ASUS P5KPL AM-SE anakartta overclock nasıl yapılır?

efeylcnky

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, ASUS P5KPL am SE anakarta sahibim ve işlemcime overclock yapmak istiyorum. Yapmayı denediğimde yüzde ile artan bir menü gördüm oradaki menüde %30'a kadar çıkıyor. Ben denediğimde %20'yi geçmedim. BIOS'tan kontrol ettiğimde 2.79GHz gösteriyordu sanırım. Fakat Windows'ta baktığımda ise GHz'ye hiçbir etki yoktu hala eski halinde duruyordu. Bu anakartta nasıl overclock yapabilirim?
Sistemim:
MSI GT710 2 GB.
ASUS P5KPL AM-SE
Kingston DDR2 4 GB RAM (2-2)
Intel Core 2 Quad Q6600.

%20 OC seçtiğiniz zaman CPU Configuration kısmındaki EİST ve SpeedStep ayarını kapatırsanız Windows'tan da OC yaptığınız değeri görürsünüz. Ben de aynı anakartla Q9400 kullanıyorum ve kendim manuel moda alıp teker teker test ettim. Yaklaşık %25 OC yapabildim, BIOS'tan %30 OC yapınca SATA bağlantılarını göremiyor nedense sistem fakat işlemci 3.50GHz'e kadar çıkabiliyor öyle olunca. Ben şu an 3.30GHz kullanıyorum ama sanırım 3.20Gz'e indireceğim.

cccc.png

%20 OC seçtiğiniz zaman CPU Configuration kısmındaki eist ve SpeedStep ayarını kapatırsanız Windows'tan da OC yaptığınız değeri görürsünüz. Ben de aynı anakartla Q9400 kullanıyorum ve kendim manuel moda alıp teker teker test ettim. Yaklaşık %25 OC yapabildim, BIOS'tan %30 OC yapınca SATA bağlantılarını göremiyor nedense sistem fakat işlemci 3.50GHz'e kadar çıkabiliyor öyle olunca. Ben şu an 3.30GHz kullanıyorum ama sanırım 3.20Gz'e indireceğim.

Eki Görüntüle 1011381

Hocam merhabalar dediklerinizi önceden harfi harfine uygulamıştım ama bir sonuç alamadım başka bir çözümü olabilir mi acaba?
%20 OC seçtiğiniz zaman CPU Configuration kısmındaki eist ve SpeedStep ayarını kapatırsanız Windows'tan da OC yaptığınız değeri görürsünüz. Ben de aynı anakartla Q9400 kullanıyorum ve kendim manuel moda alıp teker teker test ettim. Yaklaşık %25 OC yapabildim, BIOS'tan %30 OC yapınca SATA bağlantılarını göremiyor nedense sistem fakat işlemci 3.50GHz'e kadar çıkabiliyor öyle olunca. Ben şu an 3.30GHz kullanıyorum ama sanırım 3.20Gz'e indireceğim.

Eki Görüntüle 1011381

Hocam bir de benim BIOS'um 1 sürüm eski güncellemek için EZ Flash'a girdiğimde donup kalıyor bilgisayar nasıl güncellerim bunu.

Son düzenleme:
Benim BIOS'ta da bir "Hardware monitör"a bir de "EZ Flash"a girince donuyor ama 5 saniye falan geçtikten sonra düzeliyor. Yani P5KPL-AM SE - Support anca bu dosyayı size verebilirim fakat bunu da biliyorsunuzdur zaten. Overclock konusunda da dediklerimi uygulamışsınız dediğinize göre, gerisi için yanlış bir şey söylemeyeyim çünkü bilmiyorum.

Benim BIOS'ta da bir "hardware monitör"a bir de "EZ Flash"a girince donuyor ama 5 saniye falan geçtikten sonra düzeliyor. Yani P5KPL-AM SE - Support anca bu dosyayı size verebilirim fakat bunu da biliyorsunuzdur zaten. Overclock konusunda da dediklerimi uygulamışsınız dediğinize göre, gerisi için yanlış bir şey söylemeyeyim çünkü bilmiyorum.

Hocam bende hiç düzelmedi EZ Flash 5dk falan bekledim hala düzelmedi en son pes ettim. Yardımların için teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 1011381

Hocam şimdi baktım da eist ve SpeedStep diye bir kısım yok bende. C1E support ve Max cpuıd value limit kapalı.

Son düzenleme:
direkt fsb den manual ayarlardan attırın... bende de var öyle yapıyorum.. % hesabından daha verimli
Aynı anakart var bende de şu an E8400'ü overclock'lu çalıştırıyorum

%20 OC seçtiğiniz zaman CPU Configuration kısmındaki EİST ve SpeedStep ayarını kapatırsanız Windows'tan da OC yaptığınız değeri görürsünüz. Ben de aynı anakartla Q9400 kullanıyorum ve kendim manuel moda alıp teker teker test ettim. Yaklaşık %25 OC yapabildim, BIOS'tan %30 OC yapınca SATA bağlantılarını göremiyor nedense sistem fakat işlemci 3.50GHz'e kadar çıkabiliyor öyle olunca. Ben şu an 3.30GHz kullanıyorum ama sanırım 3.20Gz'e indireceğim.

Eki Görüntüle 1011381
Kral o anakart ile nasıl o kadar sağlam oc yapabildin? bende q6600 var 2.7 üstü çıkınca direkt mavi ekran veriyor :( bios sürümü 701, eski anakartımda 3.1'e çıkabiliyordum bozuldu bunu aldım fakat 2.7 üstü göremedim. Halen anakarta sahipsen veya başka bir çözüm biliyorsan yazarsan sevinirim.

Kral o anakart ile nasıl o kadar sağlam OC yapabildin? Bende Q6600 var 2.7 üstü çıkınca direkt mavi ekran veriyor :( BIOS sürümü 701, eski anakartımda 3.1'e çıkabiliyordum bozuldu bunu aldım fakat 2.7 üstü göremedim. Halen anakarta sahipsen veya başka bir çözüm biliyorsan yazarsan sevinirim.

Hocam siz başka sistem kullanmıyor muydunuz ya? Aslında birçok OC denememde de dediğim gibi, anakart ve işlemci farkı var. Aynı anakartı ve işlemciyi bile kullansanız farklı sonuç elde edersiniz çünkü işlemcinin silikonuyla anakart yonga setinin silikonu benim kullandıklarımdan farklı doğal olarak. Bir de ben çoktan o anakartı elimden çıkardım, kenarda iki tane P45 anakart yatıyor fakat onları da koleksiyon için saklıyorum :)

Geri
Yukarı