Asus K555LN PC Sıfırlama Sonrası Ani FPS Düşmeleri

brktn

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba herkese. Bilgisayarımın kendi kendine işlem yapma sorunu vardı ve Asus teknik servisin tavsiyesi ile bilgisayar sıfırlama işlemini uyguladım. Dosyalar dahil olmak üzere bütün sürücülere uyguladım sıfırlama işlemini. Sıfırlamadan sonra kendi kendine işlem yapma sorunum çözüldü fakat daha beter bir sorun ortaya çıktı. Sıfırlama yapmadan yani iki gün önce oyunları orta hatta yüksek ayarlarda sıkıntısız oynayabiliyordum.
Fakat şu an düşük ayarlarda bile anlamsızca FPS dropları oluyor. Mesela ETS 2'de yüksek FPS'lerde kasmadan oynarken şu an 40-50 FPS arasında gidip geliyor. Oyun kasıyor tır sabit kalıyor ve ileri uçuyor.
LoL'de ise şöyle bir sorun oluştu; sabit 60 FPS ile oynarken sıkıntı çıkmazken FPS sınırlandırması yapmayınca bir süre sonra ani FPS düşüşleri oluyor. Sıfırlamadan önce yüksek FPS'lerde düşüş olmadan oynuyordum. Isınmadan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü 2 gün önce böyle bir sorunum yoktu. Sıfırlama yaptıktan sonra böyle bir sorun oluştu. Sıfırlama işleminden sonra hiçbir driverım silinmemişti, güncel halleriyle duruyordu. Bunlara ek olarak iki defa (farklı zamanlarda) donanım kaldırma sesi çıktı ve ekran tamamen kararıp 3-4 saniye sonra geri geldi. Sanki çökme oldu.
Ekran kartı driverlarını temiz kurulum ile tekrar kurdum. Nvidia denetim masasından gerekli performans ayarlarını yaptım (dikey eşitlemeyi kapatma dahil). Yani bilgisayarda yapılabilecek tüm performans ayarlarını yaptım fakat sorunum çözülmedi. Ekran kartıyla ilgili bir problem olduğunu sanıyorum fakat bir türlü çözemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
Bilgisayar özellikleri:
  • Asus K555LN laptop
  • Windows 10 Home 64 bit
  • i7-5500U CPU - 12GB RAM
  • İntel HD Graphics 5500
  • Nvidia GeForce 840M

Son düzenleyen: Moderatör:
Notebook recovery imajında çok gereksiz yardımcı yazılımlar ve bunların başlangıç öğeleri/servisleri var. Ayrıca bu kısma zararlı yazılımlar bulaştığı zaman her recovery yaptığında bu zararlı yazılımları yerleşik olarak yeni kurduğun sistemine taşımış oluyorsun. Temiz Windows 10 x64 1709 kurulumu yapın sorun büyük ölçüde çözülecektir. Windows Home lisans geldiyse UEFI Windows 10 x64 Home kurulumu yaptığınızda otomatik olarak lisanslanacaktır.

Teşekkür ederim. Ben de o işlemi yapmaya hazırlanıyordum. Umarım sorunum bu şekilde çözülür.

Temiz Windows 10 kurulumu ile sorunum çözüldü. Tekrar teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı