ASUS laptopunu şarjda kullanmak ne kadar zararlı veya yararlı?

RCompanyOne

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle selamünaleyküm. ASUS laptoplarını şarjda kullanmak ne kadar zararlıdır? Ben pek de bir zararlı olacağını sanmıyorum ki, şarjdayken oyun veya render performansı daha yüksek oluyor. O yüzden mecbur ekran kartı gerektiren oyun ve programlarda şarjda kullanmalı oluyorum, ama normal zamanlarda, tarayıcı ile Web'te gezinirken, mesajlaşırken veya sesli sohbet ederken pil ile idare etmeli olduğumu düşünüyorum. Fakat pil ile idareli kullanımdayken 3-den fazla sekme açınca ister-istemez işlemci 50 derecelere falan çıkıyor (sessiz modda). Performans moduna alınır mı? Veya pil ömrünü uzatmak için neler önerirsiniz? Şimdiden zaman ayırıp cevaplayan her kese teşekkürler. 45 dereceden yüksek ısının pil ömrü için zararlı ola bileceğinden endişeliyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gaming cihaz ise zaten performans almak için şarjda kullanacaksınız, bataryanin ömrünü arttırmak için pili kısıtlayarak kullanabilirsiniz, şarjda kullanmak ne yaparsaniz yapın bataryayi öldürür, kısıtlamak en azindan biraz daha yavaşlatır. Pil ömrünü arttırmak için MUX varsa iGPU moda geçin, tasarruf moduna alın parlaklığı biraz kısın bu gibi ayarlarla arttirabilirsiniz.

Gaming cihaz ise zaten performans almak için şarjda kullanacaksınız, bataryanin ömrünü arttırmak için pili kısıtlayarak kullanabilirsiniz, şarjda kullanmak ne yaparsaniz yapın bataryayi öldürür, kısıtlamak en azindan biraz daha yavaşlatır. Pil ömrünü arttırmak için MUX varsa iGPU moda geçin, tasarruf moduna alın parlaklığı biraz kısın bu gibi ayarlarla arttirabilirsiniz.
Şu anda tasarruf modunda geziniyorum, yaklaşık 2 saat oldu, %100-den %65-e bir düşüş yaşandı. Bu sırada flaşlarla laptopa veri taşıması yaptım. Pil ömrünü arttırmak için aklıma başka bir şey gelmiyor ki, zaten genellikle dahili ekran kartı çalışıyor. Harici ekran kartını da asla pile bağlı bir biçimde çalışmasına müsaide etmem. Ama yine de az kullanmaya çalışacağım elimden geldiği kadar.

Geri
Yukarı