Asus Maximus Hero Z270 Kasa Fanının Çalışmaması

Cenk Demir

Hectopat
Daha fazla  
Kasadaki üst fanım çalışmıyor.
Dün akşam HDD'leri değiştirirken yanlışlıkla işlemci soğutucusunun kablosunu gevşetmişim ve açtığımda çalışmamaya başlamıştı, kablolara dokunmadığım için ihtimal vermedim. Üst fan çalışıyordu o sırada.Parçaları Vatan topladığı için Vatan bilgisayara gittim sorunumu anlattım montajda'ki arkadaşlar sağ olsunlar yardımcı oldular baktılar pin'lerin gevşediğini sabitlediğini söylediler işlemci soğutucum yeniden çalışıyordu hiç bir sıkıntı olmadığını belirttiler eve geldim. Shadow of mordor'a girdim beni oyundan attı sonra sıcaklıkla ilgili bir sıkıntı mı var acaba dedim. Kasanın camına dokunduğumda sıcak olduğunu fark ettim fanlara gözle kontrol ederken üst fanın çalışmadığını gördüm. Arka kapağı açıp pinini çıkardım söktüm başka pinlere taktım ama çözemedim.
Sistemi 2 hafta önce topladım Cumartesi günü 3-4 gün kullandım.

Sistem özellikleri
Ekran kartı: ASUS STRİX GTX 1080 Tİ
Anakart: ASUS MAXİMUS HERO IX z270
İşlemci: İ7 7700K
RAM: GSKILL TRIDENT Z 8X2 GB DDR4
Soğutucu: Corsair Hydro H115i
PSU:Corsair RM 750x

Dosya Ekleri

• IMG_4844[1].JPG
    IMG_4844[1].JPG
    115,7 KB · Görüntüleme: 76
  • IMG_4843[1].JPG
    IMG_4843[1].JPG
    158,4 KB · Görüntüleme: 102
  • IMG_4842[1].JPG
    IMG_4842[1].JPG
    107,2 KB · Görüntüleme: 80
  • IMG_4841[1].JPG
    IMG_4841[1].JPG
    173,7 KB · Görüntüleme: 80
  • IMG_4845[1].JPG
    IMG_4845[1].JPG
    137,8 KB · Görüntüleme: 71
Son düzenleyen: Moderatör:
Asus Al Suite programı kurulu ise, bu programdan Fan Xpert kısmına gir ve fan tuninge bas. O esnada fanlarını gözle, dönüyorlar mı? Eğer fanlarını sistem otomatik kapatmaya almışsa, veya fan ayarların yanlışsa, işlemci ısınsa bile fan dönmeyebilir. Deneyip haber veriniz.

Asus Al Suite programı kurulu ise, bu programdan Fan Xpert kısmına gir ve fan tuninge bas. O esnada fanlarını gözle, dönüyorlar mı? Eğer fanlarını sistem otomatik kapatmaya almışsa, veya fan ayarların yanlışsa, işlemci ısınsa bile fan dönmeyebilir. Deneyip haber veriniz.
Kurulu değil hemen indirip deniyorum. Bios'u güncelledim belki sıkıntı ondandır diye çözmedi.

Kasanın temiz elden geçmesi lazım. Fotoğraflardan montaj hiç iç açıcı görünmüyor. Muhtemelen kasayı servise getirip götürürken fan bağlantıları yerinden çıkmış olabilir. Montaj'dan anlayan tanıdığın varsa evde el atsın kablolamaya falan. Ayrıca çalışmayan üstteki tek fanın yüzünden oyunun kapanması zordur. Sorun başka yerde bence.

Kasanın temiz elden geçmesi lazım. Fotoğraflardan montaj hiç iç açıcı görünmüyor. Muhtemelen kasayı servise getirip götürürken fan bağlantıları yerinden çıkmış olabilir. Montaj'dan anlayan tanıdığın varsa evde el atsın kablolamaya falan.
Kabloları kurcalamadım dikkatli taşıdım belki dediğiniz gibidir ama Vatan'a götürürsem arızaya şutlayacaklar. En iyi ihtimalle 1-2 gün bilgisayarsız kalmama sebep olacak. Kendim çözebileceğim bir şey var mı?

Dediğim gibi oyundan atma sorunu çalışmayan fan yüzünden değildir. Yine'de fanın ucunu anakart üzerinde boşta SYSFAN, CHAFAN kısmı varsa takabilirsin.
Chafan boşta ama pin kablosu yetişmiyor o yüzden oraya taktıklarını düşünmüyorum. Cpu soğutucusuna mı bağladılar acaba?

Anakartın üst düzey bir anakart mutlaka başka fan girişi'de vardır. İyice bak olmadı diğer kasa fan kablolarının bağlandığı giriş yerini değiştir. Fanı diğer CPU fan girişine taksalardı çalışması lazımdı.

Kasanın üstündeki fan, sıvı soğutmaya ait bir fan mı, yoksa normal havalandırma fanı mı?
Normal fan ise bunlar, Chasis Fan yazan yerlere takman gerekir. Uzanmıyorsa da fanın kaç pinli ise, 4 pin ya da 3 pin, ona göre uzatma kabloları satılıyor. Onlardan alıp öyle uzatıp, Cha Fan yazan yerlere takabilirsin.

Bu arada resimleri yeni gördüm. Bu nasıl bir kablolama? Bu nasıl bir kasa düzenidir? O kadar kaliteli bileşenlerin kullanıldığı kasayı bu halde görmek son derece üzücü oldu. Bu kasanın sıfırdan tekrar kurulup, kablolamanın temiz, düzgün ve en önemlisi doğru yapılması gerekir. Tavsiyem, bu işten anlayan bir tanıdığın varsa, kasayı komple temizce toplasın. Bu halde o sistemi bozma tehliken bile var. Yazık olur, çok güzel donanımlara sahipsin çünkü.

Kasanın üstündeki fan, sıvı soğutmaya ait bir fan mı, yoksa normal havalandırma fanı mı?
Normal fan ise bunlar, Chasis Fan yazan yerlere takman gerekir. Uzanmıyorsa da fanın kaç pinli ise, 4 pin ya da 3 pin, ona göre uzatma kabloları satılıyor. Onlardan alıp öyle uzatıp, Cha Fan yazan yerlere takabilirsin.

Bu arada resimleri yeni gördüm. Bu nasıl bir kablolama? Bu nasıl bir kasa düzenidir? O kadar kaliteli bileşenlerin kullanıldığı kasayı bu halde görmek son derece üzücü oldu. Bu kasanın sıfırdan tekrar kurulup, kablolamanın temiz, düzgün ve en önemlisi doğru yapılması gerekir. Tavsiyem, bu işten anlayan bir tanıdığın varsa, kasayı komple temizce toplasın. Bu halde o sistemi bozma tehliken bile var. Yazık olur, çok güzel donanımlara sahipsin çünkü.
Yardımların için teşekkür ederim. Başta da Vatandakilerin Chasis fan'a taktığını sanmıyorum başka bir kabloya takıyorlardı ama nereye üst kasa fanı çalışmayan.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı