ASUS P5S-MX SE Bad BIOS Checksum Hatası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Heinz.Guderian

Kilopat
Geçen günlerde elime bir tane RAM geçmişti, denemek için bilgisayara takmıştım. Çalışmadığı için çıkarmıştım. Çıkardıktan sonra da bilgisayarın ekran kartının, RAM'inin yazdığı o ilk başlangıç ekranında takılıp kalmıştı. Ertesi gün de hiç görüntü gelmedi, daha önce de bu sorunu yaşadığım için RAM'i çıkarıp silgiyle silip birkaç defa takıp-çıkarıp denedim ve çalıştı. Fakat çalıştıktan sonra yeni bir hata vermeye başladı, bad BIOS checksum hatası. BIOS ekranına gelmeden bu hatayı aldığım için BIOS'a giremiyorum.
IMG_20190319_213105.jpg
Bu hata neye işaret? BIOS'u güncellersem düzelir mi? BIOS güncellemek biraz sıkıntılı olduğu için hatayı tespit etmeden yapmak istemedim.

Tam emin değilim lakin BIOS zarar görmüş galiba yazılana bakılırsa. BIOS'u güncelleyip, daha sonra BIOS'a girip Load Optimized Defaults seçeneğine tıklayıp, daha sonra da F10'a basarak kaydedin ve çıkın. Bu şekilde düzeleceğini umuyorum.

Tam emin değilim lakin BIOS zarar görmüş galiba yazılana bakılırsa. BIOS'u güncelleyip, daha sonra BIOS'a girip Load Optimized Defaults seçeneğine tıklayıp, daha sonra da F10'a basarak kaydedin ve çıkın. Bu şekilde düzeleceğini umuyorum.

Cevap için teşekkürler. Lakin bir sorunum daha var. Anakartımın modelini hatırlamıyorum. Anakartın ekran slatonun üzerinde N13219 yazıyor. İnternete yazdığımda çıkan anakartlar benim anakartım ile aynı değil. Ayrıca ekran kartı da çıkıyor yazınca. BIOS'a giremediğim için anakartımı göremiyorum. Nasıl öğrenebilirim?

Düzenleme: Anakart modelini öğrendim. Kasayı yerinden çıkarıp detaylı bakınca fark ettim. Anakart modeli P5S-MX SE imiş. Yöneticiler başlığı düzeltirlerse sevinirim. Umarım BIOS'u başarılı bir şekilde güncellerim ve sorun hallolur.
ASUS'un resmi internet sitesinden anakartın sürücüsünü indirdim. CDBurnerXP programı ile ROM uzantılı dosyayı CD'ye yazdım. Lakin değişen bir şey yok. Hala CD-ROM not found diyor.
Sanırım sorun DVD-RW'da imiş. CD-RW taktım, o hatadan kurtuldum. Lakin şimdi de böyle bir hata alıyorum. CD'ye yazdığım ROM "P5SSE.ROM" değil. Ondan mı bu hata?

Dosya Ekleri

• IMG_20190321_183015.jpg
    IMG_20190321_183015.jpg
    311,7 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
Cevap için teşekkürler. Lakin bir sorunum daha var. Anakartımın modelini hatırlamıyorum. Anakartın ekran slatonun üzerinde N13219 yazıyor. İnternete yazdığımda çıkan anakartlar benim anakartım ile aynı değil. Ayrıca ekran kartı da çıkıyor yazınca. BIOS'a giremediğim için anakartımı göremiyorum. Nasıl öğrenebilirim?

Düzenleme: Anakart modelini öğrendim. Kasayı yerinden çıkarıp detaylı bakınca fark ettim. Anakart modeli P5S-MX SE imiş. Yöneticiler başlığı düzeltirlerse sevinirim. Umarım BIOS'u başarılı bir şekilde güncellerim ve sorun hallolur.
ASUS'un resmi internet sitesinden anakartın sürücüsünü indirdim. CDBurnerXP programı ile ROM uzantılı dosyayı CD'ye yazdım. Lakin değişen bir şey yok. Hala CD-ROM not found diyor.
Sanırım sorun DVD-RW'da imiş. CD-RW taktım, o hatadan kurtuldum. Lakin şimdi de böyle bir hata alıyorum. CD'ye yazdığım ROM "P5SSE.ROM" değil. Ondan mı bu hata?
Yazdırdığın dosyanın adını P5SSE.ROM olarak değiş. USB yok mu USB ile pratik şekilde halledin?

Yazdırdığın dosyanın adını P5SSE.ROM olarak değiş. USB yok mu USB ile pratik şekilde halledin?

Dosya adını "P5SSE.ROM" yaptım, yine olmadı. ROM'un illa şuan ki kullandığım sürümle aynı mı olması lazım? Anakart eski olduğu için USB ile yapılmıyor sanırım. Çünkü attığım ekran görüntüsünde sadece Disket ve CD var. Belki USB ile Boot edince olurdu lakin Boot menüsü açılmıyor.
İnternetten kullanma kılavuzuna da baktım. Eğer dosya bulunamadı hatasını alıyorsanız adını değiştirin diyor. Ama işe yaramıyor.

"A “Floppy not found!” error message appears if there is no floppy disk in
the drive. A “P5SSE.ROM not found!” error message appears if the correct
BIOS file is not found in the floppy disk. Make sure that you rename the
BIOS file to P5SSE.ROM."
Sorunu çözdüm. Iki şey değiştirdim, hangisi yüzünden oldu bilmiyorum. Sanırım BIOS sürümünden.

Öncelikle bu sorunu yaşayanlar indirildiği ROM dosyasının adını hatada çıkan şekli ile değiştirsin. Benimki "P5SSE.ROM"du, dosya adını o şekilde değiştirip CD'ye yazdım.

Önceki denemelerimde CD yazma aracı olarak CDBurnerXP kullanıyordum. BIOS sürümü olarak da ASUS'un sitesinden son sürümü indirip yazıyordum. Bu denememde NERO 7 yazılımını kullandım. BIOS sürümü olarak da en eski sürümü kullandım. Ben bilgisayarının BIOS'unu daha önce hiç güncellemedim, şimdi benden BIOS'u düzeltmemi istiyor o yüzden aynı BIOS sürümünü kullanmalıyım deyip en eski sürümünü kullandım. Konu kilitlenebilir.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı