ASUS laptop RAM yükseltme

lordcrvshed

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar dostlar. ASUS marka laptopıma 8 GB RAM eklemesi yapacağım. Garantisi devam ettiği için bu işi serviste yapmayı düşünüyorum. Fakat fiyat gün vs hiçbir bilgi vermiyorlar. Yapan eden varsa teknik servisteki işçilik, malzeme fiyatları nasıldır merak ediyorum. Kendim yapsam garanti dışı kalacak ama servisin işi belli olmaz gibisinden veremedim bilgisayarı. RAM'lerin bir tanesi değişebiliyormuş sadece, diğeri sabitmiş. 4+8 sorun yaratır mı merak ettiğim diğer sorudur. Cevaplar için şimdiden sağ olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar dostlar. ASUS marka laptopıma 8 GB RAM eklemesi yapacağım. Garantisi devam ettiği için bu işi serviste yapmayı düşünüyorum. Fakat fiyat gün vs hiçbir bilgi vermiyorlar. Yapan eden varsa teknik servisteki işçilik, malzeme fiyatları nasıldır merak ediyorum. Kendim yapsam garanti dışı kalacak ama servisin işi belli olmaz gibisinden veremedim bilgisayarı. RAM'lerin bir tanesi değişebiliyormuş sadece, diğeri sabitmiş. 4+8 sorun yaratır mı merak ettiğim diğer sorudur. Cevaplar için şimdiden sağ olun.
4+8 sorun yapmaz fakat bildiğim kadarıyla dual channel özelliğini kullanamamış olursun. Servise göndermen daha mantıklı, garantisinden olmana değmez.

4+8 sorun yapmaz fakat bildiğim kadarıyla dual channel özelliğini kullanamamış olursun. Servise göndermen daha mantıklı, garantisinden olmana değmez.
Serviste yapman tek çare. 8+4 çift kanal çalışmaz. Ama sorun olmaz, servis test edip gönderir herhalde. Eğer çok büyük oyun oynamıyorsan 4+4 de yapabilirsin.
Benim bu özelliği kullanamamam nasıl etkiler beni. Çift kanal çalışmayınca ne olur bilgilendirir misiniz? 8+4 olunca ne gibi farklar olur?
Serviste yapman tek çare. 8+4 çift kanal çalışmaz. Ama sorun olmaz, servis test edip gönderir herhalde. Eğer çok büyük oyun oynamıyorsan 4+4 de yapabilirsin.
Oyun oynuyorum. Programlar vs var. Ve kullanılabilir ram miktarım düşük olduğu için bu yükseltmeyi yapmam lazım. :( Yapabilsem 16 lık takacaktım. Ama Asus'un dediğine göre anakartım desteklemeyebilirmiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sizin sistemde böyle farklar oluşacağını zannetmiyorum. O yüzden 12gb olarak kullanabilirsiniz. Sonuçta videodaki sistemde çok üst düzey sistemlerde işlemci darboğazına sokularak bu sonuçlara ulaşıyorlar. Fakat dual channel özelliğine güzel bir örnek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sizin sistemde böyle farklar oluşacağını zannetmiyorum. O yüzden 12gb olarak kullanabilirsiniz. Sonuçta videodaki sistemde çok üst düzey sistemlerde işlemci darboğazına sokularak bu sonuçlara ulaşıyorlar. Fakat dual channel özelliğine güzel bir örnek.
Single olunca sadece birini mi kullanabiliyor? 12/12 faydalanamıyor mu? Biraz cahilim bu konuda kusura bakmayın.
Çift kanal olunca daha fazla performans alırsın.
Şİimdiki performansımdan fazla alırım diye düşünüyorum. Lütfen öyle olduğunu söyleyin. :)
Bu arada Laptopumun özellikleri
AMD RYZEN 5 3500U VEGA8 (2gb ram otomatik olarak burada gidiyor)
RADEON 540X
8GB RAM
256 SSD

Single olunca sadece birini mi kullanabiliyor? 12/12 faydalanamıyor mu? Biraz cahilim bu konuda kusura bakmayın.

Şİimdiki performansımdan fazla alırım diye düşünüyorum. Lütfen öyle olduğunu söyleyin. :)
Bu arada Laptopumun özellikleri
AMD RYZEN 5 3500U VEGA8 (2gb ram otomatik olarak burada gidiyor)
RADEON 540X
8GB RAM
256 SSD
Hali hazırda 8gb ram'e 8 gb daha mı ekleyeceksiniz yoksa 4 gb mı var tam anlayamadım. 8GB ram var demişsiniz de. Performans artışı olarak şöyle olur; Sistemde programların kullanacağı daha çok ram olacağı için var olan droplar azalacaktır. Fakat FPS artışı olma ihtimali eğer uygulama öncesinde yeterince ram kullanamıyorsa ve şimdi kullanmaya başlarsa olabilir.

Şimdi şöyle 4+4 şeklinde takılı ramler. Birini değiştirebiliyormuşum sadece. 4ü çıkarıp 8 takacağım.
Siz zaten dual channel kullanıyormuşsunuz. 8GB ramler şuanda yeterli aslında. 12gb ram'e çıkarsanız size sağlayacağı fayda oyun oynarken arka planda gezmeyi daha rahat bir hale getirmek olacaktır. Fakat "FPS" farkı olacağını sanmıyorum sizin durumunuz için.

Geri
Yukarı