ASUS X55A Mac OS X Kurulumu

Recep Merhaba isiniz zor degil benimle bilgisayarim zor birsey.
Niresh's OS X 10.8.2 DVD-RW yazdirdim. Bilgisayar ilk acilista esc yapip dvd okuyucusunu sectim. Ekrana yazilar geldikten sonra Nireshs OS X 10.8.2 setupu sectim, karsima beyaz bir ekran Üzeride elma isareti geldi. Bilgisayar 15 daika sürece o sekil Donuk kaldi. Benim düsündüm dedim yazdirdigim cdyi baska bir bilgisayar üzeri deyenim. AUSU x52j üzeri denedim cd calisti. Beyaz ekran üzerine elmanin rresmi geldi. Altinda yukeme isareti 5 daika dönüp kuruluma gecti. DVD'yi cikarip tekrar kendi bilgisayarima taktim benim bilgisayarimda olmuyor. Resimleri paylasacagim Benim bios ve hatalari:

EKRAN DONDUGU AN

ud04.jpg

BIOSUM

h404.jpg

BIOS

hel1.jpg

Bios
k2g9.jpg

BU RESIM ISE Mac OSX Lion 10.8.2 Ve diger iATKOS_ML2 Mac Sistemlerini usb ye boot etigimde hata aliyorum:

tg4b.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Yalan konuşmayı sevmem tüm anlattıklarınızı yaptık insan gibi sorunumuzu ve yaşadıklarımızı anlatıyoruz hakkınız yok bana laf söylemeye.
Rica edersem üyeliğimi siler misiniz?

Selamlar

canercan hocam asus x55a laptopunza bir mesajınızda kurulumu gerçekleştirdiğinizi yazmışsınız. Rica etsem hangi yollarla kurulumu gerçekleştirdiğinizi bu başlık altında detaylı anlatır mısınız? Ben ve dier Asus x55a kullanıcılarına faydası dokunur. Bende o kadar denememe rağmen kurulum ekranına geçemedim henüz...

Sitenizdeki rehberleri ve videoların tümünü birkaç kez okudum, izledim ve kullandığım yardımcı programlarıda sitenizdeki rehberlerden temin ettim. Öncelikle bunu belirtmemde fayda var.
Mac Os X Mavericks 10.9.1 versiyon raw dosyasını Win32DiskImager programı aracılığıyla flash belleğime yükledim. Daha sonra Mavericks yükleme ekranına gelmeden takıldı sistem.
Bende Transmac ile AppleIntelSNBGraphicsFB.kext ve AppleIntelSNBVA.bundle adlı iki dosyayı flash belleğimden sildim ve Mavericks yükleme ekranına geçebildim. Sorunsuz bir şekilde Mavericks'i kurdum. Fakat şu anda iki büyük sorunum var.

-Birincisi "dual boot windows 8.1 ve mavericks 10.9.1 rehberi" videonuzdaki gibi flash belleğimdeki efi klasörü altındaki dosyaları HDD'mdeki efi klasörü altındakilerle değiştirdim. Fakat flash belleği çıkartıp yeniden başlattığımda

boot1: /boot
6

Bu ekranda sistem takılı kalıyor. Video rehberinizde sizdeki laptopta da aynı ekran geliyor ve ardından clover açılıyor hızlı bir şekilde. Fakat bende orada takıldı.(Bu arada Sistemimde daha önceden kurulmuş olan Win7 işletim sistemi durmakta.)

-İkinci sorunum ise laptop İntel Hd Graphics ( hd 2000 ) grafik birimine sahip ve mac os bunu hd 3000 olarak görüyor. Ayrıca 512mb belleği olmasına rağmen hd3000 64mb bellek olarak görüyor. Fakat safari ve yoğun grafik gerektiren yerlerde (launcpad gibi) frame atlamaları, yırtılmalar oluşuyor.

Sanırım grafik sürücüsü tam anlamıyla yüklenmedi. Ayrıca ekran 1366x768 piksel olması gerekirken, 1024*768 piksel. Şu anda ve yükseltemiyorum. Biraz araştırdım hd 2000 grafik kartına 10.8 sürümünde başarıyla yükleme yapan ve 1366*768 pixelde kullanlar olmuş.

Nasıl bir yol izlemem gerekir ?

Kullanılan programların versionları :

• Mac Os X Mavericks 10.9.1
  • Clover v2k r2482
  • Clover Configurator 3.11.0
  • HWSensors 6.0.987

Clover bootloader kurulumunu yaptım, hatta bir yanlışlık yapmışımdır diye diski biçimlendirip baştan Mavericks kurulumunu da gerçekleştirdim. Fakat Bootloader konusunda bir çözüme varamadım. Flash bellek olmadan boot edemiyorum. Hatta Windows da boot olmuyor. Nasıl çözebiliriz Bootloader işini ?

HD 2000 olayına gelince Laptop olduğu için işlemciyi değiştirme imkanım yok. Olduğu kadar kullanacağız artık. :) Verdiğiniz linki daha önce incelemiştim, Kext'leri DPCI Manager'la yüklemeye çalıştım ama bir farklılık olmadı ya da ben yükleyemedim. Açıkçası linkteki konudan da pek bir şey anlayamadım bu konuda biraz yardımcı olursanız sevinirim :)

Sitenizdeki rehberleri ve videoların tümünü birkaç kez okudum, izledim ve kullandığım yardımcı programlarıda sitenizdeki rehberlerden temin ettim. Öncelikle bunu belirtmemde fayda var.
Mac Os X Mavericks 10.9.1 versiyon raw dosyasını Win32DiskImager programı aracılığıyla flash belleğime yükledim. Daha sonra Mavericks yükleme ekranına gelmeden takıldı sistem.
Bende Transmac ile AppleIntelSNBGraphicsFB.kext ve AppleIntelSNBVA.bundle adlı iki dosyayı flash belleğimden sildim ve Mavericks yükleme ekranına geçebildim. Sorunsuz bir şekilde Mavericks'i kurdum. Fakat şu anda iki büyük sorunum var.

-Birincisi "dual boot windows 8.1 ve mavericks 10.9.1 rehberi" videonuzdaki gibi flash belleğimdeki efi klasörü altındaki dosyaları HDD'mdeki efi klasörü altındakilerle değiştirdim. Fakat flash belleği çıkartıp yeniden başlattığımda

boot1: /boot
6

Bu ekranda sistem takılı kalıyor. Video rehberinizde sizdeki laptopta da aynı ekran geliyor ve ardından clover açılıyor hızlı bir şekilde. Fakat bende orada takıldı.(Bu arada Sistemimde daha önceden kurulmuş olan Win7 işletim sistemi durmakta.)

-İkinci sorunum ise laptop İntel Hd Graphics ( hd 2000 ) grafik birimine sahip ve mac os bunu hd 3000 olarak görüyor. Ayrıca 512mb belleği olmasına rağmen hd3000 64mb bellek olarak görüyor. Fakat safari ve yoğun grafik gerektiren yerlerde (launcpad gibi) frame atlamaları, yırtılmalar oluşuyor.

Sanırım grafik sürücüsü tam anlamıyla yüklenmedi. Ayrıca ekran 1366x768 piksel olması gerekirken, 1024*768 piksel. Şu anda ve yükseltemiyorum. Biraz araştırdım hd 2000 grafik kartına 10.8 sürümünde başarıyla yükleme yapan ve 1366*768 pixelde kullanlar olmuş.

Nasıl bir yol izlemem gerekir ?

Kullanılan programların versionları :

• Mac Os X Mavericks 10.9.1
  • Clover v2k r2482
  • Clover Configurator 3.11.0
  • HWSensors 6.0.987

Kurulumu bitirip, gerekli kextleri kurup, ve bootloaderi efi klasörüne kopyaladıktan tekrardan simtemi usb ile açın. Orada clover option var sanırsam 2 tane olması lazım biri usb belleğe biri hdd için herneyse siz oradan ''add uefi'' desteğini hddye ekleyeceksiniz. Eklendikten sonra yeniden usbsiz açtıgınızda biosta hdd için ''clover uefi diye'' bir şey çıkacak onu ilk sıraya getirin o zaman sistem açılır.

Ekran kartını denemek için usbden chameleona gir ordan bi systemi aç. Eğer kexti kurduysan ekran çözünürlüğü düzelmiş olması lazım.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı