Asus Laptop Isınma Sorunu

kaanmy

Decapat
Merhaba. 1 yıl önce ASUS FX553 model oyuncu laptop'unu aldım. Laptop'ta i5-7300HQ işlemci, GTX 1050Ti ekran kartı bulunuyor. Sıcaklıklar hep 84-85 derece civarı oluyor, bir sorun olmuyordu. Son zamanlarda 80 dereceye geldiğinde, oyunlarda kasma, donma olmaya başladı. Bunun sebebi ne olabilir? Sıcaklıklar aynı, ama FPS dropları oluyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macun değişimi ve fan temizliği yapın. Nano Cooler master macun alın. HDTune Pro ile HDD yi test edin değerleri buraya atın.

Termal macun değişimi ve fan temizliği yapın. Nano Cooler master macun alın. HDTune Pro ile HDD yi test edin değerleri buraya atın.
İlginiz için teşekkür ederim, değerler hocam :

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    54,7 KB · Görüntüleme: 47
  • Adsız1.png
    Adsız1.png
    53,3 KB · Görüntüleme: 42
HDD nin önbelleğiyle alakalı sorun var. Quick scan tikini işaretlemeden error scan yani bad sectör taraması yapın.

Bilgisayarın garantisi olduğu için HDD nin garantiside oluyor. Verileri yedekleyin. Cihazı servise gönderin sıfır HDD değişimi yapacaklardır. HDD de bad sectör ( veri yazılamayan bölüm ) olduğunu belirtin.

Bilgisayarın garantisi olduğu için HDD nin garantiside oluyor. Verileri yedekleyin. Cihazı servise gönderin sıfır HDD değişimi yapacaklardır. HDD de bad sectör ( veri yazılamayan bölüm ) olduğunu belirtin.
Hocam yani kasmalar bu sebepten mi oluyor? Birde benim anlamadığım önceden de bu değerlerdeydi performans düşmesi olmuyordu niye olmaya başladı? Windows üzerinde bunu kapatmanın bir yolu var mı ?

Kasma denilen olay FPS drop olabilir mi? Cihazın ısı ile alakalı sorunu olduğunu sanmıyorum. 80-85°C laptop gibi cihazlarda normal kabul edilir.
Windows arkaplanda güncelleştirme yapıyor olabilir. BİOS sürümünüz ve GPU sürücünüzün güncel olduğundan emin olun.

Kasma denilen olay FPS drop olabilir mi? Cihazın ısı ile alakalı sorunu olduğunu sanmıyorum. 80-85°C laptop gibi cihazlarda normal kabul edilir.
Windows arkaplanda güncelleştirme yapıyor olabilir. BİOS sürümünüz ve GPU sürücünüzün güncel olduğundan emin olun.
Ekran kartı sıcaklığı 83 dereceye geldiği anda FPS dropları oluyor. Afterburner programından takip ediyorum bütün sıcaklıkları. Denemediğim oyun kalmadı sadece bir oyunda yapmıyor. ETS 2'yi çatır çatır oynarken onda bile droplar olmaya başladı. Bütün sürücüler ve bios güncel. İlk defa böyle bir sorunla karşılaşıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı