Asus GTX 1060 kırmızı ve yeşil çizgi çıkma problemi

MrTurkishKebap

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Bilişim Sistem Bakım Onarım
Herhangi bir güncelleme, donanım değişikliği yapmadığım halde bir anda yaşadığım bu sorunu maalesef çözemedim ve kaynağını da bulamadım.
Sorunu sadece oyunlarda ya da test programında yapmıyor çok nadiren de olsa Youtube'da bir şeyler izlediğim zaman ekranda kılcal olmak kaydıyla kırmızı ve yeşil cizgi çıkıyor. Bu çizgiler ekranda neredeyse 0,5 saniye kadar görünüyor.

Sorunu yaşadığım oyunlar ve uygulamalar (Orjinal) GTA 5 - Forza Horizon 4 - World Of Tanks - PUBG - Youtube - FurMark ROG Edition x64.

Çözmek için izlediğim yollar ise şöyle; CPU da dahil olmak üzere anakart üzerindeki bütün bileşenleri söktüm ve temizledim. PSU'dan gelen kabloları kontrol ettim herhangi bir deforme dahi yok. Memstest86 ile RAM bellek HD Tune ile disk testlerinin sonucu da temiz çıktı. DDU ile ekran kartı sürücüsünü güvenli modda kaldırıp baştan kurdum düzelmedi. Clear CMOS tuşu ile BIOS'u da sıfırladım. Sisteme hiçbir şekilde OC uygulamadım. BIOS'tan sadece XMP açık. SSD'yi biçimlendirerek yeni işletim sistemi kurdum, tüm sürücüleri ve güncellemeleri sağlıklı şekilde kurdum Windows 10 orjinal ve lisanslı.

Farklı bir monitör ile denemedim fakat farklı HDMI kablosu ile denedim bu da çözüm sağlamadı. Monitörüm zaten çok yeni. Anakart, işlemci, ekran kartı sıcaklık değerleri ise çok çok iyi. Ekran kartı boşta da yük altında da aynı şekilde görüntü bozukluğu yapıyor.

Asus Yetkili Servis ve Nvidia Live Chat ile görüşme yaptım fakat onlardan da tam olarak bir çözüm yolu edinemedim. Yaptığım görüşmeler sonucunda Nvidia kartın bozuk gibi duruyor dedi. Asus ise klasik çözüm yolları önerdi ben de onları zaten denediğim ve çözüm sağlamadığı için benden kartı kendilerine göndermemi istediler.

Sorunu çözebilecek isem kendim çözmek istiyorum. Çünkü kartımı göndereceğim daha doğrusu göndermek zorunda olacağım teknik servis hakkında hiçte olumlu yorumlar okumadım. ( SMS InfoComm Teknoloji Servis Limited Şirketi )

sistem.png

1. Video https://drive.google.com/file/d/1ajg-RObbTvlNZz6gZaLOAsTKfqc5bO8K/view?usp=sharing

2. Video https://drive.google.com/file/d/1NaG7WnEBl3EuqBEMeJR65Vgs9lAaNSuW/view?usp=sharing

Son düzenleyen: Moderatör:
Elimde farklı bir monitör maalesef mevcut değil. Televizyona bağlayıp deneyebilirim aslında uygun olur mu acaba ? Bu arada belirtmek gerekirse FurMark testi yaptığımda testi başlatır başlatmaz başta çok az görüntü bozukluğu yapıyor. Oyunlarda ise neredeyse yapmıyor diyebilirim.

Kullandığınız monitördeki olayı farklı bir konuda yine bu çözüm yolu ile halletiklerine şahit oldum. Fakat benim kullandığım monitörde maalesef AMA adında bir seçenek yok. Kullandığım monitör ise LG 24MK430H modeli.

Kullandığınız monitördeki olayı farklı bir konuda yine bu çözüm yolu ile halletiklerine şahit oldum. Fakat benim kullandığım monitörde maalesef AMA adında bir seçenek yok. Kullandığım monitör ise LG 24MK430H modeli.
Belki işe yarar diye demiştim 🙂 Umarım en kısa sürede çözersiniz.

İlginiz için teşekkür ederim. Yaşadığım bu soruna daha önce başka hiç bir yerde şahit olmamıştım. Sorunun neyden kaynaklandığını söylemekte güç. Çünkü yapılan donanım testlerinde hiç bir sorun çıkmıyor.

Nvidia'nın yazılımından kaynaklanan bir sorun olsaydı güncellemeyi yaptığım ilk zamanlardan itibaren bu sorunla karşılaşmam lazımdı.Başta da bahsettiğim gibi oyunlarda çok nadiren FurMarkta ise hemen başında görüntü bozukluğu yapıyor. Son olarak OCCT ve evdeki televizyonu test edecem bakalım sonuç ne olacak gün içerisinde yapacağım bu testleri yine burada paylaşırım.
Bilgisayarda ve TV de OCCT ve FurMark testlerini başarı ile gerçekleştirdim. Dikkatimi çeken bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum.
PC de ve TV de FurMark testi uygularken yine görüntü bozukluğu sorunu yaşadım fakat OCCT testini PC de ve TV de uyguladığımda hiç bir şekilde bir görüntü bozukluğu oluşmadı.

Aklımı kurcalayan bir diğer konuda şu bu hata FurMarktan kaynaklanıyorsa o zaman oyunlarda ve Youtube'ta neden görüntü bozukluğu yaşıyorum ?
@Recep Baltaş Abi yardımcı olabilir misin ?

FurMark TV Test Video - Gtx 1060 TV Test.mp4

Son düzenleme:
İlginiz için teşekkür ederim. Yaşadığım bu soruna daha önce başka hiç bir yerde şahit olmamıştım. Sorunun neyden kaynaklandığını söylemekte güç. Çünkü yapılan donanım testlerinde hiç bir sorun çıkmıyor.

Nvidia'nın yazılımından kaynaklanan bir sorun olsaydı güncellemeyi yaptığım ilk zamanlardan itibaren bu sorunla karşılaşmam lazımdı.Başta da bahsettiğim gibi oyunlarda çok nadiren FurMarkta ise hemen başında görüntü bozukluğu yapıyor. Son olarak OCCT ve evdeki televizyonu test edecem bakalım sonuç ne olacak gün içerisinde yapacağım bu testleri yine burada paylaşırım.
Bilgisayarda ve TV de OCCT ve FurMark testlerini başarı ile gerçekleştirdim. Dikkatimi çeken bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum.
PC de ve TV de FurMark testi uygularken yine görüntü bozukluğu sorunu yaşadım fakat OCCT testini PC de ve TV de uyguladığımda hiç bir şekilde bir görüntü bozukluğu oluşmadı.

Aklımı kurcalayan bir diğer konuda şu bu hata FurMarktan kaynaklanıyorsa o zaman oyunlarda ve Youtube'ta neden görüntü bozukluğu yaşıyorum ?
@Recep Baltaş Abi yardımcı olabilir misin ?

FurMark TV Test Video - Gtx 1060 TV Test.mp4
Kuş sesleri çok güzeldi. :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı