Asus Laptop Donup Kalıyor

Pcci999

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RYZEN 5 7500F
RX 7800XT
GİGABYTE A620M S2H
Asus laptopum var. 1-2 aydır PC açılınca herhangi bir işlem yaparken donup kalıyordu, hiçbir işlem yapılmıyordu. Mecburen powerdan acıyordum tekrar. Neyse bilgisayarcıya getirdim. Harddiski değişti canı 100 HDD taktık fakat yine donuyor. Sorun HDD'den değil demek ki. Lakin ben sanırım problemi anladım ama nasıl çözeceğimi bilmiyorum. Laptopa format atıyoruz da yazılar büyük şekilde masaüstü acılıyor ya ekran kartı driveri kurulmamış şekilde. işte bu şekilde kullanırsam asla donmuyor. Ama onboard ekran kartı yani Intel HD ekran driveri kurunca donuyor 3-5 dk içinde. Sonra powerdan tekrar acıyorum. Harici olarak Nvidia GT 310M var. Dediğim gibi sorun büyük ihtimalle onboard ekran kartında ve ekran driverlarını DDU ile silince ekran kalitesi bozuluyor ama hiç donma sıkıntısı olmuyor. Eğer sorun onboard ekran kartı ise çözüm nedir? Ekran kartındaki sorun ne olabilir? Sökülüp değiştirilebilir mi?

Sistem;
  • RAM 4 GB
  • Ekran kartı 1.7 GB
  • Windows 10

Son düzenleyen: Moderatör:
Lakin ben sanırım problemi anladım ama nasıl çözeceğimi bilmiyorum. Laptopa format atıyoruz da yazılar büyük şekilde masaüstü acılıyor ya ekran kartı driveri kurulmamış şekilde. işte bu şekilde kullanırsam asla donmuyor.
Demek ki ekran kartı driverında bir sıkıntı var. Ekran kartının en son sürümünü indirdiğine emin misin? Mümkünse kendi sitesinden ya da Asus'un sitesinden Laptop'unun bilgilerini girip driverları indirebilirsin.
Sökülüp değiştirilebilir mi?
Yanlış bilgi vermek istemem fakat eğer ekran kartı Anakart'a entegre ise sanmıyorum.

Formattan sonra aygıt yöneticisine girip, güncelleştirme yapın. Güncelse bir önceki sürüme dönün. Bilgisayarcı da hemen HDD değişimi yapmış. İşin kolayına kaçmış. Klasik bakkallar...

Entegre GPU da sorun olması demek CPU nun grafik bölümünün arızalanması demektir. CPU arızalandığında bilgisayar açılmaz. HDD değiştiğinde sizin sürücüler vs. hepsini güncellemeniz lazım. Bilgisayarın marka ve modeli nedir?

ö
Formattan sonra aygıt yöneticisine girip, güncelleştirme yapın. Güncelse bir önceki sürüme dönün. Bilgisayarcı da hemen HDD değişimi yapmış. İşin kolayına kaçmış. Klasik bakkallar...
önceki sürüme nasıl döneceğim?
Entegre GPU da sorun olması demek CPU nun grafik bölümünün arızalanması demektir. CPU arızalandığında bilgisayar açılmaz. HDD değiştiğinde sizin sürücüler vs. hepsini güncellemeniz lazım. Bilgisayarın marka ve modeli nedir?
ASUS K52JC laptopum. Ayrıca tüm sürücüleri güncelledim fakat sorun devam ediyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı