Çözüldü ASUS P5QPL-AM Anakarta SSD Takmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mrt2287

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, benim ASUS P5QPL-AM adlı anakartımda eski bir HDD var. Bu artik çok yavaşladı bunun yerine bir SSD almak istiyorum ama anakart biraz eski olduğu için ne gibi bir sonuçla karşılaşırım ve çalışır mı, bir sorun çıkar mı? Teşekkür ediyorum. Alt tarafa anakartın ilgili kısmını atıyorum.
Sanırım SATA 3 GB/s.

Screenshot_20191120-223225.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba, anakartınızda SATA 2.0 desteği var. 4 adet SATA SSD takabilirsiniz fakat okuma/yazma hızları en fazla 300 MB/s kadar ulaşabilir, yani aldığınız SSD'den %100 verim alamazsınız. Standart bir kullanıcı iseniz çok önemli mi? değil. Eski HDD'den SSD'ye geçtiğinizde çok büyük farklar olur.
Merhaba, anakartınızda SATA 2.0 desteği var. 4 adet SATA SSD takabilirsiniz fakat okuma/yazma hızları en fazla 300 MB/s kadar ulaşabilir, yani aldığınız SSD'den %100 verim alamazsınız. Standart bir kullanıcı iseniz çok önemli mi? değil. Eski HDD'den SSD'ye geçtiğinizde çok büyük farklar olur.

Çözüm
Ben mesela Adata'nın 120 GB olan SSD'sini alıp kullanabilirim değil mi bir sıkıntı olmaz?

Demek istediğim mesela attığım linkteki SSD'de SATA 3 yazıyor, benim kart SATA 2 yani tek karşılaşacağım sorun tam performans alamayacağım bu değil mi yoksa soket falan bir sıkıntı çıkmıyor onu demek istemiştim.

@Fatih Işık

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben mesela Adata'nın 120 GB olan SSD'sini alıp kullanabilirim değil mi bir sıkıntı olmaz?

Demek istediğim mesela attığım linkteki SSD'de SATA 3 yazıyor, benim kart SATA 2 yani tek karşılaşacağım sorun tam performans alamayacağım bu değil mi yoksa soket falan bir sıkıntı çıkmıyor onu demek istemiştim.

@Fatih Işık

Evet aynen dediğiniz gibi, SATA bir SSD alıp kullanabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı