ASUS N550JV Laptop Fan RPM 4400-4500 oluyor

Rasim Umur

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bir dönem önce fanlarımdan biri bozuldu ve internetten yenisini almıştım, sonrasında da fanın girişinin sokulduğu soket kısmı kırıldığı için bilgisayarcıya götürdüğümde fanın girişlerini anakarta lehimlemişti. O dönem çok yoğun olduğum için çıkan ses çok rahatsız etmezdi ama son dönemde inanılmaz rahatsız etmeye başladı. AIDA64 ile kontrol edince CPU fanının 4400-4500 RPM civarı olduğunu gördüm ve şok oldum. Bu konu hakkında sormak istediğim birkaç soru var. Laptop modelim ASUS N550JV.

1) Fan girişi anakarta lehimlendiği için mi son devirde çalışıyor?
2) Eğer öyle ise hızını düşürebilir miyim ve nasıl?
3) Eskiden soket olan kısma tekrar soket monte ettirebilir miyim ve bu işe yarar mı?

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• ff.PNG
    ff.PNG
    36 KB · Görüntüleme: 39
1) Direkt olarak lehimlediyse, gelen voltaj ney ise ona göre döner. Dönme hızını sistem otomatik olarak aylar.

Mesela sistem 50 derecede %20 dönecek şekilde ayarlar. Bu da (örnek olarak) 0.2V'ya denk. 70 derecede %50 dönecek şekilde 0.9V gibi gidiyor. Ama direkt olarak voltaja bağladıysa bu sefer artık ne kadar voltaj gelirse ona göre. Ama fan kontrolcüyü nasıl aradan çıkardı da, bu voltajı veriyor bilemiyorum. Anakartın açılıp bakılması gerekli.

Tahminime göre soketi devre dışı bıraksa dahi, yine fan kontrolcüyü devre dışı bırakamaz. Soketi devre dışı bırakabilir, gelen uçları direkt fanın uçlarına lehim atıp birleştirebilir ama fan kontrolcüyü nasıl çıkarmış anlayamadım.

2) Bazı programlar var fakat her laptopa uyumlu değil.
3) Elbette. Ama o laptopun parçasını bulmak problem. Yoksa lehimlemek kolay iş. İnternette hurda şeklinde bulursan o anakarttan, alırsın. Götürürsün bilgisayarcıya. O adam sağlam soketi söker, senin o soket yerine tekrar lehimler. Ama ne kadar işçilik ister bilemem.

Geri
Yukarı