync Full HD IPS LED monitör.
Bu monitörü almayı planlıyorum bu monitörde 144 Hz veya 165Hz alabilir miyim? DisplayPort'tan falan bahsettiler fakat kafam bayağı bir karıştı. 2.0 HDMI falan desteklemesi gerekiyormuş. Benim bilgisayarımda DisplayPort girişi yok ben hangi yollar ile 165 veya 144 Hz'ye ulaşabilirim? Konuya hakim arkadaşlar aydınlatabilir mi? Mi çok sevinirim... Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle 1080p çözünürlükte denediğini kabul edelim; monitör hdmi 1.4 üzerinden en fazla 144hz sağlayabilir, monitör 165hz ise hdmi 2.0 kullanıyordur. buna göre notebookun hdmi versiyonu üzerinden kaç hz sağlayabileceği anlaşılır.

Yani ben pek anlayamadım 144 hz alabilir miyim bu laptopta?
Notebooktaki HDMI versiyonunu öğrenmelisin. Ardından monitör HDMI versiyonlarına göre kaç Hz sağlayabiliyor onu öğrenmelisin. Standardı yok bu işin. Notebook HDMI 2.0 ise sıkıntı yok 1.4 ise dediğim gibi monitöre de bakman lazım.

Anladım hocam teşekkürler. Laptopun HDMI version 1.4'müş Monitörün ise 2.0 yani ben sonuç olarak sence bu versiyonlarda 144 hz alabilir miyim pekala?

Öyleyse laptop en fazla 144hz çıkış verebilecek. Ancak monitör 1.4 HDMI üzerinden 144hz alabilir mi o meçhul, teknik detaylarını incelemek lazım. Büyük ihtimal alır diye düşünüyorum.

Teşekkürler dostum aydınlattığın için sipariş verdim gelince dönüş yaparım.

Monitör geldi Laptopa bağladım 120 hz veriyor maalesef.

Son düzenleme:
Teşekkürler dostum aydınlattığın için sipariş verdim gelince dönüş yaparım.

Monitör geldi Laptopa bağladım 120 hz veriyor maalesef.
Teknik olarak HDMI 1.4 144Hz sağlayabiliyor ancak yazılımsal olarak sınırlıyorlar. Overclock yapabilirsin bu durumda. Hani bilgisayara 144hz gönder komutu verebilirsen monitör bunu alacaktır. Ama pratikte hiçbir şahsi deneyimim yok bu konuda malesef.

Teknik olarak HDMI 1.4 144Hz sağlayabiliyor ancak yazılımsal olarak sınırlıyorlar. Overclock yapabilirsin bu durumda. Hani bilgisayara 144hz gönder komutu verebilirsen monitör bunu alacaktır. Ama pratikte hiçbir şahsi deneyimim yok bu konuda malesef.
Vallahi benimde hiç bir bilgim yok birşeyi yanlış yaparsam geri dönülemez yola sokabilirim kendimi ama olsun 120 hz bile çok iyi görüntü sağlıyor gerçekten verdiğim paraya değdi.

Vallahi benimde hiç bir bilgim yok birşeyi yanlış yaparsam geri dönülemez yola sokabilirim kendimi ama olsun 120 hz bile çok iyi görüntü sağlıyor gerçekten verdiğim paraya değdi.
Her laptop 144 Hz üstü vermez. Bazıları kilitli oluyor. Özellikle eski modeller.
HDMI versiyonu bana sorarsanız 1.4 değildir.
Asus'a mail atıldı 1.4 dediler

Sonuç olarak 120 hz görüntü alıyorum monitör gerçekten çok ama çok sağlam 144 hzden farkı yok 144 hz'nin yerini tamamen koruyor IPS Screen olmasıyla beraber muazzam ben yine de sonuçtan memnunum. Eğer bu monitörü alacak olan varsa kesinlikle tavsiye ediyorum düşünmeden alın 1 tane bile ölü pixel yok. yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı