ASUS laptop performans düşüşü ve mshybrid

Batu Kaan

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, ben ASUS laptop kullanıcısıyım ve performans tarafında sıkıntı yaşamaktayım. 1. neden RAM yetersiz kalması 2. neden ise bir türlü uğraşıp hiçbir yerde cevap bulamadığım mshybrid sorunu. Diğer adıyla optimus bunu hiçbir forum sitesinde ne de yabancı kaynaklarda bulamadım. Laptoptaki her şey günceldir. Kendim BIOS'u açıp denedim fakat mshybrid ile ilgili bir şey bulamadım bana yardımcı olursanız sevinirim...
Sistem özellikleri.
Ekran kartı: RTX3050.
İşlemci: i5 11400h.
RAM: 8 GB.
Laptop modeli: ASUS FX506HCB-HN144W

Cihazınız Optimus modunda çalışmakta, cihazda MUX switch (veya MSHybrid dGPU modu) bulunmamaktadır. Dış bir monitöre bağlamanız durumunda E-Spor oyunları ve yüksek FPS aldığınız oyunlarda gözle görünür artış görebilirsiniz.

Harici monitör yöntemiyle ilgili bir bilgi daha vereyim. Eğer laptopınızın görüntü çıkışları harici ekran kartına değil de işlemcideki grafik birimine bağlıysa bu yöntem de işe yaramıyor. Benim eski laptopımda başıma gelen durum buydu.

NVIDIA Control Panel'dan öğrenebilirsiniz bu durumu. Portlar şuradaki gibi harici ekran kartına bağlı görünüyorsa işe yarayacaktır.

2022-07-17 23_17_03-NVIDIA Control Panel.png

Harici monitör yöntemiyle ilgili bir bilgi daha vereyim. Eğer laptopınızın görüntü çıkışları harici ekran kartına değil de işlemcideki grafik birimine bağlıysa bu yöntem de işe yaramıyor. Benim eski laptopımda başıma gelen durum buydu.

NVIDIA Control Panel'dan öğrenebilirsiniz bu durumu. Portlar şuradaki gibi harici ekran kartına bağlı görünüyorsa işe yarayacaktır.

Eki Görüntüle 1454558
Sanırsam HDMI Nvidia ekran kartına bağlı yanlışmıyım ?

Eki Görüntüle 1454558
1 tane daha sorum olacaktı ben şimdi monitörü HDMI taktığımda başka napmam gerek ayar olarak. Yani taktığım gibi düzelecekmi ?

Dosya Ekleri

• 1658130623826.png
    1658130623826.png
    61,7 KB · Görüntüleme: 33
HDMI değil DP ama evet, harici karta bağlı.

Taktığınız gibi düzelmeli, evet. Eğer laptopın ekranını da ikinci ekran olarak kullanacaksanız onun ayarlarını yapmanız gerekecek; hangisi sağda hangisi solda gibi. Yeni takınca tazeleme oranı da düşük gelir muhtemelen, onu da artırırsınız.

Taktığınız gibi düzelmeli, evet. Eğer laptopın ekranını da ikinci ekran olarak kullanacaksanız onun ayarlarını yapmanız gerekecek; hangisi sağda hangisi solda gibi. Yeni takınca tazeleme oranı da düşük gelir muhtemelen, onu da artırırsınız.
Çok teşekkür ederim yardım ettiğin için...

Merhaba bu sefer farklı bir sorum var laptopumda DP girişi yok ne yapmam lazım NVIDIA ekran kartını kullanmak için

Son düzenleme:
DP yoksa HDMI da olur. NVIDIA Denetim Masası'nda port niyeyse DP şeklinde gösterilmiş, o yüzden öyle demiştim ben. HDMI'mış, orada bir karışıklık olmuş. Sorun değil, HDMI da işinizi görecektir.

DP yoksa HDMI da olur. NVIDIA Denetim Masası'nda port niyeyse DP şeklinde gösterilmiş, o yüzden öyle demiştim ben. HDMI'mış, orada bir karışıklık olmuş. Sorun değil, HDMI da işinizi görecektir.

Tekrardan merhaba bu sefer bende emin olamadım orada DP gösteriyordu evde HDMI kablosu vardı ve televizyona bağladım ve maalesef beklediğim oldu orada hata olmamış...
Peki ya şimdi ne yapmalıyım DP kullanmak için veya kullanamayacam mı?

Dosya Ekleri

• 1662574715835.png
    1662574715835.png
    121,6 KB · Görüntüleme: 24
Çok ilginç. Cihazda bulunan HDMI portu orada görünmüyor, bulunmayan DP portu görünüyor.İlk defa böyle bir hatayla karşılaşıyorum.

Optimus'u devre dışı bırakmak konusunda yapabileceğiniz bir şey yok maalesef. Görüntü çıkışları işlemcideki grafik birimine bağlı.

Geri
Yukarı