Z490 anakarta SSD takmak

Laures

Decapat
Daha fazla  
SSD alacağım yakın zamanda ama bilgisayara uyar mı/diğer parçalar yeterli kalır mı/diğer parçaları yükseltmeli miyim bilmiyorum.
Şu anda 512 GB 3300/3000 bir SSD kullanıyorum. Alacağım SSD ise 1 ya da 2TB 7000 okuma yazma civarlarında RAM'dir şudur budur darboğaz eder mi bir sıkıntı yaratır mı?
2x8 RAM var.
i7 10. nesil.
3060 Ti.
Z490 ASUS ROG anakart var.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD alacağım yakın zamanda ama bilgisayara uyar mı/diğer parçalar yeterli kalır mı/diğer parçaları yükseltmeli miyim bilmiyorum.
Şu anda 512 GB 3300/3000 bir SSD kullanıyorum. Alacağım SSD ise 1 ya da 2TB 7000 okuma yazma civarlarında RAM'dir şudur budur darboğaz eder mi bir sıkıntı yaratır mı?
2x8 RAM var.
i7 10. nesil.
3060 Ti.
Z490 ASUS ROG anakart var.

İki tane M.2 6 tane ise SATA yuvası var kartınızın alabilirsiniz. Yeni SSD'yi m2_1'e takın.

Hocam küçük bir araştırma sonucu anakartınız M.2 slotlarında PCI-e 3.0 X4 laneleri kullanıyor yani yaklaşık olarak 4 gb/s gibi bir hızlara ulaşıyor o port alacağınız SSD'yi maksimum performansta kullanmayabilirsiniz.

Hocam küçük bir araştırma sonucu anakartınız M.2 slotlarında PCI-e 3.0 X4 laneleri kullanıyor yani yaklaşık olarak 4 gb/s gibi bir hızlara ulaşıyor o port alacağınız SSD'yi maksimum performansta kullanmayabilirsiniz.
eski ssd’yi çıkarsam daha mı iyi olur sizce

İki tane M.2 6 tane ise SATA yuvası var kartınızın alabilirsiniz. Yeni SSD'yi m2_1'e takın.
eski ssd’yi çıkarmayı düşünüyorum performansda bir değişim olur mu hocam?

Son düzenleme:
Eski SSD'yi çıkarsam daha mı iyi olur sizce.

Eski SSD'yi çıkarmayı düşünüyorum performansda bir değişim olur mu hocam?

Hocam bence eskiyi çıkartma o da ekstra depolama sonuçta. Arkadaşın da dediği gibi Z490 eski nesil sayabiliriz 7 8 GB hızlara ulaşamaz yine 3 4 GB hızlara sahip bir SSD daha alabilir veya eskisini kullanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı