ASUS GeForce RTX 3060 Ti TUF Gaming 10900TL!

Arkadaş konuyu açtığında stok vardı muhtemelen ama konu onaylanana kadar stok kalmadı. Buna bir çözüm bulunsa iyi olurdu.
Çokça kez söylemiştim "İndirim Köşesi" kategorisinde onay kalksın diye...

Acaba kaç paraya düşecek. Bence bu model 6500'e düşer, dolar uçmazsa tabi.

Asus’un mağazalara tavsiye ettiği satış fiyatı sitesinde var, 699 euro:

11,200 TL yapıyor bu fiyat tahmini olarak. 10,999 TL’lik fiyat da zaten sınırda. Çip kıtlığında MSRP fiyatları da arttı, euronun doların daha artmasına gerek yok, döviz eski haline düşmedikçe o fiyatlar hayal.

Asus’un mağazalara tavsiye ettiği satış fiyatı sitesinde var, 699 euro:

11,200 TL yapıyor bu fiyat tahmini olarak. 10,999 TL’lik fiyat da zaten sınırda. Çip kıtlığında MSRP fiyatları da arttı, euronun doların daha artmasına gerek yok, döviz eski haline düşmedikçe o fiyatlar hayal.
460$ hocam.
Üstüne yeni seri kartlar çıktıkça ucuzlayacak muhtemelen, ben 8000 altına düşer diye düşünüyorum.

460$ hocam.
Üstüne yeni seri kartlar çıktıkça ucuzlayacak muhtemelen, ben 8000 altına düşer diye düşünüyorum.

V2 değil yani üretimi durdurulan model bu, dolayısıyla fiyat güncel değil. Artı olarak Bestbuy ABD sitesi, ABD'de fiyatlar vergisizdir, son aşamada vergiyi görürsünüz. AB sitesinde gördüğünüz fiyat güncel kartın vergi (VAT) dahil fiyatı.

V2 değil yani üretimi durdurulan model bu, dolayısıyla fiyat güncel değil. Artı olarak Bestbuy ABD sitesi, ABD'de fiyatlar vergisizdir, son aşamada vergiyi görürsünüz. AB sitesinde gördüğünüz fiyat güncel kartın vergi (VAT) dahil fiyatı.
Hocam LHR dışında aman aman bir fark yok. Normalde kart 400$ MSRP'ye sahip (3060 Ti). Ben ileride 400$'ın altına bile düşer diye düşünüyorum. Vergi dediniz, benim bildiğim vergileri %7 oluyor. 40$ ekleyelim, 500$ ediyor. Şu anda 7000 TL.

Hocam LHR dışında aman aman bir fark yok. Normalde kart 400$ MSRP'ye sahip (3060 Ti). Ben ileride 400$'ın altına bile düşer diye düşünüyorum. Vergi dediniz, benim bildiğim vergileri %7 oluyor. 40$ ekleyelim, 500$ ediyor. Şu anda 7000 TL.

Zaten fark var demedim, LHR modeller piyasaya sürüldükten sonra Nvidia da üreticiler de iki kez MSRP fiyatlarına zam yaptılar. Sitedeki V2 olmayan model olduğu için de eski zamsız fiyattır yani. 400 dolar hiçbir zaman değildi o kart, o Nvidia fiyatı. TUF 450 dolarmış işte. Gelen iki zamla tahmini 530-540 dolar falan olmuştur TUF’un MSRP’si. Vergi ABD’de %7 olabilir ama bizde %18. Yani 650 dolar vergi dahil fiyat olarak düşünmek lazım. Bunda mağaza payı yok henüz, işte mağazalar Asus’tan ne kadar indirimli alabildiğine göre o fiyatlar birkaç yüz TL oynar ama dolar düşmedikçe 3060 Ti için 9500’ün altını çok çok zor görüyorum artık.

Son düzenleme:
@deMarc Bu kartların 6-7 bine düşeceği düşüncesi bana hayal gibi geliyor. Dediğin gibi bu dolar kurunda maksimum 9.5-10 bin bandına düşer. 3060-6600 XT modelleri ise indirim ile 8 altına bulunur hale gelir.

@deMarc Bu kartların 6-7 bin düşüncesi bana hayal gibi geliyor. Dediğin gibi bu dolar kurunda maksimum 9.5-10 bin bandına düşer. 3060-6600 XT modelleri ise indirim ile 8 altına bulunur hale gelir.

Aynen öyle, herkes bütçesi dahilinde uygun fiyat buldu mu alsın derim.

3070 Ti ilk çıktığında (Haziran 2021) ETH yine çok sağlam düşüşteydi, Amazon o dönem günlerce 8800-9000 TL'lerden TUF 3070 Ti sattı, Zotac 3070 Ti sattı millet bolluktan model beğenmiyordu o derece. Ben bile kullanmazsam satarım diye 7600 TL'ye Palit 3070Ti almıştım Amazon UK'den de ortalık 3070Ti kaynıyor deyip satılmaz diye iptal etmiştim. Ekran görüntüsü var hala telefonumda. O zamanki fiyat düşüşünü de görenler "daha da düşecek almayın bir süre sonra aynı fiyata 3080 alacaksınız" diyordu. Sonra fiyatları gördük şu düşmüş haliyle bile 3070 Ti'lar 16 binlerde. Şimdilerde ETH yine düşük ki o dönemki kadar bile değil, LHR kartlar %70 oranında kırılmış ve bu sürede dolar ikiye katlanmış, üstüne savaş çıkmış. Şu piyasada 3060 Ti'ı 11K'ya hele ki TUF gibi iyi bir model bulduysan alacaksın bence. Ha bir ay sonra 1000 TL daha düşer mi düşebilir ama 6000-7000 falan bunlar için doların 7,5 seviyelerine gelmesi lazım.

Artık olay sadece ETH madenciliği de değil. Metaverse, derin öğrenme gibi konularda ekran kartlarının rolü çok büyük. Ekran kartları artık eskisinden kıymetli olacak, 300 dolara o neslin sweet spot kartını aldım devri yavaş yavaş bitiyor.

Geri
Yukarı