ASUS K555U notebook'uma uygun RAM önerisi

bthncln

Hectopat
Arkadaşlar merhaba ASUS K555UB Intel i5 6200U 4 GB RAM'e sahip (anakarta gömülü) notebook'uma ekstradan 8 GB RAM takmayı planlıyorum. Takacağım RAM'in notebook ile uyumlu olması için hangi kriterleri uymalı acaba? Bildiğim kadarıyla (teyit eder misiniz?) Bu notebook 1600 MHz 1.35V RAM çalıştırıyor CPU-Z'den baktığımda ise mevcut takılı 4 GB'lık RAM'in CL değeri bir 7 ve bir de 11 olarak değişiyor. (8-9-10 görmedim hiç.) hangi özellikteki RAM'ler benim Notebook'um ile uyumludur? Ne önerirsiniz? Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Aşağıdaki RAM'leri tavsiye eder misiniz ve tabii üçü de benim notebook'uma uyar mı acaba?
https://www.hepsiburada.com/kingsto...ram-kvr16ls11-8-p-BD304580?magaza=Hepsiburada

https://www.hepsiburada.com/kingsto...-ram-kvr16s11-8-p-BD301528?magaza=Hepsiburada

Üstteki iki RAM arasındaki fark tam olarak nedir çözemedim bakar mısınız?

https://www.hepsiburada.com/kingsto...m-hx316ls9ib-8-p-BD304932?magaza=ironistanbul

RAM'in kaç MHz olduğu öğrenmelisin. Anakarta gömülü RAM'ın hızı ile alacağın RAM'ın hızı aynı olmalıdır. Bunu öğrenmek için görev yöneticisi-performans-bellek burada ekran büyüt bellek kısmında sağ alt tarafta RAM'in hızı var oradan öğrenebilirsin.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    36,1 KB · Görüntüleme: 79
İlk linkte attığınız belleği alacaksınız. Voltajı 1.35. İkinci linkteki belleğin voltajı 1.50. Aralarındaki fark bu. Sizin belleğinizin CL değeri 11'dir. Bu belleklerin CL değerleri de aynı. Kağıt üstünde bütün özellikleri aynı. Büyük olasılıkla uyumlu olacaktır. Yalnız yükseltme yapmadan önce elinizde kullanım kılavuzu varsa oradan bakın veya internette marka-model araması yaparak toplamda 12 GB bellek desteğinin olduğundan emin olun. Teknik servise mesaj atarak da öğrenebilirsiniz. Eğer toplamda 8 GB bellek desteğiniz varsa sadece 4 GB bellek takabilirsiniz.

Son düzenleme:
RAM'in kaç MHz olduğu öğrenmelisin. Anakarta gömülü RAM'ın hızı ile alacağın RAM'ın hızı aynı olmalıdır. Bunu öğrenmek için görev yöneticisi-performans-bellek burada ekran büyüt bellek kısmında sağ alt tarafta RAM'in hızı var oradan öğrenebilirsin.

Dediğiniz yeri kontrol ederek 1600 MHz olduğunu öğrendim ve voltaj uyumsuzluğu sebebiyle ilk mesajımdaki ikinci ilan dışında. İlk ve üçüncü linkteki RAM'lerden hangisini önerirsiniz? CL değeri 9-11 çok fark eder mi?

İlk linkte attığınız belleği alacaksınız. Voltajı 1.35. ikinci linkteki belleğin voltajı 1.50. aralarındaki fark bu. Sizin belleğinizin CL değeri 11'dir. Bu belleklerin CL değerleri de aynı. Kağıt üstünde bütün özellikleri aynı. Büyük olasılıkla uyumlu olacaktır. Yalnız yükseltme yapmadan önce elinizde kullanım kılavuzu varsa oradan bakın veya internette marka-model araması yaparak toplamda 12 GB bellek desteğinin olduğundan emin olun. Teknik servise mesaj atarak da öğrenebilirsiniz. Eğer toplamda 8 GB bellek desteğiniz varsa sadece 4 GB bellek takabilirsiniz.

Tüm değerler uysa dahi takviye ile 12 GB desteklememe ihtimali var mı yani? Elimdeki kullanım kılavuzunda buna benzer bir bilgiye ulaşamadım. Teknik servisten kastınız doğrudan ASUS'un servisi mi? Bunlardan ayrı olarak sizce CL değeri 9-11 (HyperX 9 sanırsam) çok fark eder mi? 1 ve 3. linkteki ürünlerden hangisini tavsiye edersiniz?

Evet var. İnternette dediğim bilgiyi aratın. Eğer bulamazsanız Asus teknik servisine mesaj atın. Ürün numaranızı, marka-model bilginizi verin ve toplam bellek desteğini sorun. Eğer toplamda 8 GB destekliyorsa sadece 4 GB bellek takabilirsiniz. Boş olan slota 8 GB taktığınızda çalışmaz. Eğer 12 GB desteğiniz varsa ilk linkteki belleği alın.

Evet var. İnternette dediğim bilgiyi aratın. Eğer bulamazsanız ASUS teknik servisine mesaj atın. Ürün numaranızı, marka-model bilginizi verin ve toplam bellek desteğini sorun. Eğer toplamda 8 GB destekliyorsa sadece 4 GB bellek takabilirsiniz. Boş olan slota 8 GB taktığınızda çalışmaz. Eğer 12 GB desteğiniz varsa ilk linkteki belleği alın.

Notebook'umun modelini saptamak adına şimdi size nasıl bir karışıklıkla karşı karşıya kaldığımı aktaracağım. Yardımcı olursanız gerçekten çok teşekkür ederim.

1.seçenek: Notebook üstündeki touchpad yanındaki model işlemci vs. bilgilerin yazdığı etikete göre "K555U"

2.seçenek: 2015 Aralık ayında aldığım Notebook'un fatura ve kutusunda yazana göre "K555UB - XO066T"

3.seçenek: Ara>sistem bilgisi>sistem modeline göre "X555UB"

X555UB modelinin özelliklerini barındıran Asus sayfası (bu modele maksimum 12 GB RAM mümkün gözüküyor)

K555UB modelinin özelliklerini barındıran Asus sayfası

Kingston'un sayfasında K555UB sayfası ve uygun RAM özellikleri

Sonuç itibarı ile anladığım kadarıyla modelim X555UB ise 8 GB RAM takviye mümkün görünüyor lakin modelim K555UB da olabilir. Kutuda faturada ve notebook üstünde yazan K555UB'a mı güvenmek mantıklı yoksa sistem bilgisinde yazan X555UB'ye mi, kafam karıştı 😀 yardımcı olursanız gerçekten memnun olacağım şimdiden teşekkür ederim.

Teknik servise danışın. Onlar en doğu bilgiyi verir. Büyük olasılıkla 12 GB desteğiniz vardır. Başlıkta K demişler ama açıklamada X serisi diyorlar. İkisi de aynı modeli ifade ediyor olabilir. Firmanın neden böyle bir şey yaptığını bilmiyorum.

asus.png

Teknik servise danışın. Onlar en doğu bilgiyi verir. Büyük olasılıkla 12 GB desteğiniz vardır. Başlıkta k demişler ama açıklamada X serisi diyorlar. İkisi de aynı modeli ifade ediyor olabilir. Firmanın neden böyle bir şey yaptığını bilmiyorum.

Eki Görüntüle 580729

ilgi alaka için çok teşekkür ederim öyle yapacağım, iyi akşamlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı