ASUS Prime 620M-K DDR5 anakarttaki SATA slotuna M.2 takılabilir mi?

• Konuyu başlatan TYG16
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 96

TYG16

Picopat
Daha fazla  
Selam ASUS Prime 620M-K DDR5 anakarta sahibim. 500GB SSD var. Yükseltmek istiyorum. 1 tane M.2 yeri var dolu. 4 SATA var. Nasıl yapabilirim? SATA yerine M.2 SSD takılır mı? Taktık diyelim format atmaya gerek var mı? Ya da herhangi bir işlem yapmaya gerek var mı? Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

Hocam SATA alin en mantiklisi o çünkü @saygısızlık yapma dediği gibi dönüştürücü mantıksız kalır ya da anakart degistirin.

Yok anakartı değiştiremem de yeni aldım sistemi bütçe buna yetti depolamayı yükseltmek istiyorum SATA nasıl hızı yeterli olur mu bu arada ekran kartı nasıl sizce bilginiz var mı?

Anakart üzerindeki diğer PCle 3.0 x1 portuna dönüştürücü takip M2 kullanabilirsiniz. Ama x1 arayuzunun vereceği hız en fazla 1GB/s olduğu için yine m2nin bir esprisi kalmıyor. Suanki m2nizi daha yüksek kapasiteli olanla değiştirebilirsiniz.

Anakart üzerindeki diğer PCle 3.0 x1 portuna dönüştürücü takip M2 kullanabilirsiniz. Ama x1 arayuzunun vereceği hız en fazla 1GB/s olduğu için yine m2nin bir esprisi kalmıyor. Suanki m2nizi daha yüksek kapasiteli olanla değiştirebilirsiniz.
Peki o zaman verileri nasıl aktaracağım? nasıl yapmam gerekiyor yeniyim daha pek bir bilgim yok.

@TYG16 benim size tavsiyem anakart değiştirmek pahalıya patlayacağı için yeni bir 1tb veya 2tb M2ssd alıp suanki ile değiştirmeniz. Mevcut m2ssdinizi bütçeye katkısı olmak için satabilirsiniz. 2tb M2 diskinizin yanına ihtiyaca bağlı 500gb sata SSD alabilirsiniz. Oyun oynuyorsaniz ağır oyunları M2 diskinize veya tasarımla uğraşıyorsanız ağır programları M2 diskinize kurup, sata ssdyi günlük dosyalar için kullanırsınız. Eğer butceniz yoksa 1tb sata SSD alıp suankinin yanında kullanabilirsiniz. İlkini önerme sebebim sata ssdler ile M2 ssdlerin fiyatlarının yakın olmasıydı (öyle hatırlıyorum). Veri aktarma işine gelirsek disk klonlama diye bir teknoloji vardı onu araştırabilirsiniz technopatinda bununla alakalı bir rehber videosu olması lazım. Aksi taktirde bir internet kafede dönüştürücü yardımıyla diskinizin içindeki verileri alıp size teslim ederler. Aklıma başka bişey gelmedi.

@TYG16 benim size tavsiyem anakart değiştirmek pahalıya patlayacağı için yeni bir 1TB veya 2TB M.2 SSD alıp şu anki ile değiştirmeniz. Mevcut m2ssdinizi bütçeye katkısı olmak için satabilirsiniz. 2TB M.2 diskinizin yanına ihtiyaca bağlı 500GB SATA SSD alabilirsiniz. Oyun oynuyorsaniz ağır oyunları M.2 diskinize veya tasarımla uğraşıyorsanız ağır programları M.2 diskinize kurup, SATA SSD'yi günlük dosyalar için kullanırsınız. Eğer butceniz yoksa 1TB SATA SSD alıp şu ankinin yanında kullanabilirsiniz. İlkini önerme sebebim SATA SSD'ler ile M.2 SSD'lerin fiyatlarının yakın olmasıydı (öyle hatırlıyorum). Veri aktarma işine gelirsek disk klonlama diye bir teknoloji vardı onu araştırabilirsiniz technopatinda bununla alakalı bir rehber videosu olması lazım. Aksi taktirde bir internet kafede dönüştürücü yardımıyla diskinizin içindeki verileri alıp size teslim ederler. Aklıma başka bir şey gelmedi.

Şu an kafamda dedikleriniz oturdu mantıklı 2 TB SSD alacağım yanında SATA'da alıp kuracağım depolama sıkıntısı çekmem umarım bir daha veri aktarımını iyice bir araştırayım bakalım teşekkür ederim her şey için iyi günler.

Geri
Yukarı