ASUS GPU Tweak 2 ile yapılan OC'yi geri alma

302629

Hectopat
RTX 2060 ekran kartıma OC yapmayı denedim ve ASUS Tweak 2 programını indirdim, OC Scanner'dan OC yaptım ve MHz ,1950'ye çıktı. Ben bunu eski haline indirmek istiyorum. Nasıl yapacağım bilmiyorum. Lütfen yardım eder misiniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki yapılanları yaptım ama sadece Memory Clock Offset değerini 340, voltage target kısmını ise %0 yaptım. Diğer her şey aynı ve sonunda oyunda 1950 MHz'ye sabitleniyor. Profili default yapıyorum, hiçbir şey değişmiyor. Nasıl düzeltirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çekirdek hızı maksimum 1785 olarak belirlenen bir kart. Kaliteli silikonlu bir gpu çekirdeği varsa bile stok halde 1950 mhz lere çıkamaz bu kart. Standart OC la olacağı 1850 civarlarıdır. O da maksimum.

Çekirdek hızı maksimum 1785 olarak belirlenen bir kart. Kaliteli silikonlu bir GPU çekirdeği varsa bile stok halde 1950 MHz'lere çıkamaz bu kart. Standart OC la olacağı 1850 civarlarıdır. O da maksimum.

Bende anlamadım nasıl oluyor.

Ekran kartınızı fabrika overclocklu belki de o yüzdendir.

Ama ben istemiyorum 1950MHz de calismasini hem bilgisayar yeniden basliyor hem de FPS rezalet oluyor.

1950MHz hızda çalıştığını şu şekilde anlıyorum fanlarım çok hızlı dönmüyor birazcık artış oluyor ama masaüstündeyken ekran kartından birses gelmiyor çalışırken çıkan ses hariç oyuna tıkladığım anda oynamaya başlar başlamaz bir uğultu cızırtı gibi bir ses geliyor çok az bir sesde değil gayet yüksek duyuluyor Alt+Tab atınca ses gidiyor öyle anlıyorum 1950MHz de çalıştığını 1950MHz de sadece öyle ses çıkıyor.

"Sadece anakartına gömülü performance, Gaming, slient seçeneklerinden birini seçerek başlatmayı dene bilgisayarını" bu dediğinizi nasıl yapacağım bilmiyorum.
Başka bir program yoksa ve bios ayarlarında farkında olmadan bir değişiklik yapmadıysan bu şekilde davranması kartının hayra alamet değil. Voltaj ayarlarıyla oynamadın değil mi? Senin videosunu attığın arkadaş saçma sapan voltajı %100 yapalım neyse hadi %50 olsun felan diyor videoda. Voltaj öyle oyuncak gibi oynanacak bir şey değil. Az az arttırarak kartın ne tepki verdiğine bakılarak değiştirilir. Sen biosuna girerek anakartına gömülü standart bir moda alarak tekrar başlat pc yi. Bu da olmazsa Anakartından pili çıkartarak 10 dk bekle ve tekrar takarak biosu sıfırlaman gerekecek. Bu da işe yaramazsa benim aklıma başka birşey gelmiyor maalesef.

Çekirdek hızı maksimum 1785 olarak belirlenen bir kart. Kaliteli silikonlu bir GPU çekirdeği varsa bile stok halde 1950 MHz'lere çıkamaz bu kart. Standart OC la olacağı 1850 civarlarıdır. O da maksimum.

Başka bir program yoksa ve BIOS ayarlarında farkında olmadan bir değişiklik yapmadıysan bu şekilde davranması kartının hayra alamet değil. Voltaj ayarlarıyla oynamadın değil mi? Senin videosunu attığın arkadaş saçma sapan voltajı %100 yapalım neyse hadi %50 olsun falan diyor videoda. Voltaj öyle oyuncak gibi oynanacak bir şey değil. Az az arttırarak kartın ne tepki verdiğine bakılarak değiştirilir. Sen BIOS'una girerek anakartına gömülü standart bir moda alarak tekrar başlat PC'yi. Bu da olmazsa anakartından pili çıkartarak 10 dk bekle ve tekrar takarak BIOS'u sıfırlaman gerekecek. Bu da işe yaramazsa benim aklıma başka bir şey gelmiyor maalesef.

Bu makaledeki gibi ekran kartının BIOS'unu güncellersem işe yarar mı?
Başka bir program yoksa ve BIOS ayarlarında farkında olmadan bir değişiklik yapmadıysan bu şekilde davranması kartının hayra alamet değil. Voltaj ayarlarıyla oynamadın değil mi? Senin videosunu attığın arkadaş saçma sapan voltajı %100 yapalım neyse hadi %50 olsun falan diyor videoda. Voltaj öyle oyuncak gibi oynanacak bir şey değil. Az az arttırarak kartın ne tepki verdiğine bakılarak değiştirilir. Sen BIOS'una girerek anakartına gömülü standart bir moda alarak tekrar başlat PC'yi. Bu da olmazsa anakartından pili çıkartarak 10 dk bekle ve tekrar takarak BIOS'u sıfırlaman gerekecek. Bu da işe yaramazsa benim aklıma başka bir şey gelmiyor maalesef.

"Sen BIOS'una girerek anakartına gömülü standart bir moda alarak tekrar başlat PC yi" BIOS'a girdikten sonra orada nereye tıklıcam nereden ne açacağım bilmiyorum ayrıntılı bir şekilde anlatabilir misiniz?

"Sen BIOS'una girerek anakartına gömülü standart bir moda alarak tekrar başlat PC yi" BIOS'a girdikten sonra orada nereye tıklıcam nereden ne açacağım bilmiyorum ayrıntılı bir şekilde anlatabilir misiniz?
Ekran kartı bios güncelleme konusunda Recep arkadaşımız hiç tavsiye etmediğini söylüyor. Makalenin ilk mesajını okursan tehlikesini anlarsın. Çok konulara hakim değilsin bence sen ona hiç bulaşma. Bu sorun ekran kartı biosu kaynaklı olamaz zaten. Ekran kartına aşırı yüksek ayarlarda çalışmasını emreden bir komut var senin durumunda. Bu da ancak bios kaynaklı olabilir tüm programları sildiysen. Pil çıkarmak çok basit bir işlem. İnternetten videosunu izle kolaylıkla yaparsın. Bu çok daha akıllıca olur. Eğer bu işlerden anlayan bir arkadaşın varsa bu gece bence zorlama kendini muhtemelen tedirginsin, bu durum insana hata yaptırır. Yarın ola hayrola de ve başka şeylerle uğraş. Yarın salim kafayla ve belki bilen bir arkadaşınla daha rahat yaparsın. Merak etme kartın görüntü vermeye devam ediyorsa illaki çözülecek bir sorun bu.

Ekran kartı BIOS güncelleme konusunda Recep arkadaşımız hiç tavsiye etmediğini söylüyor. Makalenin ilk mesajını okursan tehlikesini anlarsın. Çok konulara hakim değilsin bence sen ona hiç bulaşma. Bu sorun ekran kartı BIOS'u kaynaklı olamaz zaten. Ekran kartına aşırı yüksek ayarlarda çalışmasını Emre'den bir komut var senin durumunda. Bu da ancak BIOS kaynaklı olabilir tüm programları sildiysen. Pil çıkarmak çok basit bir işlem. İnternetten videosunu izle kolaylıkla yaparsın. Bu çok daha akıllıca olur. Eğer bu işlerden anlayan bir arkadaşın varsa bu gece bence zorlama kendini muhtemelen tedirginsin, bu durum insana hata yaptırır. Yarın ola hayrola de ve başka şeylerle uğraş. Yarın salim kafayla ve belki bilen bir arkadaşınla daha rahat yaparsın. Merak etme kartın görüntü vermeye devam ediyorsa illaki çözülecek bir sorun bu.

Pil dediğiniz BIOS pilimi bu arada dediğiniz gibi sabah yapacağım ve BIOS'dan performance, slient, Gaming dediğiniz benim BIOS'a girince normal, ASUS optimal ve slient var sanırsam kasdettiğiniz omu şu an normalde.

Biosda ana ekranda sağ üst köşede ez system tuning diye bir bölüm var. Orada economi veya normal veya performance gibi seçenekler olacak. o ayarı açtığın andaki ayardan farklı bir ayara alarak save and exit yapmalısın.
Pil dediğiniz BIOS pilimi bu arada dediğiniz gibi sabah yapacağım ve BIOS'dan performance, slient, Gaming dediğiniz benim BIOS'a girince normal, ASUS optimal ve slient var sanırsam kasdettiğiniz omu şu an normalde.
Evet anakartın bunu yaptığında kendi içinde güvenli olan seçeneklere tekrar dönecektir. Dönmezse bios pilini çıkarıp bir süre beklemek ve takmak son uğraşın olsun. Bunlardan fazlası konuya hakim olmayan biri için tehlikeli adımlar olur ve kartına kalıcı zararlar verebilirsin.

BIOS'da ana ekranda sağ üst köşede ez System tuning diye bir bölüm var. Orada economi veya normal veya performance gibi seçenekler olacak. O ayarı açtığın andaki ayardan farklı bir ayara alarak Save and exit yapmalısın.

Anladım sağ ol son olarak bir şey daha soracağım sizin gecenizi bölüyorum ama benim
AMD Ryzen 7 2700X.
RTX 2060 Dual OC Edition 6 GB.
480GB 520yazma 520 okuma SSD (yazma ve okumadan tam emin değilim ama bu rakamların altında değil)
ASUS Prime B450M-K anakart.
550W güç kaynagı bronz sertifikalı.
2x8 RAM'lerdan biri 2133 MHz diğeri 2400 MHz
Bunlar var bilgisayarımda ama GTA 5 Online giriyorum High ayarlarda 50 60 FPS arası gidiyor bazen 45 oluyor FPS çok düşük neden kaynaklı olabilir.

Anladım sağ ol son olarak bir şey daha soracağım sizin gecenizi bölüyorum ama benim
AMD Ryzen 7 2700X.
RTX 2060 Dual OC Edition 6 GB.
480GB 520yazma 520 okuma SSD (yazma ve okumadan tam emin değilim ama bu rakamların altında değil)
ASUS Prime B450M-K anakart.
550W güç kaynagı bronz sertifikalı.
2x8 RAM'lerdan biri 2133 MHz diğeri 2400 MHz (emin değilim hemen BIOS'dan bakıp düzelticem)
Bunlar var bilgisayarımda ama GTA 5 Online giriyorum High ayarlarda 50 60 FPS arası gidiyor bazen 45 oluyor FPS çok düşük neden kaynaklı olabilir
1080p çözünürlük ve ultra ayarlardan bahsediyorsun sanırım. Dual kit 3000 mhz ramlerle avg 70-80 arası dolaşır bu işlemci anakart ikilisiyle oyunda. Amd işlemciler için ram ve cl değerleri çok önemlidir. Bir de dual kit olup olmadığı. Tüm sürücülerin güncelse ancak ve ancak ramden kaynaklı olabilir bu sorunun. Ramlerin CL değerleri ve dual kit olup olmadıklarını biliyor musun? Diğer bileşenlerinin bir etkisi olmaz.

1080p çözünürlük ve Ultra ayarlardan bahsediyorsun sanırım. Dual kit 3000 MHz RAM'lerle AVG 70-80 arası dolaşır bu işlemci anakart ikilisiyle oyunda. AMD işlemciler için RAM ve CL değerleri çok önemlidir. Bir de Dual kit olup olmadığı. Tüm sürücülerin güncelse ancak ve ancak RAM'den kaynaklı olabilir bu sorunun. RAM'lerin CL değerleri ve Dual kit olup olmadıklarını biliyor musun? Diğer bileşenlerinin bir etkisi olmaz.

Dual kit 3000MHz ve Dual kit ne demek RAM'larin 1 tanesi 15CL bir diğeri 16CL.
CPU-Z programıda var bilgisayarımda MSI Afterburner gibi bir program sayılmaz değil mi onu silmedim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı