Asus PC'de Secure Boot aktif edilmiyor

weiscik

Centipat
Daha fazla  
ASUS PC BIOS Ayarında "Secure Boot Control" Ayarı Disabled'de kaldı Enabled'e Alamıyorum.
Security ve boot bölümlerinde hiçbir şeyye basamıyorum, Save & exit bölümündede fabrika ayarlarına tekrardan alma tuşu var fakat basılmıyor.

Son düzenleme:
ASUS anakartlara göre yapılacakları söylüyorum. Bu işlemleri yapmadan önce Windows'un UEFI olarak kurulu olması gerekli, bunu da şöyle anlayabilirsiniz:
  • Windows önyüklenirken anakart logosu gözükür.
  • Windows arama kısmına "msinfo32" yazılır ve açılan pencerede "BIOS Modu" değerine bakılır, "UEFI" yazıyorsa UEFI olarak kurulmuş demektir.
  • BIOS veya Boot menüsünde Windows'un kurulu olduğu disk "Windows Boot Manager" olarak gözükür.
Daha sonra bilgisayar açılırken art arda "F2" tuşunu spamlayarak BIOS ekranına giriyoruz. F7'ye basarak Advanced Mode'a geçiş yapıyoruz ve "Boot" sekmesine giriyoruz. Boot sekmesinde "CSM (Compatibility Support Module)" menüsüne giriyoruz. "Launch CSM" ayarını "Disabled" yapıyoruz. Daha sonra geri gelip CSM'nin altında bulunan "Secure Boot" menüsüne giriyoruz ve "Secure Boot Control" ayarını açıyoruz.

ASUS anakartlara göre yapılacakları söylüyorum. Bu işlemleri yapmadan önce Windows'un UEFI olarak kurulu olması gerekli, bunu da şöyle anlayabilirsiniz:
  • Windows önyüklenirken anakart logosu gözükür.
  • Windows arama kısmına "msinfo32" yazılır ve açılan pencerede "BIOS modu" değerine bakılır, "UEFI" yazıyorsa UEFI olarak kurulmuş demektir.
  • BIOS veya boot menüsünde Windows'un kurulu olduğu disk "Windows boot Manager" olarak gözükür.
Daha sonra bilgisayar açılırken art arda "F2" tuşunu spamlayarak BIOS ekranına giriyoruz. F7'ye basarak Advanced Mode'a geçiş yapıyoruz ve "boot" sekmesine giriyoruz. Boot sekmesinde "CSM (compatibility Support module)" menüsüne giriyoruz. "launch CSM" ayarını "disabled" yapıyoruz. Daha sonra geri gelip CSM'nin altında bulunan "Secure Boot" menüsüne giriyoruz ve "Secure Boot Control" ayarını açıyoruz.

Öncelikle ilgilendiğin için teşekkür ederim. CSM menüsü diye bir yer yok ama CSM Support diye bir şey var (enabled) ve CSM Support ile etkileşime giremiyorum hiçbir şekilde boot kısmında yer alan şeylere basamıyorum ek olarak madde madde yazdığın şeyleri yaptım ve evet UEFI olarak kurulmuş ve BIOS menüsünü açınca sağ üstte direk "Windows boot Manager" yazıyor.

Geri
Yukarı