ASUS Phoenix 1650 Super nasıldır?

Piyasa öyle bir durumda ki, hiçbirini önermeye elim varmıyor. Neyse ki bir şey çıkartabildim ortaya. Sistemde tek sıkıntı kasanın ön panelinden dolayı sınırlı hava akışı, ancak hediye gelen 2 fanla o bir nebze de olsa çözülebilir.
Bu sistemde işlemciyi 3600 yap, anakartı B450M-A Pro Max yap, 8012 lira tutuyor. İşlemci ve ekran kartı kısmında çok iyi, ancak bu iyilikten dolayı 8GB RAM fedası yapılmış. O da sonradan çok rahat eklenebildiği için, ister şimdi 330 farka hem hızı 3200'e çıkartır hem 16 yaparsın, ister böyle alıp 1 ay sonra 300-350'ye ikinci bir 8 takarsın.

Piyasa öyle bir durumda ki, hiçbirini önermeye elim varmıyor. Neyse ki bir şey çıkartabildim ortaya. Sistemde tek sıkıntı kasanın ön panelinden dolayı sınırlı hava akışı, ancak hediye gelen 2 fanla o bir nebze de olsa çözülebilir.
Bu sistemde işlemciyi 3600 yap, anakartı B450M-A Pro Max yap, 8012 lira tutuyor. İşlemci ve ekran kartı kısmında çok iyi, ancak bu iyilikten dolayı 8GB RAM fedası yapılmış. O da sonradan çok rahat eklenebildiği için, ister şimdi 330 farka hem hızı 3200'e çıkartır hem 16 yaparsın, ister böyle alıp 1 ay sonra 300-350'ye ikinci bir 8 takarsın.
Hocam fiyat 8K’ya çıkınca insan daha iyi bir ekran kartı bekliyor, piyasanın durumu belli tabii. Keşke 5500XT 8GB versiyonu olsaydı, gerçi o kart VRAM’inden dolayı çok pahalı sanırım şu an. Bilemedim hocam, siz alır mıydınız peki?

Şöyle söyleyeyim, parça parça gideceğim. İşlemci olarak 3600 ki şu ana kadar baktıklarında yok, o yönden iyi. Anakart hazır sistemlerin hepsinde kötü, ama bunda dediğim en alınabilirlerden. RAM ve SSD sorunsuz. Ekram kartı da 1650S'ten iyi, 1660S'ten kötü. İşlemciyi falan full kıssan 1660S'li sistem bulur musun? Evet, ama yine tek fanlı tasarımla 80 derecelere kalırsın. Bu ekran kartı o yönden de avantajlı, sağlam bir tasarıma sahip. PSU güzel, en üst seviye değil ama sorunsuz, korumaları da yeterli. Bu sistemde beni en çok düşündüren kasa olurdu, o da kaliteden değil hava akışından. Ben airflowcu biriyim, zaten P360A sahibiyim. Bu kasa yapısından dolayı asla mesh kasa gibi performans vermez, ancak kendi fanları ve hediye ek iki fanla durumu mümkün olduğunca sübvanse edersin.
Genel olarak fiyatı şişik mi? Kesinlikle evet, şişik olmayan sistem yok piyasada şu an. Peki ben alır mıydım? Eğer paralel bir evrende hazır sistem alacak olsaydım muhtemelen bu sistemi RAM'i 16 yaparak alırdım, çünkü diğer sistemlere göre daha bütün ve dengeli, sırf işlemciden veya ekran kartından ibaret değil, diğer parçalar da öyle kalitesiz değiller.

Şöyle söyleyeyim, parça parça gideceğim. İşlemci olarak 3600 ki şu ana kadar baktıklarında yok, o yönden iyi. Anakart hazır sistemlerin hepsinde kötü, ama bunda dediğim en alınabilirlerden. RAM ve SSD sorunsuz. Ekram kartı da 1650S'ten iyi, 1660S'ten kötü. İşlemciyi falan full kıssan 1660S'li sistem bulur musun? Evet, ama yine tek fanlı tasarımla 80 derecelere kalırsın. Bu ekran kartı o yönden de avantajlı, sağlam bir tasarıma sahip. PSU güzel, en üst seviye değil ama sorunsuz, korumaları da yeterli. Bu sistemde beni en çok düşündüren kasa olurdu, o da kaliteden değil hava akışından. Ben airflowcu biriyim, zaten P360A sahibiyim. Bu kasa yapısından dolayı asla mesh kasa gibi performans vermez, ancak kendi fanları ve hediye ek iki fanla durumu mümkün olduğunca sübvanse edersin.
Genel olarak fiyatı şişik mi? Kesinlikle evet, şişik olmayan sistem yok piyasada şu an. Peki ben alır mıydım? Eğer paralel bir evrende hazır sistem alacak olsaydım muhtemelen bu sistemi RAM'i 16 yaparak alırdım, çünkü diğer sistemlere göre daha bütün ve dengeli, sırf işlemciden veya ekran kartından ibaret değil, diğer parçalar da öyle kalitesiz değiller.
Demek istediğiniz şeyi anladım, sağ olun. 5500 XT 4GB’ın 1650S’ten iyi olduğunu bilmiyordum, bu da güzel bir şey. Biraz düşüneceğim, normalde ihtiyacım olmasa ben de piyasanın düzelmesini beklemek isterdim ama gerçekten ihtiyacım var artık. Bu arada taksit ile almayı planlıyorum onu da söyleyeyim.
Bir de şu sistemi buldum hocam, ne düşünüyorsunuz? Flexy Silver [Donanım Arşivi] I i5 10400F GTX 1660 Super 6GB DDR4 16GB 480GB SSD Oyuncu Bilgisayarı - incehesap.com

Son düzenleme:
Gamepower PSU'ya ve tek fanlı 1660S'e sahip. 1660S'i çözdüğünü varsaysak -ki Lancool 215'in hava akışı çok iyidir- Gamepower PSU asla alınmaz, bir sonraki PSU da RM650, 600 lira mı ne ek istiyor.
Tam da onun hakkında bir şeyler yazmak için gelmiştim, GP-550’yi satıp üstüne 100-200 civarı daha eklersem XPG Pylon 550w alabilirim diye düşünüyorum. Bu sefer cidden içime sindi hocam. Siz de düşüncelerinizi belirttiğiniz için sağ olun.

Tam da onun hakkında bir şeyler yazmak için gelmiştim, GP-550’yi satıp üstüne 100-200 civarı daha eklersem XPG Pylon 550W alabilirim diye düşünüyorum. Bu sefer cidden içime sindi hocam. Siz de düşüncelerinizi belirttiğiniz için sağ olun.
O da mümkün, ancak ekran kartı tasarımını biraz feda etmiş olacaksın. Yükte 85 görürsün diye tahmin ediyorum. @Typhon18'in dediği değerler ortada.
1650S ve 1660 Ti olanını teste soktum Phoenix'in. 1660 Ti fan otomatikte 88 derecelere kadar çıkıyor. 1650S ise 83 dereceye çıkıyor otomatik fan yine. Kasa kapağını açınca ortalama 5 derece daha düştü bu sıcaklıklar. Fan devri %100 olursa ısınma sorunu olmuyor ancak ses rahatsız ediyor. Ses yönünden sıkıntı olmazsa alınabilir yani.

O kadar çıkması kötüymüş ama yapacak bir şey yok artık, en çok bu sistem içime sindi nedense.
Soğutma blok yapılarını inceledim, Phoenix Intel stok fan gibi, düz alüminyumdan ibaret. PSU değişirim diyorsan ve illa 1660S olsun istiyorsan Unlost Eco'yu PNY 1660S güncellemesi ile alabilirsin. Eksilerin ne olur? İşlemcin düşük kalır biraz, bir de PSU'su SHP650, yeterli ama eski bir PSU. Ancak öyle mining hayalin falan varsa bununla daha mümkün olur, @Motionless IN White hocam kullanıyor bu tasarımı, tek fan olmasına rağmen 70 derece görmeyen bir tasarım, 3 ısı borusu var.
Tek fanlı olduğu için mining hayal midir?
Asla tavsiye etmem.

Yeni konular

Geri
Yukarı