ASUS Prime B350M-K, RAM frekansı arttırınca PC açılmıyor

Eddiez

Decapat
Herkese selamlar, forumda yeniyim aradığım, cevabı hiçbir yerde bulamadım, sorunumu size şöyle anlatayım.

Crucial Ballistix 8 GB 2666MHz RAM kullanıyordum. Bugün yeni aldığım XPG Spectrix D41 16 GB 3200MHz RAM bugün geldi. Taktım ama bilgisayar açılmıyordu, forumlarda araştırdım, net bir sonuç bulamadım. Şu an 16 GB RAM takılı bilgisayarım açılıyor ama el ile 2400MHz yapmam lazım, arttırınca 2666MHz yapsam bile açılmıyor. BIOS'ta 2 tane profil var ikisini de denedim, yine açılmıyor, sadece 2400MHz olarak kullanabiliyorum ama eski RAM'i takınca 2666MHz kullanabiliyorum. Nasıl bu 16 GB olan RAM'i en azından 3000MHz çalıştırabilirim? 2666MHz üstü çalışsın yeterli.

Anakart ASUS Prime B350M-K.
İşlemci Ryzen 5 1600.

• Belleği diğer slota takarak da deneyin.
  • BIOS güncel değilse güncelleyin.
  • Frekans değerini elle 3200, 3133, 3066, 3000 MHz girerek deneyin. Hata alırsanız Dram Frequency 1.20 veya Auto görünüyordur. Onu 1.35 Volt yapın ve tekrar deneyin. Normalde bu değerlerin en azından birisinde sistemin çalışması lazım.
  • Hata almaya devam ediyorsanız Memtest86 programıyla belleği test edin. Test biraz uzun sürebilir. Testte hata alırsanız bellek arızalı olabilir.

Ramler 2x8 mi yoksa tek modül 16 gb mı ?
tek modül
  • Belleği diğer slota takarak da deneyin.
  • BIOS güncel değilse güncelleyin.
  • Frekans değerini elle 3200, 3133, 3066, 3000 MHz girerek deneyin. Hata alırsanız DRAM Frequency 1.20 veya Auto görünüyordur. Onu 1.35 Volt yapın ve tekrar deneyin. Normalde bu değerlerin en azından birisinde sistemin çalışması lazım.
  • Hata almaya devam ediyorsanız Memtest86 programıyla belleği test edin. Test biraz uzun sürebilir. Testte hata alırsanız bellek arızalı olabilir.

Hocam RAM sadece 2400MHz'de açılıyor her şeyi denedim, işlemcim veya anakartımda bir sıkıntı olma ihtimali var mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı