Asus G531GT piksel siyahlaşma problemi

Likeslearning

Centipat
Online ve telefonlu teknik desteğe de başvurmuş olmama rağmen bir sonuç alamadığım ve henüz bir ayı bile dolmamış cihazı arızalı diye sorun ile hiç uğraşmadan direkt olarak teknik servise yollamak da istemediğimden sizlere de sormak istedim. Temmuz sonunda Asus'un G531GT modelli ROG notebookunu aldım. Titiz kullanan ve bilgisayarını sürekli güncel tutan biri olarak güncellenebilecek tüm bileşenleri de güncelledim Asus'un sitesinden de Windows Update'ten de sürücülerin kendi sitesinden de. Bu cihazı arattığınızda da görürsünüz zaten 9.nesil i7 işlemci, GTX 1650 ekran kartı, akıllı soğutma sistemi vesaire mevcut cihazda, yani piyasadaki oyunları cayır cayır çalıştırması ve en ufak bir performans kaybı yaşamaması bekleniyor doğal olarak. Sistemi neredeyse fazla zorlamayan hatta fazla sistem gereksinimi istemeyen online bir oyun oynuyorum. League of Legends'ı hepiniz bilirsiniz zaten.

Ekranım 60 Hz olduğundan, hem screen tearing(ekran yırtılmaları) yaşamamak hem de ekran kartını yormamak adına oyunda Vsync açık durumda. En yüksek ayarlarda Vsync aktif durumda değilken bile en az 150-200 FPS alıyorum zaten fakat Vsync açıldığında FPS değerinin 60'ta çok rahat sabit durması gerekirken bu değer 55,58,59 vesaireye düşüyor her el yaklaşık 1-2 defa ve bu kadar ufak oynama olmasına rağmen takılmalar yaşıyorum yine de ve sanki oyun ara ara ağırlaşıyormuş gibi bir his veriyor. Nvidia denetim masasında grafik işlemcisi Nvidia kartına ayarlı ve güç modu da maksimum performansa ayarlı. Ayrıca laptopın pil modu da zaten maksimuma ayarlı Asus'un Armoury Crate uygulamasından kontrol ettiğim ve performans moduna ayarladığım için. Oyundayken ve alt koridorda oynarken siyah piksellerin ara ara sağa doğru kaydığını fark ettim(eke koyduğum resimde daire içine almıştım). Ölü piksel ihtimaline karşı bunu test etmek için çeşitli sitelere de girdim fakat öyle bir sorun da yok. Ekran kartı sürücüleriyle ilgili bir problem olabileceğini düşündüm ve grafik sürücülerinden hem Intel'in hem de GTX'in driverlarını DDU ile sildim ve en güncelleri tekrar yükledim fakat bir yararı olmadı bu işlemlerin. Bir önceki bilgisayarım GL553VD idi ve o cihazda üç defa benden kaynaklı olmayan arıza(iki sefer anakart arızası olduğu söylendi) olunca ve henüz garantisi bitmediğinden de ürün değişimi istedim, talebim kabul edildi fakat Asus işin devamına karışmadığı ve alınan yerlerle bunun çözülmesini saçma bir şekilde istediğinden bu bilgisayarı satış dükkanıyla, distribütörüyle vesaireyle cebelleşerek ancak temin edebildim büyük bir hevesle. Önceki bilgisayarımda da bu kayan piksellere rastlamıştım oyunda ve o bilgisayarımda da belirttiğim aynı performans düşüşünü yaşıyordum.

Bilgisayarı sıfırlamayı da denedim fakat yine bir şey değişmedi. Sorunun yazılımsal olarak çözülememesi ve önceki bilgisayardaki soruna benzer bir sorun yaşamam donanımsal bir sorun olup olmadığını düşündürüyor bana ama henüz yepyeni bir cihazda donanımsal bir sorun yaşama ihtimali gerçekleşmesi mümkün olsa da yüzde bir kadar belki de. Yine de aklın bir köşesinde de tutmak lazım her duruma hazırlıklı olmak adına. Önceki bilgisayarımda mavi ekran vesaire de alıyordum ve en son arızasında Nvidia sürücülerinin mavi ekran verdirdiğini görmüştüm, kayıt altına da almıştım videoyla. Acaba teknik servis detaylı sorun belirtimi yapmama rağmen ekran kartını vesaire hiç araştırmadı da direkt anakart arızası diye anakartı yenileyip bana geri mi yolladı o zaman diye de düşünmüyor değilim. Bu tür benzer sorunları bazı arkadaşlar belki çözmüştür ya da yaşamıştır diye düşündüğümden de burada sizlerle istişare etmek istedim. Şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim forumda yardımcı olmaya çalışan herkese.

piksel.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı