ASUS HD 7850 ile FX 4100 darboğaz sorunu

WidowMaker

Hectopat
Daha fazla  
Elimde ASUS HD 7850 2 GB'lık modeli bulunuyor bununla beraber, FX 4100 ve ASUS M5A78L-M LX kullanmaktayım. Buraya bu konuyu yazmamın sebebi ise bu sistemin darboğaz yaptığını görmem oldu, bugün MSI Afterburner ile yaptığım bir testte GPU kullanımının ekran kartını ne kadar zorlarsam zorlayım oyun içerisinde %95 üstünde olmadığını gördüm ama bir sitede okuduğuma göre %95 altı ekran kartı kullanımı darboğaz anlamına geliyormuş. Daha önce bunu düşünürek Vatan Bilgisayar aracılığı ile aynı anakarta FX 8350 takmıştım ve Windows açıldığında ekran donuyordu ve tepki vermiyordu halbuki anakart bütün FX modellerine ve AM3 desteğine sahipti olayın nedenini asla anlamadım ve iade edildi, FX 8350 ile beraber aldığım Thermaltake NIC C4 işlemci soğutucusu elimde kalmış oldu. Bunları anlattığıma göre size 2 adet sorum olacak. Bunlardan birincisi sizce FX 8350 ile neden böyle bir sorun yaşadığımız, ikincisi ise darboğaz olayını çözmek için neler yapabiliriz. Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkürler ...

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınız 95 watt destekli FX işlemcileri kaldırabilir sadece. Her oyun GPU'nun %100'ünü kullanmaz. %90 altı darboğaz olarak değerlendirilir. FX 4100 ile HD 7850, GTA 5 gibi oyunlarda darboğaz yapabilir. En az FX 6300 almalısınız. Daha üstünü alacaksanız eğer 95 watt TDP'ye sahip olduğuna emin olun.

Vatan beni bu konuda uyarmamıştı. Sürekli Overwatch oynuyorum ve high ayarlarda 60-50 arasında giderken FPS değerim, low ayarlarda 50-40 arasında gidip geliyor. Daha yüksek performans için alacağım herhangi bir FX serisi işlemci ile birde SSD almak istiyorum bana önerebileceğiniz bir kombin var mı? F/P açısından en uygun olan cevabınız için çok teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı