ASUS N56VZ Mac OSX ML Kurulumu

Anlatıma başlamadan önce bir kaç uyarı yapmak istiyorum. Bu kurulumu yapmaya çalışırken,bilgisayarınıza defalarca format atmak zorunda kalabilirsiniz. O yüzden mutlaka dosyalarınızı yedekleyin.Ayrıca eğer deneyimli bir kullanıcı değilseniz lütfen bu anlatımı uygulamaya çalışmayın.Bilgisayarınızda oluşabilecek hiç bir hatadan ben sorumlu değilim.

NOT : Bu kurulumu Windows 8’de yapamadım. O yüzden tavsiyem Windows 7 üzerinden denemeniz.

Mac OSX’i Asus N56VZ’ye uyarlayan ve her türlü anlatımı yapan m-dudarev’e teşekkürler.

İlk indirmemiz gereken dosya Asus_N_install_En.arc ( ftp://m-dudarev.asuscomm.com/Ftp/Mlion_USB_Asus_N/Asus_N_install_En.arc )

FTP için,
Kullanıcı adı : asus
Şifre : asus

Dosya inerken biz Windows üzerinden gerekli ayarlamalarımızı yapalım. Şurdaki ("Sistem Ayrıldı" Bölüntüsünü Silmek (Güncellendi-29 Temmuz) | enpedi-Windows 7 ) anlatıma uyarak Sistem Ayrıldı bölümünü ana diske taşıyarak siliyoruz.
Daha sonra en az 200gb’lık bir partisyon açıyoruz. Mac OS X’i kuracağımız partisyon bu olacak.

NOT : Açtığımız partisyonu biçimlendirmiyoruz,ayrılmamış alan olarak kalmalı.

Şimdi indirdiğimiz Asus_N_En.arc dosyasını ayırdığımız partisyona yazdırabilmek için R-Drive Image programına ihtiyacımız var.Programı kurduktan sonra aşağıdaki video anlatımına göre imaj dosyamızı partisyona yazdırıyoruz.

Восстанавливаем образ. - YouTube

Bu işlemi tamamladıktan sonra,bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve aşağıdaki videoda anlatılan ilk kurulum ayarlarını yapıyoruz.

Первая загрузка часть 1 - YouTube

Temel olarak yapılması gerekenler bunlar.Sistem mükemmel çalışıyor.Sadece Wifi ve Nvidia GT650m ekran kartı çalışmamakta ama dahili Intel HD4000 temel ihtiyaçları karşılıyor.Wifi içinde bir adet usb adaptör işinizi görecektir.Tavsiyem ZyXel NWD2105.

Bu yazı Mac OS 10.8.4 yüklü Asus N56VZ'de Pages uygulaması kullanılarak hazırlanmıştır :D

NOT : Bu kurulumu yapabilmek için anlatımı Rusça'dan İngilizceye çevirerek defalarca deneme yaptım.Lütfen emeğe saygı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu forumda 1 tane araştırmacı ve sabırlı bir üye bulduk sonunda :D Güle güle kullanın..
s7.gif

"Şimdi bu kurulum videosuna bakıp hiç kod (boot: parametresi) girmedi diyebilen forum üyeleri çıkacaktır... Buradaki mount edilmiş boot.plist dosyası düzenlenmiş bir Mountain Lion yani işlem görmüş. Sadece Asus N56VZ için... Eğer makineniz N56VZ değilse sizin makinenize uyum sağlamaz...

Kurulumu ilk 120 GB'lık SSD'ye yapmayı denedim alan yetersiz uyarısı aldım. Elemanın arşivindeki 50 GB'lık olan Rusça versiyonunu kurdum şimdi onunda dil ayarlarını değiştiremiyorum. Nasıl bir çözüm bulabilirim acaba? Ingilizce ya da türkçe yama bulamadım bu versiyonda.

Rusçayı dil ayarlarından değiştirebilirsin... Youtube videolarına bak.. Yeni çıkan Mountain Lion Türkçe desteğiyle geliyor..

USB 3.0 HDD 500GB yada 1TB üzerinde R-Drive ile Mountain Lion.arc dosyasını yükleyip usb'den sistemi çalıştırmayı denemek isterdim..
Böylece mevcut hdd üzerinde bir değişiklik yapmadan tak çıkar bir sistemim olurdu (belki)

Fikri Can Cankurtaran hocama : Bende de Asus N56VZ var. Kurulum yapabilmişsiniz sanırım forumda gördüğüm kadarıyla. Walla bravo ben çok kastım henüz beceremedim :D . Kurulum adımlarını kabaca tarif etmenizi rica edecektim. Bi de hocam EFI ile mi boot ediyorsun?

Bu yazı sayesinde artık çok uğraştığım bilgisayarıma mac kurabilmiş bulunmaktayım. Ayrıca Zyxel in adaptörünü de satın aldım vatan bilgisayardan. Ancak wifi bağlanıyor tamam sıkıntı yok ama finder çubuğunda wifi simgesi görünmüyor bir türlü ve ayrıca finder çubuğunda görünsün diye bir seçenek de yok. Bu sorunun nasıl üstesinden geleceğiz acaba fikriniz var mı ?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı