ASUS Laptop RAM Yükseltme

Burak129

Centipat
Bilgisayarım ASUS marka içinde 4 GB 1600MHz gömme RAM bellek var anakarta sabitlenmiş durumda. ASUS müşteri hizmetleri işe görüştüm 16 GB'a kadar yükseltebilirsiniz dedi. Kaç GB RAM almalıyım yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullanıma bağlı değişir. Laptop içinde kaç tane RAM slotu var ona bakın ardından DDR kaç ise ona göre araştırma yapın. Ben 8´den 16´ya çıkardım ve inanılmaz fark oluyor (render, oyun, yayın vs yapıyorum) ama eğer sadece iş ve basit birkaç oyun içinse bence gerekte yok işinizi görüyorsa. İllaha da yükselticem derseniz 8-16 arasında bütçenize uygun yükseltin. RAMlerin uyumuna vs dikkat edin :)

Bilgisayarım ASUS marka içinde 4 GB 1600MHz gömme RAM bellek var anakarta sabitlenmiş durumda. ASUS müşteri hizmetleri işe görüştüm 16 GB'a kadar yükseltebilirsiniz dedi. Kaç GB RAM almalıyım yardımcı olur musunuz?
Merhaba. Öncelikle RAM'lerin DDR, MHz ve CL değerlerine dikkat etmelisin. CPU-Z programını indirip ekran görüntüsünü atarsan yardımcı olabiliriz

Merhaba. Öncelikle RAM'lerin DDR, MHz ve CL değerlerine dikkat etmelisin. CPU-Z programını indirip ekran görüntüsünü atarsan yardımcı olabiliriz
Öncelikle bilgisayarı ne amaçla kullanıyorsun ve bütçen nedir?
Oyun oynamak için ve iş için kullanıyorum bütçem 1000 TL
4 GB varken 8 GB takabilirmiyim

Dosya Ekleri

• 3EC82103-782D-4A20-B223-F13AE930B87F.jpeg
    3EC82103-782D-4A20-B223-F13AE930B87F.jpeg
    11,4 KB · Görüntüleme: 92
Son düzenleme:
Yanlış görmüyorsam 800x2=1600Mhz hızla çalışıyor lakin DDR3. Yani alacağın RAM DDR3, en fazla 1600MHz hızında, Cas Latency yani CL 11 olması lazım yanlışım yoksa. 4+4 alırsan Dual Channel'dan yararlanabilirsiniz, ayrıca 4+8 yapabilirsiniz ama ne oynadığınıza da bağlı. Oynadığınız oyunlar nedir, ona göre seçim yapınız.
Ayrıca bütçeniz oldukça fazla RAM'ler için. Şu an 8GB RAM'ler 200-400TL arası. Belirtmeyi unutmuşum laptop RAM'leri SODIMM olarak geçer. Alacağınız RAM'i SODIMM olarak aratmalısınız

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı