ASUS Laptop X550VC-XO019H RAM Yükseltme

zehirzemberek

Femtopat
Daha fazla  
2013 üretimi bir ASUS Laptopım (X550VC-XO019h) var. Intel Core i5-3230M CPU 2.60 GHz işlemci var. 7 yıldır aktif kullanıyorum. Orijinal haliyle 6 GB RAM'e sahibim. AIDA64 Extreme ve CPUID CPU-Z ile bazı RAM bilgilerine ulaşıyorum fakat detaylarını görüntüleyemiyorum.

Laptopta Dual Channel özelliği mevcut. Fakat tam olarak kaç slot var bilmiyorum. Görev yöneticisinde, kullanılan yuvalar 2/4 yazıyor. (1 yuvası: 4 GB, 2 yuvası: Boş, 3 yuvası: 2 GB, 4 yuvası: Boş yazıyor). Fakat bir bilgisayarcı çıkarılabilir RAM kısmını açıp 1 slot olduğunu ve onda da 2 GB takılı olduğunu söyledi. Laptopu tamamen açtırmadım.

1. Bilgisayarı açmadan kesin olarak kaç RAM slotu olduğunu nasıl öğrenebilirim?
2. Eğer 4 slotlu isem diğer 3 slot nerede?
3. Diğer 3 slot gömülü RAM civarında olabilir mi?

Gömülü DDR3 1600 MHz CL? 4 GB Elpida EBJ40UG8EFU0 + Çıkarılabilir DDR3 1600 MHz CL11, 2 GB SK Hynix HMT425S6AFR6A-PB = 6 GB RAM
Şimdi benim amacım 2 GB SK Hynix'i çıkarıp " Hem gömülü 4 GB Elpida ile hem Dual Channel özelliğiyle uyumlu çalışacak 8 GB RAM'i seçmek". Toplamda 4+8 = 12 GB RAM'e ulaşmak istiyorum. (SK Hynix, 1RX16 Single rank. Fakat Elpida 4 GB RAM'in detaylı bilgilerine ulaşamıyorum).

4. Genel olarak Elpida'nın detaylı bilgilerine nasıl ulaşırım? (Laptopu açmak ve açtırmak istemiyorum)
5. Elpida'nın Single, Dual, Quad veya başka bir rank... Hangi rank olduğu bilgisine nasıl ulaşırım? (Laptopu açmak ve açtırmak istemiyorum)
6. Her şeyiyle uyumlu olsa bile 4+8 GB = 12 GB RAM, Dual Channel ve diğer açılardan uyum içinde çalışır mı?
7. Komut isteminde maksimum fiziksel kapasite 32 GB, Intel'in sitesinde benim işlemcinin maksimum belleği 32 GB, AIDA64'te Çipset'te en fazla bellek miktarı 16 GB, bazı yabancı sitelerde bu laptop için maksimum 12 GB, ASUS'a göre de maksimum 8 GB RAM kullanılabiliyor. Bu durumda ben ne yapayım? :) Ben en fazla kaç GB RAM'e çıkabilirim?
Elpida 4 GB gömülü, hadi bu değişemez desek, +8 GB eklemesi yapamayacak mıyım? Bazı kişiler ASUS 8 GB demesine rağmen 12 GB'ye çıkmış.
8. Bu durumda RAM gerçekten 12 GB olarak mi çalışır yoksa 12 GB görünüp 8 GB performansında mı çalışır?
9. Elpida 4 GB, 1RX16 rank ise alacağım 8 GB RAM de mi 1RX16 rank olmalı? + Olmazsa ne olur? + Dual Channel'a olumlu veya olumsuz etkisi var mıdır, varsa nedir?
10. Elpida 4 GB, 2RX8 rank ise alacağım 8 GB RAM 1RX8 veya 1RX4 rank olsa ne olur? + Olmazsa ne olur? + Sisteme etkileri nelerdir?
11. Dual Channel'a sahibim. Yani işin özü; RAM'lerden biri Single rank, diğeri Dual rank olursa Dual Channel sağlıklı ve sorunsuz şekilde çalışır mı?
12. Dual Channel çalışabilecek 8 GB RAM önerilerine açığım, sizce hangi RAM'i almalıyım? (Low Voltage yani 1.35 V bir RAM almak istiyorum, çıkarılabilir RAM'im bu gerilimdeydi).
*Bu 12 soruma yanıtlar bekliyorum. Konuyla alakalı ilgisi, bilgisi, tecrübesi, tahmini olan varsa dinlemeye hazırım. Yardımcı olursanız sevinirim.*
Elpida'nın bilgilerine ulaşsam kafamdaki bazı soru işaretleri gidecek ama :)
2 GB RAM: SK Hynix, 2 GB, 1RX16, PC3L, 12800S, 11-12-C3, HMT425S6AFR6A-PB NO AA. ( Çıkarılabilir, DDR3, 1600 MHz, CL11 )
4 GB RAM: Elpida, 4 GB? EBJ40UG8EFU0. ( Gömülü, DDR3, 1600 MHz? )

Adsız.jpg

Adsız2.jpg

Adsız3.jpg

Adsız4.jpg

Adsız5.jpg

Adsız6.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:

4+8 GB kullanıp performans artışı sağlayanlar var. 4+8 GB Dual Channel olarak çalışıyor görünüyor ama bu kabul görmeyen bir durum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dual ve Single Rank olması pek önemli bir şey değil . Birinci nesil i serisinde önemliydi ama .

Bu ram samsung dram ile üretilmiştir bunu tavsiye ederim.

Çünkü diğer markalarda ne marka dram geliyor belli değil.

Kingston Nanya gibi dandik dram bile kullanabiliyor onun haricinde hynix veya micron gelebiliyor.

Adata Spectek gibi nanya kadar dandik dram kullanabiliyor onun haricinde pahalı ram'lerde samsung gelebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı