Çözüldü ASUS Maximus VIII Ranger sisteme macOS Monterey kurulumu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

cilgintebesir

Kilopat
RAM
CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance DDR4 2400MHz CL16
SSD veya HDD modeli
Kingston HyperX Savage 480GB SSD | WDC 640GB HDD
Ekran kartı
GALAX GeForce® GTX 1060 EXOC 6GB
Anakart
ASUS MAXIMUS VIII RANGER Intel Z170 Soket 1151
İşlemci
Intel® Core™ i5-6600K 3.90 GHz
Özelliklerini belirttiğim sistemime dortania da uyumluluğu High Sierra (10.13.6) olarak desteklendiği şekilde Hackintosh kurulumu yapmak istiyorum fakat aklıma takılan birkaç soru var.
  1. dortania sitesinde Pascal serisi Nvidia ekran kartları arasında GTX 1060 için (Note: GP104/GDDR5X variants are not supported by the web drivers) şeklinde bir ibare kullanılmış. Biraz araştırdım fakat ekran kartımın bu varyantları sağladığına dair bir sonuç bulamadım. Eğer bu durum beni etkiliyorsa etkisi ne olur?
  2. macOS'u kurmak için şu an boşta bir diskim yok, 480GB SSD'imin bir bölümüne Windows kurulu fakat bu diskten boş alan bölüp bu bölüme kurulum yapmak istiyorum. Araştırdığım kadarıyla @350070 arkadaş burada diskin diğer bölümünün kullanılamaz hale geldiğinden bahsetmiş fakat @tristessehivernale arkadaş ise burada doğru işlemlerle mümkün olduğundan bahsetmiş. Doğru işlemden kastınız nedir? Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    1. Yanlış bilgi vermeyeyim ama eğer bölünmüş bir diske macOS kurarsan, diğeri kısmı kullanılmaz oluyor. Yeniden biçimlendirilmesi gerek yani. Benim başıma çok geldi.
    2. @350070 tek diske 2 macOS(Catalina+Monterey) ve Windows kurmuştum. İşlemleri doğru yapmak gerekiyor.
  3. Son olarak aklıma takılan ise BIOS ayarları. Kurulumu aşağıdaki rehbere göre yapacağım fakat macOS'a uyumlu olması için değiştirdiğimiz bu BIOS ayarları Windows ile dual boot kullanımında Windows'un performansını ne şekilde etkiler? Veya boot sırasında seçeceğim işletim sistemine göre bir BIOS profili yüklemek mümkün müdür?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-04-10 154820.png
    Ekran görüntüsü 2022-04-10 154820.png
    113,9 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleyen: Moderatör:
Attığım görselde Hide Auxilary dersen Recovery ve sağındaki seçenekler gizlenir. Tekrar görmek için Space tuşuna basabilirsin OpenCore ekranında. Default seçili olanı değişmek içinse açmadan önce Ctrl tuşuna basılı tutup enter demen yeterli.
Çok teşekkürler 🙂 Şu kasma sorununu da halledebilirsek geriye bir sorunum kalmayacak.
OpenCore boot loader ekranında mouse çalışmıyor şu an bu arada 🤔
Düzenleme: Son attığınız kasma sorununu gidermek için olan config'lerde bozulmuş eskisine dönünce mouse sorunu düzeldi.

Son düzenleme:
Bir nebze etki etti gibi ama maalesef tam olarak düzelmedi. Ekran çözünürlüğüm 3840x2160 olduğu için OpenCore boot loader'da ikonlar 4K kalitesinde gözüküyor. Sanırım iGPU performansında kasmasına bu sebebiyet veriyor olabilir. OpenCore boot loader'ın çözünürlüğünü değiştirmek mümkün mü? Bir de öyle deneyelim.
DVMT Pre-Allocated ayarının 1024 MB seçili kalması bir sorun yaratır mı bu arada?

Halihazırda 1920x1080 olarak seçiliydi. Sorunu çözemedim maalesef.
Ekran Resmi 2022-04-15 20.35.46.png

Şu anki configi paylaşabilir misin? DGPU denemelerine geçelim.
@tristessehivernale hocam EFI'yi unuttunuz mu?

OpenCore boot loader da kasma sorununu iGPU performansına veriyorum çözüm bulamayacağız sanırım. Konu başarılı kurulum kategorisine taşınabilir mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı