Çözüldü ASUS M5A97R2.0 sistemde ekrana görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

xakah

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba herkese;

Perşembe günü bilgisayarımı normal bir şekilde kullanıp işe gittim. Döndüğümde babam bilgisayarın çalıştığını ama görüntü olmadığını söyledi. Sorun hala devam ediyor.

Sırasıyla şunları denedim;

- BIOS pilini değiştirdim. Buna benzer bir sorunda daha önce karşılaşmıştım ve işe yaramıştı. Biraz bekleyip eski pili taktım, fark etmedi.
- RAM'leri çıkartıp temizleyip taktım. Farklı slotlarda denedim. RAM'den değil sanırım.
- PC'yi televizyona bağladım, orada da çalışmadı. Monitörden de değil yani.
- Son çare olarak BIOS Flashback uyguladım. O da işe yaramadı.

Anakartım ASUS M5A97R2.0, çok yeni bir anakart değil. Bilgisayarı açınca ekran kartı dahil bütün fanlar çalışıyor ama klavye ve mouse ışıkları yanmıyor ve ekrana görüntü gelmiyor. Anakartla alakalı yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'leri tek olarak denediniz mi? Ekran kartı veya anakartta da sıkıntı olabilir.

RAM'leri tek olarak denediniz mi? Ekran kartı veya anakartta da sıkıntı olabilir.

Evet RAM'leri tek tek bütün slotlarda denedim, bir şey değişmedi. Ben de anakarttan olduğunu düşünüyorum ama donanımsal bir sorun olup olmadığından emin değilim. Yazılımsal olacağını düşünüyorum.

Ekran kartından da şöyle emin değilim; PC'yi açtığım zaman mouse ve klavye ışıkları yanmıyor. Ekran kartı arızası da olsa bunların yanması gerektiğini düşünüyorum. Yanılıyor da olabillirim, daha önce ekran kartı arızası yaşamadım.

Ekran kartı modeli nedir?

Farklı bir ekran kartı ile deneme şansınız var mı?

Eşit diyelim hocam. Anakart olma ihtimali de var.

Çözüm
Eşit diyelim hocam. Anakart olma ihtimali de var.

Anladım, teşekkür ederim. Deneyince tekrar sonucu yazarım.
Sorun anakarttaymış. Ekran kartını denedik, çalıştı.

Ancak şimdi başka bir sorunum var. Bir süredir işlemci değiştirmeyi düşünüyordum. Bugün Ryzen 5 5500 işlemci ve MSI B550-A Pro anakart ve bunlara uygun bir çift RAM aldım. Sistemi kurdum ama anakarttaki CPU LED'i beyaz renkte yanıyor ve yine ekrana görüntü gitmiyor.

BIOS güncellemesi gerekiyor sanırım ama bu anakartta Flashback BIOS özelliği yok. Bilgisayarı açamadan da BIOS güncelleyemiyorum. Eski bir işlemci ile açıp BIOS güncelleyin deniyor ama eski işlemciyi bulmak pek kolay değil. Ne yapacağımı bilemiyorum.

Bunun için ayrı bir konu açmalı mıyım?
Ekran kartını denedik, çalıştı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet hocam. Yeni sisteminiz hayırlı olsun. Flash Buton yoksa eski nesil işlemci gerekir. En kötü ihtimalle servisi halleder. İsterseniz yeni konu da açabilirsiniz.

Geri
Yukarı