Asus GTX 970 Overclock Sonuçları

Helelehololo

Hectopat
Makaleler
6
Selamlar.

Yeni topladığım sistemimde yaklaşık 1-2 ay iyi kötü vakit öldürdükten sonra nihayet gözümü karartıp ekran kartıma overclock yaptım. Öncelikle baştan şunu söylemeliyim ki, şimdiye kadar hiçbir overclock deneyimim olmadı, dolayısıyla bu konu altında paylaştığım değerlere göre overclock yapmayın. Kısacası ben de bu işi kurcalayarak yaptım.

Önce 4-5 saat overclock hakkında internette araştırma yaptım. Ardından çeşitli sitelerden GTX 970 overclock değerlerini topladım ve MSI Afterburner programı ile kendi kartıma overclock yaptım. Anladığım kadarıyla işin içine voltaj girdiğinde dananın kuyruğu kopuyor. Bu yüzden voltaj kısmını hiçbir zaman kurcalamadım, sadece resimde görülen; "Power Limit", "Core Clock" ve "Memory Clock" ayarlarıyla oynadım.

1) İlk olarak +100 mHz çekirdeklere, +200 mHz de belleklere verdim. Power Limit %110 Furmark ve unigine heaven testlerinde kart stabil çalıştı.

2) Ayarları +150 core / +300 memory / power limit %120 olarak güncelledim. Furmark, unigine heaven ve gta 5'te kart stabil çalıştı.

3) Ayarları +150 core / +500 memory / power limit %120 ye kadar çıkarttım. Furmark ve unigine heaven testlerinde kart stabil çalıştı.

4) Ayarları biraz abartıp +225 core / +300 memory / power limit %120 yaptığımda GTA V'de artifactler oluştu, hemen eski haline çevirdim.

5) Ayarları +170 core / +300 memory / power limit %120 ye getirdiğimde GTA V'de ve furmark testlerinde kart stabil çalıştı ancak unigine heaven testi başlamadan, hata verdi. Ayarları düşürmeme rağmen unigine heaven'ı bir türlü başlatamamamdan ötürü pc'ye restart attım ve ideal ayarlarda yani +150 core / +300 memory / power limit %120 de test tekrar açıldı ve tüm testleri uzunca bir süre sorunsuz bir şekilde geçtim.

6) Buna dayanarak stok ayarlarda ve +150 core / +300 memory / power limit %120 de yaptığım 2 adet unigine heaven benchmark testinin sonuçlarını aşağıya koyuyorum.

MSI Afterburner Ayarları
Benchmark Sonuçları (Soldaki Stok Ayarlar, Sağdaki Overclocklu Ayarlar)
15'er Dakikalık Stres Testi Sonuçları
Core Burner
VRAM Burner

dZXJn7.jpg
q8Ea6d.jpg
O9ElqP.jpg
7XAJ8Y.png
Jk39EQ.png

Overclock'a dair notlar :

* Özellikle GTA V gibi açık dünya oyunlarındaki yüksek işlemci kullanımı (darboğaz) gözle görülür derecede azaldı.

* Eskiden GTA V'de very high, ultra karışık grafik ayarlarında 4x msaa ve txaa açtığımda oyun ortalama 45-50 fps verirken, O.C. sonrasında 4x msaa ve txaa açıkken ortalama 60-70 fps aldım, çimenlerin yoğun olduığu yerler dışında sabit 60 fps ile oynayabiliyorum.

* Otomatik fan ayarlarında kart sıcaklığı en fazla 72 dereceyi gördü. Sıcaklık ile ilgili olarak herhangi bir problem ortaya çıkmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı